Na Twoich włosach ciągle powstają kołtuny? Nie masz cierpliwości, by codziennie je rozczesywać? Poznaj kilka sposobów, dzięki którym ujarzmisz swoje niesforne kosmyki i zapomnisz o problemie splątanych włosów.

Dlaczego włosy plączą się?

Lśniące, wygładzone, nawilżone i zdrowo wyglądające włosy to marzenie każdej z nas. Niestety, taki stan jest trudny do osiągnięcia. Naszym sprzymierzeńcem z pewnością nie jest strefa klimatyczna, w której mieszkamy – mróz, silny wiatr czy upał niekorzystnie wpływają na kondycję kosmyków, a zakładane w okresie jesiennym i zimowym czapki i szaliki przyczyniają się do ich wysuszania i plątania. Obok niesprzyjających czynników atmosferycznych, przyczyną tego typu problemów jest też niewłaściwa pielęgnacja włosów i  ich nieumiejętne rozczesywanie. Włosy plączą się też naturalnie, czego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Warto jednak w takim wypadku podejmować działania, które to plątanie ograniczą. Dlatego wiąż włosy, kiedy wychodzisz na silny wiatr, idziesz spać bądź zamierzasz uprawiać sport.

Jak sobie radzić z plączącymi się włosami?

Choć nie jest to regułą, najczęściej z problemem rozczesywania kosmyków zmagają się panie, posiadające włosy wysokoporowate, czyli suche i zniszczone. Włosy przesuszone przez to, że ich łuski są otwarte, puszą się, plączą i łamią. Dlatego podczas ich  pielęgnacji trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu, a także o systematycznym przeprowadzaniu zabiegu olejowania. O jego dobroczynnym wpływie na kosmyki, pisaliśmy już na naszym blogu. Po każdym myciu włosów polecamy nakładać odżywkę lub maskę, dzięki którym kosmyki będą rozczesywały się dużo lepiej. W składzie preparatów kosmetycznych szukaj silikonów, ponieważ substancje te doskonale sobie radzą z problemem plączących i puszących się włosów. Jeśli  kłopoty tego typu Cię dotyczą, sięgnij po specjalnie przygotowane kosmetyki, ułatwiające czynność rozczesywania.

KEMON Actyva Disciplina Shampoo 30ml – Szampon dyscyplinujący LOREAL Mythic Oil Rich Oil 100ml
– Dyscyplinujący olejek odżywczy do włosów suchych i nieposłusznych
KEMON Liding Bahia Hair & Body Spray 200ml – Spray nawilżający, ułatwiający rozczesywanie LOREAL Tecni Art Liss Control+ 50ml – Serum wygładzająco-dyscyplinujące

Jeśli zmagasz się z problemem splątanych włosów, ogranicz do minimum stosowanie kosmetyków utrwalających. Lakiery, pianki czy żele do stylizacji oprócz tego, że sklejają włosy i utrudniają ich mycie, to bardzo mocno je wysuszają. Zrezygnuj też z tapirowania włosów oraz zabiegów i fryzur nadmiernie obciążających pasma, takich jak trwała ondulacja czy karbowanie. Pamiętaj też o regularnym podcinaniu końcówek, by nie doprowadzić do ich rozdwajania. Jeśli jednak, pomimo Twoich wysiłków i odpowiedniej pielęgnacji, na włosach pojawi się kołtun – nie denerwuj się. Za chwilę dowiesz się, jak go rozczesać.

Jak rozczesać kołtun na włosach?

By rozczesać kołtun, musisz być cierpliwa i delikatna. Poplątane włosy narażone są na uszkodzenia, zatem jeśli nie potraktujesz ich w wyjątkowy i ostrożny sposób – połamią się. W najgorszym razie – po prostu powyrywasz je sobie  z głowy. W pierwszej kolejności zmocz pasma, ponieważ mokre dużo lepiej się rozczesują. Gdziekolwiek pojawił się kołtun, zawsze rozpoczynaj rozczesywanie włosów od końcówek, następnie kieruj się w górę, aż do samej nasady. Czesanie ich w odwrotnej kolejności może doprowadzić do jeszcze gorszego splątania. Jeśli pomimo starań, kołtun nadal jest na Twojej głowie, nałóż na kosmyki odżywkę, jedwab, balsam, olejek – jakikolwiek preparat, który sprawi, że staną się nawilżone i śliskie. Zaaplikuj go na wilgotne włosy i poczekaj kilka minut. Po tym czasie ponownie zabierz się za rozczesywanie włosów. Czym czesać skołtunione pukle? Najlepiej sprawdzają się specjalnie zaprojektowane szczotki rozplątujące włosy, szczotka Tangle Teezer i grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Choć rozczesywanie kołtuna jest pracochłonne i wymaga dużych pokładów cierpliwości, warto podjąć trud, by uniknąć wycięcia skołtunionych włosów.

TANGLE TEEZER Original Plum Delicious – Rewolucyjna szczotka do rozczesywania włosów fioletowa OLIVIA GARDEN Finger Brush Combo Medium (black) – Szczotka do rozczesywania i masażu z włosiem dzika HH SIMONSEN Wonder Brush Corn – Szczotka do rozczesywania włosów (wersja ekologiczna)

 

 

Zapewnij swoim kosmykom należytą pielęgnację i chroń je przed nadmiernym splątaniem, by kołtuny na włosach nie stały się Twoją udręką.