Męskie wypadanie włosów – kompendium wiedzy

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn, czyli tzw. łysienie męskie to powszechny problem, z którym zmaga się wielu panów. Wymienia się różne czynniki mogące stanowić przyczynę przesadnej utraty kosmyków. Wśród nich główną rolę odgrywają zaburzenia hormonalne, ale nie bez znaczenia są także choroby przewlekłe czy niewłaściwy styl życia. Dowiedz się więcej na temat męskiego łysienia i sprawdź, jak walczyć z tą dolegliwością.

Wypadanie włosów u mężczyzn – zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów u mężczyzn są czynniki hormonalne, a dokładnie testosteron. Męski hormon płciowy produkowany w jądrach i korze nadnerczy, który jest odpowiedzialny za występowanie łysienia androgenowego. Dotyka ono aż około 70% mężczyzn. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się między 25. a 30. rokiem życia, a intensywne wypadanie włosów ma charakter okresowy – najczęściej można je zaobserwować dwa razy w ciągu roku. Łysienie androgenowe nasila się w wieku 35-45 lat, a po kilku latach może nastąpić całkowite wyłysienie w obszarze ciemieniowym.

Wspomniany testosteron pod wpływem enzymu 5α-reduktazy ulega przekształceniu w postać czynną tego związku, czyli dihydrotestosteron (DHT). Podatne na jego działanie mieszki ulegają stopniowej degradacji, co sprawia, że włosy stają się co raz cieńsze, słabsze, skraca się ich faza wzrostu i zahamowaniu ulega proces odrastania nowych włosów, co finalnie prowadzi do wyłysienia. Warto przy tym dodać, że nie wszystkie mieszki w równym stopniu podlegają działaniu DHT. Strefą podatną na działanie hormonów jest obszar czołowy i ciemieniowy, stąd też łysienie obserwowane jest właśnie w tych lokalizacjach.

Początki procesu utraty włosów związanej z działaniem hormonów obserwowane są na ogół w postaci cofającej się linii czoła lub stopniowego przerzedzania włosów na czubku głowy. Z czasem łysina obejmuje całą część czołowo-ciemieniową. Cechą charakterystyczną jest pozostanie owłosienia na potylicy i skroniach.

Wypadanie włosów u mężczyzn a choroby przewlekłe

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn może być objawem towarzyszącym różnym chorobom przewlekłym. Wśród nich należy wymienić:

 • grzybicę owłosionej skóry głowy,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • niedoczynność tarczycy,
 • toczeń rumieniowaty układowy (SLE),
 • łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną o nie do końca poznanym podłożu, w przebiegu której dochodzi do miejscowego stanu zapalnego, który prowadzi do wypadania włosów.

Zażywanie leków a męskie wypadanie włosów

Przyjmowanie niektórych leków może nieść za sobą szereg działań niepożądanych, np. mogą osłabiać cebulki włosa, co z kolei będzie skutkować nadmierną ich utratą. Do tego typu medykamentów należą m.in.:

 • niektóre antybiotyki,
 • leki przeciwgrzybicze,
 • niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • leki przeciwdepresyjne.

Odżywianie i stres a nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn

Styl życia również wpływa na stan i kondycję męskich włosów. Jednym z jego elementów jest prawidłowy sposób odżywiania. W szczególności niedobór żelaza, białka i witaminy B12 może skutkować ich wzmożoną utratą. Nagły spadek masy ciała również może przyczynić się do intensywnego wypadania włosów. Kolejnym czynnikiem jest stres. Ogrom zadań i obowiązków oraz szybkie tempo życia często prowadzą do przerzedzenia męskiej czupryny.

Męskie wypadanie włosów – jak sobie radzić z tym problemem?

Jeśli zaobserwujesz u siebie problem nadmiernego wypadania włosów, w pierwszej kolejności powinieneś udać się na wizytę do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się kondycją skóry głowy i włosów, który po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu trychoskopem zidentyfikuje przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Duże znaczenie w leczeniu przesadnego wypadania włosów u mężczyzn odgrywa prawidłowa pielęgnacja. Z pomocą w radzeniu sobie z omawianym problemem, a w szczególności z łysieniem androgenowym, przychodzi seria preparatów pielęgnacyjnych MEDAVITA LOTION CONCENTRÉE HOMME. Jest to kuracja przeciw wypadaniu włosów u mężczyzn, w skład której wchodzą: szampon i tonik trychologiczny. Bogate w szereg cennych dla skóry głowy i włosów substancji aktywnych, m.in.: wyciąg z palmy sabalowej, tataraku, ekstrakt z moringa, mirra czy kamfora. Jakie działanie posiada kuracja dla mężczyzn MEDAVITA LOTION CONCENTRÉE HOMME?

 • Hamuje działanie enzymu 5α-reduktazy odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.
 • Stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy.
 • Doskonale odżywia cebulki włosa.
 • Dotlenia skórę głowy.
 • Poprawia wymianę metaboliczną komórek skóry.
 • Stymuluje wzrost nowych włosów.
 • Wzmacnia system zakotwiczenia włosa w skórze.
 • Przeciwdziała wolnym rodnikom.
 • Nawilża skórę głowy.

MEDAVITA LC Homme Trattamenta Intensivo Anticaduta 100ml – Tonik lotion przeciw wypadaniu włosów

Wypadanie włosów u mężczyzn to poważny problem natury zdrowotnej i estetycznej, z którym po rozpoznaniu przyczyny, można skutecznie walczyć.