Pielęgnacja męskiego zarostu - doradzamy kosmetyki

Moda na zapuszczanie brody trwa już od kilku dobrych lat i nic nie zapowiada tego, że mężczyźni będą chcieli w najbliższym czasie wyrzec się swojego bujnego, starannie pielęgnowanego zarostu. Brodaczy wciąż przybywa, a wraz z nimi przybywa również Barber shopów, w których można profesjonalnie wystylizować i wypielęgnować włosy i zarost. Korzystanie z takich usług nie zwalnia jednak z samodzielnej, systematycznej pielęgnacji brody.

Pielęgnacja zarostu na co dzień

Tak jak w przypadku włosów na głowie, również zarost na brodzie wymaga odpowiedniego traktowania, by prezentować się dobrze. Zadbana broda łatwo się układa, przyjemnie pachnie, jest błyszcząca i miła w dotyku. Aby osiągnąć taki rezultat, trzeba pamiętać nie tylko o jej regularnym myciu, ale też nakładaniu odżywki bądź olejku i starannym wyczesywaniu. Dzięki temu ostatniemu zabiegowi można nie tylko ujarzmić grube włosy, ale też pobudzić je do wzrostu, ponieważ odpowiedni masaż pobudza cebulki i sprawia, że są lepiej ukrwione.

Niezwykle istotne jest to, aby do mycia brody nie używać pierwszego lepszego szamponu czy mydła, które wpadnie nam w ręce. Choć na pozór włosy na brodzie są twarde i mocne, to w rzeczywistości potrzebują one delikatniejszej pielęgnacji niż te, które mamy na głowie. Zatem jeśli już zdecydujemy się zapuścić imponujący zarost, dbajmy o niego należycie i stosujmy kosmetyki odpowiednie dla jego specyficznych potrzeb.

Mycie brody

O ile w przypadku włosów na głowie mycie co 2-3 dni jest jak najbardziej dopuszczalne (wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb), o tyle już jeśli chodzi o brodę, to ten zabieg musi stanowić element codziennej higienicznej rutyny. Dlaczego? Bujny zarost jest jak gąbka – przyjmuje i wchłania smog i inne zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Nie rzadko gromadzą się na nim resztki jedzenia i napojów, a w upalne dni – gdy poci się twarz – wilgoć na nim osiada i może stanowić niezłą pożywkę dla różnego rodzaju bakterii. Wystarczy zatem raz dziennie, najlepiej wieczorem, nanieść szampon do brody na zarost, dokładnie go umyć, spłukać resztki kosmetyku i nałożyć balsam, olejek bądź odżywkę. Rano wystarczy już tylko kosmetyk do stylizacji i wymodelowanie.

CZTERY SZPAKI Waligóra 110g – Mydło naturalne do włosów i brody BY MY BEARD Shampoo 300ml – Szampon do brody

Odżywianie i czesanie

Pielęgnacja brody nie różni się znacząco od tego, w jaki sposób należy dbać o włosy na głowie. Mycie odpowiednim szamponem i stosowanie odżywczych balsamów i olejków to absolutna podstawa, gdy chce się zachować włosy w dobrej kondycji i zapewnić im siłę oraz piękny połysk. Jeśli chodzi o olejki i balsamy, to mają one specjalnie dobrany skład, który nie tylko pozostawia brodę lśniącą i ładnie pachnącą, ale też odżywia skórę i odpowiednio ją pielęgnuje. Również kosmetyki do stylizacji brody są bogate w substancje pielęgnacyjne, aby w parze z doskonałym ułożeniem szedł nieskazitelny wygląd zarostu.

BY MY BEARD Conditioner 300ml – Odżywka do brody PAN DRWAL Cologne 10ml – Olejek do brody – OUTLET PAN DRWAL Premium 100g – Balsam do brody – OUTLET

Nieodłącznym elementem pielęgnacji brody jest także jej czesanie, ale tu również nie można sięgnąć po pierwszy lepszy grzebień czy szczotkę. Najlepiej sprawdzają się szczotki drewniane z włosiem z dzika oraz drewniane grzebienie, które są przeznaczone do wyczesywania i modelowania.

BEA BELEZA Szczotka do brody (duża) buk włosie dzika BEA BELEZA Szczotka do brody (mała) venge ze wzmocnionym włosiem dzika