Szczotka i grzebień to dwa podstawowe akcesoria przeznaczone do czesania włosów, które na pierwszy rzut oka różnią się między sobą jedynie budową. Okazuje się jednak, że szczotka i grzebień posiadają nieco odmienne funkcje. Czym czesać włosy – szczotką czy grzebieniem?

Szczotka do włosów – kiedy po nią sięgnąć?

Szczotki do włosów różnią się między sobą zarówno budową, materiałem wykonania i przeznaczeniem. Na rynku można znaleźć zarówno szczotki do rozczesywania kosmyków, jak i do modelowania oraz układania pasm. Poznaj najpopularniejsze rodzaje szczotek.

  • Szczotki do rozczesywania z syntetycznym włosiem

Można nimi rozczesywać zarówno suche, jak i mokre włosy. Wybierając tego typu szczotkę, warto zwrócić uwagę na ich właściwości oraz materiał wykonania igiełek. Najlepiej wybierać szczotki z igiełkami syntetycznymi, które posiadają właściwości antystatyczne i jonizacyjne. Dzięki temu rozczesywanie kosmyków będzie szybkie i bezbolesne, a włosy pozostaną miękkie, błyszczące i pięknie wygładzone.

  • Szczotki do rozczesywania z plastikowymi kuleczkami

Szczotka do włosów z szeroko rozstawionymi ząbkami zakończonymi osłonkami, czyli małymi, plastikowymi kuleczkami. Idealnie sprawdza się do czesania delikatnych i zniszczonych włosów. Kuleczki chronią strukturę włosa oraz skórę głowy przed podrażnieniami, a jednocześnie gwarantują masaż, który pobudza tempo wzrostu pasemek oraz przyczynia się do ukrwienia skóry głowy.

  • Szczotki do rozczesywania z naturalnym włosiem

Szczotki z naturalnym włosiem w delikatny i skuteczny sposób rozczesują pasemka. To szczotki, które polecane są do wszystkich rodzajów włosów nawet cienkich, delikatnych czy doczepianych. Przy użyciu szczotki z naturalnym włosiem z łatwością rozczeszesz włosy, bez obawy o uszkodzenie ich struktury, bez ciągnięcia i szarpania. Dodatkowo tego typu szczotka doskonale oczyszcza pasma z zanieczyszczeń, a także je natłuszcza, tworząc na powierzchni kosmyków naturalny filtr ochronny.

  • Okrągłe, szerokie szczotki do modelowania kosmyków

Jeśli zależy Ci na uniesieniu włosów u nasady, ich podkręceniu lub wygładzeniu, powinnaś sięgnąć po szeroką, okrągłą szczotkę, która świetnie sprawdza się podczas wstępnej stylizacji kosmyków. Do wyboru mamy szczotki z powłoką tytanową i ceramiczną, które równomiernie się nagrzewają i rozprowadzają ciepło po kosmykach oraz posiadają właściwości antystatyczne i jonizacyjne. Rozczesywanie pasemek przy jednoczesnym ich suszeniu na okrągłej szczotce uczyni włosy gładkimi, nawilżonymi i błyszczącymi.

HH SIMONSEN Heat Brush 43mm – Okrągła szczotka do modelowania włosów z ceramiczną powłoką zmieniającą kolor rozmiar M,

HH SIMONSEN Wonder Air Brush Paddle – Szczotka do rozczesywania włosów długich i gęstych,

HH SIMONSEN Wonder Brush – Szczotka do rozczesywania włosów (różne kolory).

Kiedy czesać włosy grzebieniem?

Wiele pań całkowicie rezygnuje ze stosowania grzebienia. Czy słusznie? Wszystko zależy od rodzaju i długości naszych pasm. W niektórych przypadkach, nawet przy pomocy najdelikatniejszej szczotki do włosów nie uda się rozczesać pasemek, np. w przypadku włosów mokrych, mocno splątanych czy kręconych. Próbując w takiej sytuacji rozczesać włosy szczotką, mogłabyś doprowadzić do wyrwania wielu pasemek, a tym samym do pogorszenia ich kondycji i wyglądu. Wówczas warto sięgnąć po grzebień z grubymi i szeroko rozstawionymi zębami. Zaleca się używanie grzebieni wykonanych z naturalnych materiałów, najlepiej drewnianych. Grzebienie wykonane z tworzyw sztucznych mogą powodować elektryzowanie się włosów, z kolei grzebienie metalowe często podrażniają skórę głowy.

Szczotka czy grzebień – co wybrać?

Szczotka do włosów to akcesorium, po które powinnaś sięgać częściej niż po grzebień. Przede wszystkim dlatego, że szczotki są zwykle bezpieczniejsze dla pasemek i nie powodują ich uszkodzeń. Przy użyciu szczotki szybko i skutecznie rozczeszesz oraz wygładzisz kosmyki, a także pozbędziesz się splątanych pasm. Regularne, staranne szczotkowanie korzystnie wpływa na kondycję włosów i skóry głowy.

Grzebień natomiast sprawdza się u osób, które mają krótkie i nietypowe fryzury, przerzedzone i nierównomiernie układające się. W tym przypadku szczotką mogłabyś poszarpać włosy, przyczyniając się do ich wzmożonego wypadania.

Postaw na wysokiej jakości szczotkę i grzebień, przy pomocy których rozczeszesz włosy, a także je wygładzisz bądź dowolnie ułożysz.