Mężczyzna problemy ze skórą głowy

 

Nadmierna produkcja łoju i potu w połączeniu z niewłaściwą higieną, mogą prowadzić do powstania anomalii skórnych, takich jak: łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy miejscowe podrażnienia. Dzisiaj wyjaśniamy dlaczego oczyszczanie skóry głowy jest potrzebne.

Budowa i funkcje skóry głowy

Skóra, jak wiadomo, to największy organ w ludzkim organizmie. Jej powierzchnia może osiągnąć nawet 2 m². Zbudowana jest z wielowarstwowego naskórka, dobrze ukrwionej skóry właściwej oraz tkanki podskórnej zbudowanej głównie z tkanki tłuszczowej. Skóra pełni wiele ważnych dla życia i zdrowia całego organizmu funkcji. Za jej pośrednictwem odbywa się wymiana gazowa (oddychanie komórkowe), na jej powierzchnię wydzielane są produkty przemiany materii. Skóra chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem i odpowiada za termoregulację. Te same właściwości wykazuje skóra głowy, a od skóry ciała odróżnia ją głównie aktywność mieszków włosowych, które są w stanie wyprodukować i utrzymać mocny i gruby włos terminalny.

Jakie zanieczyszczenia osadzają się na skórze głowy?

W ciągu dnia na skórze ciała i głowy osadza się wiele zanieczyszczeń. Począwszy od zwykłego kurzu i mikro włókien z tkanin, poprzez własne wytwory skóry, takie jak łój, pot i martwy naskórek, aż po smog i zanieczyszczenia atmosferyczne.

MEDAVITA Oxygen Kit Detoxifying Ritual – Zestaw szampon i maska – oczyszczenie skóry i włosów z nadmiaru sebum i toksyn

 

Konsekwencje niewłaściwej higieny i źle dobranej pielęgnacji skóry głowy

Nadmierna produkcja łoju i potu w połączeniu z niewłaściwą higieną, mogą prowadzić do powstania anomalii skórnych. Takich jak: łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy miejscowe podrażnienia. Przykładem niewłaściwych działań pielęgnacyjnych w przypadku łojotoku mogą być: zbyt rzadkie mycie włosów, branie gorących kąpieli, nakładanie masek na skórę głowy lub stosowanie preparatów nadmiernie wysuszających, zbyt delikatnie oczyszczających lub ze składem nieodpowiadającym potrzebom skóry.

MEDAVITA Velour Shampoo Lenitivo 250ml – Szampon łagodzący do wrażliwej skóry

Velour Lozione Tranquillante 100ml – Tonik lotion kojący do wrażliwej skóry

Znaczenie oczyszczania skóry głowy

Obecne na skórze głowy sebum absorbuje i zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza. Następnie promieniowanie słoneczne UV uruchamia procesy utleniania sebum, co w konsekwencji może prowadzić do powstania lub zaostrzenia chorobowych zmian skórnych. To, czy pojawią się problemy skórne, zależy w dużej mierze od czynników indywidualnych – od predyspozycji i wrodzonej wrażliwości skóry. Można jednak wyeliminować lub w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia dermatoz. Poprzez właściwą pielęgnację skóry głowy, wliczając w to jej solidne oczyszczanie, czyli peelingi skóry głowy.

Peelingi pozwalają pozbyć się z powierzchni skóry głowy nagromadzonego łoju, zanieczyszczeń i martwego naskórka. Przywracają skórze równowagę i umożliwiają właściwy poziom dotlenienia. Oczyszczanie skóry głowy peelingiem powinno być rutynowym działaniem w przypadku problemów ze skórą oraz podczas przeprowadzania kuracji trychologicznych. Natomiast jako działanie prewencyjne, poleca się oczyszczać skórę głowy raz na 3-4 tygodnie.

Peeling skóry głowy można wykonać w dobrym salonie fryzjerskim oraz w gabinecie trychologicznym. Na rynku są dostępne również peelingi do użytku domowego, dzięki czemu możliwe jest zadbanie o dobro swojej skóry w domowym zaciszu.

MEDAVITA Puroxine Shampoo Instant Anti-Dandruff 250ml – Szampon do włosów przeciwłupieżowy natychmiastowy efekt

Kuracje do skóry głowy z problemami

Dokładne oczyszczenie skóry głowy to pierwszy krok kuracji trychologicznych. Dzięki peelingowi pozbywamy się z powierzchni skóry nadmiaru sebum, martwego naskórka i zanieczyszczeń, które w znaczącym stopniu ograniczają wchłanialność, a tym samym skuteczność preparatów trychologicznych. Także peeling skóry głowy to podstawa kuracji trychologicznych, a skoncentrowane preparaty ziołowe to ich serce. W ofercie marek trychologicznych można znaleźć preparaty (wcierki, kuracje, toniki, lotiony) o działaniu kojąco-łagodzącym, przeciw łupieżowym, regulującym pracę gruczołów łojowych oraz najpopularniejsze – kuracje przeciw wypadaniu włosów.

Cutis Pura Preparatore Cutaneo 100ml – Tonik lotion oczyszczający skórę głowy

LC Homme Trattamenta Intensivo Anticaduta 100ml – Tonik lotion przeciw wypadaniu włosów u mężczyzn

Rodzaje peelingów

Obecnie gama peelingów do skóry głowy jest już szeroka. Można sięgnąć po peeling enzymatyczny, który świetnie sprawdzi się przy skórach delikatnych i wrażliwych lub zdecydować się na peeling mechaniczny, który dzięki zawartemu w nim ścierniwu, zapewnia intensywniejsze złuszczanie martwego naskórka. Ważne by zwracać uwagę na rodzaj wykorzystanego ścierniwa. Najlepiej, aby było ono naturalne – kwarc, pestki owocowe, pumeks. Niestety w znacznej części tego typu produktów wykorzystywane są drobinki plastiku, które mogą wywołać podrażnienia na skórze, ale też w ogromnym stopniu wpływają na globalne zanieczyszczenie wód.

MEDAVITA Cutis Pura Scrub Argilla – Peeling glinka złuszczająca skórę głowy i twarzy