Bezpieczny salon fryzjerski

Przestrzeganie zasad higieny w salonie fryzjerskim jest tak samo ważne, jak jakość świadczonych usług. W trosce o bezpieczeństwo personelu i klientów, każdy salon powinien dbać o higienę miejsca pracy. Bezwzględnie przestrzegać określonych wymogów sanitarnych, minimalizujących ryzyko zakażenia się chorobą wirusową czy bakteryjną. W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów w salonie fryzjerskim?

Dezynfekcja narzędzi, powierzchni i rąk

Bardzo ważną rolę w utrzymaniu należytej higieny w salonie fryzjerskim odgrywa dezynfekcja, tj. zabieg polegający na eliminowaniu czynników zakażeń wywołanych przez wirusy, bakterie czy grzyby. Zadaniem środków chemicznych przeznaczonych do dezynfekcji jest niszczenie wegetatywnych form mikroorganizmów, mogących przedostać się do naszego organizmu. Dezynfekować należy powierzchnie i narzędzia używane w salonie oraz ręce personelu.

Niezwykle ważnym aspektem w pracy fryzjera jest dezynfekcja narzędzi fryzjerskich, które bezpośrednio mają kontakt ze skórą klientów. Dlatego, by uniknąć zakażenia i nie przenosić drobnoustrojów pomiędzy jednym a drugim klientem należy je dokładnie czyścić i dezynfekować. Dezynfekcji trzeba poddawać wszystkie narzędzia wykorzystywane do pracy z klientem, m.in. grzebienie, szczotki, wałki, spinki, a także urządzenia do stylizacji, takie jak suszarka, lokówka czy prostownica. Przed przystąpieniem do dezynfekcji każde narzędzie należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Czym dezynfekować narzędzia? Do wyboru mamy szeroki wybór preparatów, zarówno płynów, pianek, jak i koncentratów, sprayów czy chusteczek nawilżanych. Wybrany produkt powinien charakteryzować się szerokim spektrum działania, tj. wykazywać skuteczność mikrobiologiczną wobec możliwie dużej grupy patogenów, takich jak: wirusy, bakterie, grzyby czy prątki.

MEDISEPT Velodes Gel 500ml – Żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk

Kolejną istotną kwestią jest dezynfekowanie powierzchni. Na nic się zdadzą nasze wysiłki w postaci mycia rąk i dezynfekowania narzędzi, jeśli zapomnimy o czyszczeniu powierzchni, takich jak: blaty, fotele czy myjki fryzjerskie, na których również osiadają się rozmaite mikroorganizmy, mogące stanowić zagrożenie zarażenia się poprzez kontakt rąk z zanieczyszczoną powierzchnią. Do wyboru, podobnie jak w przypadku dezynfekcji narzędzi, mamy płyny, spraye czy pianki, wykazujące szerokie działanie.

MEDISEPT Velox Spray Tea Tonic 1000ml – Spray do mycia i dezynfekcji powierzchni BEZ ATOMIZERA

W codziennej pracy fryzjer nie może zapominać o prawidłowym myciu i dezynfekowaniu rąk. Po dokładnym umyciu rąk, warto ich powierzchnię zdezynfekować przy pomocy płynu do dezynfekcji. Preparat wystarczy zaaplikować na skórę i dokładnie go wetrzeć. Wymienione czynności należy zawsze wykonywać przed rozpoczęciem pracy z danym klientem, jak i po jej zakończeniu, ale też w razie potrzeby, kiedy pracownik uważa, że mógł mieć kontakt z potencjalnym źródłem zakażenia.

Ponadto ręce w trakcie pracy warto dodatkowo zabezpieczać, zakładając na dłonie jednorazowe rękawiczki ochronne pamiętając przy tym, by zawsze przed ich założeniem i zdjęciem zdezynfekować dłonie.

MEDAVITA Guanti Nitrile 100 – Rękawiczki nitrylowe ochronne

Nie zapominaj o sterylizacji

Sterylizacja w salonie fryzjerskim jest również ważna. Polega ona na zlikwidowaniu wszystkich form drobnoustrojów, także organizmów przetrwalnikowych. Czynność tę należy wykonywać bezwzględnie w sytuacji, kiedy jakieś narzędzie miało kontakt z krwią klienta lub innymi wydzielinami. Sterylizację wykonuje się w specjalnych sterylizatorach, np. z promieniowaniem UV, kulkowych czy parowych. Do narzędzi, które oprócz dezynfekcji, wymagają sterylizacji, należą te akcesoria, przy użyciu których istnieje ryzyko naruszenia łączności tkanek. Należą do nich nożyczki i degażówki, brzytwy czy ostrza i nakładki do maszynek fryzjerskich.

Pamiętajmy również, że nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (sprawdź maseczki ochronne w beabeleza.pl).

Pilnowanie przestrzegania higieny i czystości w salonie, a co za tym idzie prawidłowa dezynfekcja i sterylizacja to obowiązek, stanowiący gwarancję bezpieczeństwa dla fryzjera i klientów.