Zdrowe opalanie

Słońce, na które tak czekamy przez cały rok, pozwala uzyskać piękną, złocistą opaleniznę i zgromadzić cenną dla naszego organizmu witaminę D. By tak się jednak stało, należy korzystać z promieni słonecznych rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jak zdrowo się opalać?

Stosowanie kremów ochronnych z filtrami

Przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych konieczne jest jej zabezpieczenie odpowiednimi kosmetykami. Należy stosować preparaty ochronne chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB, należycie dopasowane do fototypu skóry – im jaśniejsza skóra, tym filtr powinien być wyższy.

Dlaczego należy poszukiwać kosmetyków chroniących zarówno przed UVA, jak i UVB? Oba rodzaje promieniowania okazują się być szkodliwe dla skóry. Promieniowanie UVA wnika w głębokie warstwy naskórka i dociera aż do skóry właściwej. Wykazuje niekorzystny wpływ na kondycję skóry, przyczyniając się do jej fotostarzenia oraz powstawania nieestetycznych przebarwień, a także może odpowiadać za zmiany nowotworowe. Z kolei promieniowanie UVB wnika w skórę przez naskórek. To właśnie dzięki temu rodzajowi promieniowania nasza skóra zyskuje piękny, brązowy kolor. Z drugiej jednak strony UVB odpowiada też za podrażnienia, bolesność oraz oparzenia skóry po opalaniu.

Pamiętaj o częstej aplikacji preparatów z filtrem

Krem z filtrem należy nałożyć na ciało jeszcze przed wystawieniem go na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu składniki zawarte w preparacie będą miały odpowiednią ilość czasu, by się wchłonąć. Ponadto trzeba pamiętać, że kosmetyk zabezpieczający skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych działa tylko przez pewien, określony czas. Dlatego opalając się, należy pamiętać, by regularnie, mniej więcej co 2 godziny aplikować na skórę krem ochronny, a także po każdym wyjściu z wody. Nakładając krem z filtrem, pamiętaj również, by nie omijać wrażliwych części ciała, które są szczególnie narażone na oparzenia, takich jak okolice oczu, usta czy małżowiny uszne.

Opalanie a pora dnia

Pod pojęciem zdrowego opalania kryje się również zażywanie kąpieli słonecznych w określonych godzinach. Wskazuje się, że promieniowanie słoneczne jest najmniej szkodliwe do godziny 11 i od godziny 15, i to właśnie w tych bezpiecznych, porannych i popołudniowych godzinach, powinniśmy korzystać ze słońca.

Odpowiednia pielęgnacja skóry po opalaniu

Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry po opalaniu jest jej dogłębne nawilżenie. Warto sięgać po kosmetyki o lekkiej, nieobciążającej skóry konsystencji, które ją natłuszczą i nawilżą, a także złagodzą ewentualnie powstałe po opalaniu podrażnienia i zaczerwienienia, pozostawiając skórę jedwabiście miękką i gładką. Kosmetyki nawilżające najlepiej aplikować na skórę bezpośrednio po kąpieli. Wówczas substancje aktywne w nich zawarte lepiej się wchłoną i skutecznie zadziałają.

KEMON Actyva Linfa Solare After Sun Balm 150ml – Balsam do ciała po opalaniu HOLIKA HOLIKA Aloe 99% Soothing Gel 250ml – Wielofunkcyjny żel aloesowy do twarzy, ciała i włosów

Pielęgnując skórę po lecie, nie zapominaj o zabiegu, jakim jest peeling. Jego podstawowym zadaniem jest usunięcie martwego, zrogowaciałego naskórka, ale też wygładzenie i wyrównanie powierzchni skóry. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnemu opalenizna będzie miała ładniejszy odcień. Peeling będzie skuteczniejszy, jeśli do jego wykonania użyjesz specjalną rękawiczkę do peelingu z węglem aktywnym, która doskonale usuwa martwy naskórek, oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń oraz pobudza ją do regeneracji.

MARC INBANE Exfoliating Mitt – Rękawica do peelingu ciała BODY BOOM Peeling Kawowy 100g – Kokos

Sposób na zdrową opaleniznę? Z pomocą przychodzi nawilżająca pianka samoopalająca Marc Inbane!

Doskonałym sposobem na uzyskanie zdrowej i pięknej opalenizny jest stosowanie wysokiej jakości samoopalaczy. W szczególności polecamy produkt, jakim jest Marc Inbane Natural Tanning Mousse – intensywnie nawilżająca pianka samoopalająca, stanowiąca świetną alternatywę dla szkodliwego promieniowania słonecznego. Dzięki jej stosowaniu Twoja skóra nie dość, że zyska piękny koloryt, to dodatkowo stanie się doskonale wypielęgnowana. A to wszystko dzięki obecności w składzie tego preparatu wyjątkowej substancji, jaką jest kwas hialuronowy SLMW, który pobudza naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze, przyczyniając się tym samym do poprawy jej ogólnego stanu i kondycji.

MARC INBANE Natural Tanning Mousse 150ml – Intensywnie nawilżająca pianka samoopalająca

Pamiętaj jednak, by kosmetyk samoopalający rozprowadzać przy pomocy specjalnej rękawicy umożliwiającej dokładną aplikację kosmetyku i dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc na ciele.

MARC INBANE Glove – Rękawica do rozprowadzania sprayu samoopalającego i pianki na ciele

Z kolei do twarzy warto sięgnąć po preparat, jakim są krople samoopalające. Odrobinę kosmetyku wystarczy dodać do swojego kremu nawilżającego, wymieszać i nałożyć na twarz, by uzyskać efekt naturalnie opalonej skóry.

MARC INBANE Perle de Soleil 15ml – Krople samoopalające do twarzy

Kieruj się zasadami zdrowego opalania, zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry tuż po kąpieli słonecznej oraz sięgaj po alternatywne rozwiązania pozwalające cieszyć się opalenizną bez wystawiania skóry na działanie słońca, jakimi są pianki i spraye samoopalające, by każdego dnia zachwycać zdrową, piękną i muśniętą słońcem skórą!