Pofarbowałaś kosmyki i chcesz, by Twoje włosy przez długi czas zachwycały swym blaskiem, intensywnym kolorem i zdrowym wyglądem? Podpowiadamy, jak dbać o włosy farbowane i dlaczego do ich pielęgnacji warto stosować profesjonalne, specjalnie im dedykowane kosmetyki.

Odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych

By po zabiegu farbowania jak najdłużej zachować intensywny kolor swoich pukli, stosuj produkty przeznaczone do włosów farbowanych. Specjalistyczne kosmetyki odpowiednio pielęgnują i przedłużają zarówno trwałość, jak i intensywność koloru, ponieważ zapobiegają wypłukiwaniu się z kosmyków pigmentów farby. Preparaty te odżywiają włosy od wewnątrz, zapewniając im optymalny poziom nawilżenia. Posiadają też właściwości wygładzające, nabłyszczające, odbudowujące i wzmacniające strukturę włosów. Chronią je także przed utratą wilgoci i poprawiają ich kondycję. Ponadto, zawierają formuły ochronne i filtry UV, zabezpieczające kolor przed blaknięciem, a kosmyki przed matowieniem i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak myć włosy po farbowaniu?

Pierwsze mycie włosów po farbowaniu najlepiej wykonać po upływie 24 godzin. Jeśli zdecydujesz się je umyć tuż po farbowaniu, barwnik może się wypłukać, co spowoduje wypłowienie koloru. Dodatkowo warto wiedzieć, by przy każdym myciu kosmyków do ostatniego płukania pukli użyć chłodnej wody. Dlaczego? Niska temperatura powoduje domknięcie łuski włosów, dzięki czemu substancje odżywcze i barwnik zatrzymają się w ich wnętrzu. Pamiętaj również, że każde mycie skraca żywotność koloru, dlatego po koloryzacji myj włosy co drugi, a nawet trzeci dzień. Jeśli Twoje pasma zdążą się do tego czasu przetłuścić, możesz użyć suchego szamponu, który ogranicza produkcję sebum.

Do mycia włosów farbowanych używaj specjalnych szamponów, o delikatnym działaniu oczyszczającym i niezawierających w swym składzie silnych detergentów. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż szampony o działaniu głęboko oczyszczającym zaburzają naturalną gospodarkę wodno-lipidową skóry głowy, a w konsekwencji przyczyniają się do osłabienia i matowienia pasm oraz szybszego wypłukiwania koloru.

LOREAL Pro Classics Color Shampoo 1500ml – Szampon do włosów farbowanych lub po zabiegu koloryzacji KEMON Liding Color Shampoo 250ml – Szampon rozświetlający do włosów farbowanych

Jak odżywiać włosy farbowane?

Włosy farbowane wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Dlatego po każdym ich myciu, stosuj odżywkę do kosmyków farbowanych, która je zregeneruje, nawilży, odżywi, poprawi ich kondycję i przedłuży trwałość koloru. Dobrze, jeśli odżywka jest dopasowana do barwy naszych pukli. Ponadto, raz w tygodniu sięgaj po wnikającą w strukturę włosa maskę, która wzmocni działanie odżywki. Z kolei raz na dwa tygodnie, możesz zafundować swoim kosmykom bombę witaminową w postaci kuracji do włosów farbowanych. Po takim zabiegu pasma będą zregenerowane, wygładzone, nawilżone i pełne blasku.

MATRIX Total Results Color Obsessed Shampoo 300ml – Szampon do włosów farbowanych MATRIX Total Results Color Obsessed Conditioner 300ml – Odżywka do włosów farbowanych

Stylizacja farbowanych włosów

Stylizację włosów po farbowaniu powinniśmy ograniczyć do minimum, ponieważ każde użycie wysokiej temperatury przyczynia się do osłabienia i uszkodzenia ich struktury, a jak wiadomo – im bardziej zdrowe, nawilżone i odżywione pasma, tym bardziej intensywny kolor.

Jeśli jednak zdecydujesz się na stylizację na gorąco, za każdym razem stosuj kosmetyki termoochronne, zabezpieczające włosy przed szkodliwych działaniem wysokiej temperatury i ułatwiające stylizację. Z kolei dla podkreślenia blasku przyda się naturalny olejek lub nabłyszczacz.

WELLA Eimi Smooth Thermal Image 150ml – Spray chroniący przed wysoką temperaturą LOREAL Mythic Oil Radiance Oil 100ml
– Olejek nadający blask włosom rozjaśnianym i farbowanym

Jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się pięknym i intensywnym kolorem farbowanych kosmyków i sprawić, by były w doskonałej kondycji, musisz pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Dlatego wybieraj profesjonalne kosmetyki do włosów farbowanych, które zapewnią im piękny i lśniący wygląd, ale przede wszystkim – regenerację, odżywienie i nawilżenie na odpowiednim poziomie.