Wysuszona, szorstka, pomarszczona – tak będzie wyglądała Twoja skóra, jeśli w odpowiedni sposób nie przygotujesz jej do kąpieli słonecznych. Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym bezpośrednio przed opalaniem to konieczność, jednak to nie wszystko, co możesz zrobić dla swojego ciała. Jak przygotować skórę na kontakt ze słońcem, by nie doprowadzić do jej poparzeń, a uzyskana opalenizna była efektowna, naturalna i trwała?
Odpowiednia pielęgnacja całego ciała
Ekspozycja na promienie słoneczne nieprzygotowanej do opalania skóry może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia, bolesnych poparzeń czy powstania przebarwień. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się piękną, zdrową opalenizną, a także uchronić się przed przykrymi skutkami kąpieli słonecznych, musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację – najlepiej już 2-3 miesiące przed rozpoczęciem sezonu letniego.
Osłabiona, zmęczona i szara skóra po zimie wymaga odpowiedniej regeneracji i złuszczenia. Zatem warto regularnie wykonywać peeling całego ciała, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Należy w tym miejscu podkreślić, że zrogowaciały naskórek nie chroni skóry przez szkodliwym działaniem słońca, a sprawia, że opalamy się nierównomiernie, dlatego pamiętaj o jego systematycznym usuwaniu.
Niezwykle ważnym elementem w pielęgnacji skóry przez opalaniem jest również jej nawilżenie i delikatne natłuszczenie. Kremy, mleczka, balsamy nawilżające, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, zaleca się aplikować na ciało po każdym prysznicu lub kąpieli. Do codziennej pielęgnacji przed sezonem letnim warto też włączyć oliwkę, np. dla dzieci czy olej kokosowy.
BODY BOOM Peeling Kawowy 100g – Kokos SARYNA KEY Pure African Shea Butter Color Lasting Mask 500ml – Maska z masłem shea do włosów farbowanych HOLIKA HOLIKA Aloe 99% Soothing Gel– Żel aloesowy do twarzy, ciała i włosów
Zadbaj o ciało od wewnątrz
Należyta pielęgnacja całego ciała przyniesie efekty w postaci pięknej opalenizny, jeżeli zadbamy o nie również od wewnątrz. Kilka miesięcy przed wakacjami, jak i w czasie ich trwania, w naszym codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów będących źródłem beta-karotenu, likopenu, witamin A i E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Substancje te odbudowują warstwę hydrolipidową skóry, wzmacniają ją, oddziałują na proces rogowacenia naskórka, przyczyniają się do napięcia i ujędrnienia skóry, a także chronią przed wpływem szkodliwych wolnych rodników. Zatem nasza dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, w szczególności pomarańczowe i czerwone, takie jak: pomidory, marchew, czerwona papryka, dynia, pomarańcze, morele czy brzoskwinie oraz orzechy i tłuste ryby. Można też wspomagać się suplementami z karotenoidami, które zwiększają odporność skóry na działanie promieni słonecznych. Tego typu preparaty poprawiają kondycję i koloryt skóry oraz chronią ją przed stresem oksydacyjnym, który przyspiesza procesy starzenia. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry od wewnątrz, czyli o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, tj. około 2 litrów dziennie.
Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym
Nieodłącznym elementem przygotowań ciała do zażywania kąpieli słonecznych jest wyposażenie swojej kosmetyczki w odpowiedni preparat chroniący przed promieniowaniem słonecznym. Dlaczego stosowanie kremów z filtrem UVA/B jest tak ważne? Chronią one naszą skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego, ale umożliwiają również uzyskanie efektownej, zdrowej, naturalnej i trwałej opalenizny w ciągu kilku dni.
Jednak, by kremy zabezpieczające przed słońcem stanowiły dla nas skuteczną ochronę, trzeba wybrać odpowiednią moc filtra przeciwsłonecznego. Wysokość filtra należy dobrać indywidualnie, uwzględniając przy tym wrażliwość skóry na słońce, czyli jej fototyp. Odpowiedni kosmetyk możesz dopasować samodzielnie, biorąc przy tym pod uwagę kolor swoich oczu i włosów, kierując się zasadą, że im jaśniejsza karnacja, tym filtr przeciwsłoneczny powinien być wyższy.
Preparaty z filtrem UVA/B trzeba aplikować na ciało około 15-20 minut przed opalaniem, by kosmetyk zaczął działać. Pamiętajmy, by wetrzeć go we wszystkie warstwy ciała, także w usta, okolice oczu i małżowiny uszne. Czynność tę powtarzamy, co 1,5 h lub po każdym wyjściu z wody.
Należyte przygotowanie skóry do opalania pozwoli uniknąć nam nieestetycznych podrażnień czy bolesnych poparzeń, które mogą popsuć nasz wakacyjny odpoczynek. Dlatego przygotuj swoje ciało na kąpiel słoneczną, by móc cieszyć się zdrową, równomierną, piękną opalenizną przez długi czas.