Jak prawidłowo suszyć włosy? Porady

Należyta pielęgnacja włosów nie ogranicza się jedynie do stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, ale również do ich prawidłowego suszenia czy stylizowania. Nieodpowiednie suszenie włosów, zbyt gorącym lub zbyt zimnym strumieniem powietrza, a także stosowanie złej jakości sprzętu może przyczyniać się do ich wysuszania, a nawet do powstania trwałych uszkodzeń w ich strukturze. Dowiedz się, jak zdrowo suszyć kosmyki.

Wybór odpowiedniej suszarki to podstawa!

Dobra suszarka do włosów powinna być wyposażona w regulację siły nawiewu oraz temperatury, a także w opcję systemu jonizacji. Te trzy opcje są bardzo ważne, jeśli zależy Ci na zdrowym suszeniu włosów. Przy wyborze suszarki zwróć szczególną uwagę na to, czy posiada funkcję chłodnego nawiewu, ponieważ zimne powietrze korzystnie wpływ na stan włosów. Im wyższa moc, tym szybciej wysuszysz pasma.

HH SIMONSEN Boss Dryer Sorbet Blossom – Suszarka do włosów – Edycja limitowana

HH SIMONSEN XS Dryer – Kompaktowa suszarka do włosów z dyfuzorem

Nie susz włosów bezpośrednio po ich umyciu

Mokre włosy szczególnie narażone są na uszkodzenia mechaniczne, dlatego bezpośrednio po myciu, zaleca się ich delikatne odciśnięcie. Pamiętaj, by nie trzeć włosów. Po wstępnym odciśnięciu wody warto owinąć je w bawełniany ręcznik i kilka minut odczekać, zanim zaczniesz suszyć pasma.

Zabezpiecz włosy kosmetykiem termoochronnym

Przed suszeniem warto zabezpieczyć włosy przed działaniem wysokiej temperatury, aplikując na całą ich powierzchnię odpowiedni preparat o właściwościach termoochronnych. Może to być spray, mleczko czy lotion, w składzie którego nie powinno zabraknąć specjalnych cukrów. Pod wpływem ciepłego powietrza topią się i zabezpieczają kosmyki przed uszkodzeniami, a także silikonów i tłuszczy. Kosmetyki termoochronne wykazują dobroczynny wpływ na włosy, nie tylko je ochraniając przed uszkodzeniami powstającymi pod wpływem wysokiej temperatury, ale i odżywiając.

HH SIMONSEN Heat Protection Spray – Spray termoochronny 145ml

LOREAL Pro Longer Leave-in cream 150ml – Krem termoochronny do długich włosów

Susz włosy ciepłym lub chłodnym nawiewem

Włosy zaleca się suszyć ciepłym strumieniem o temperaturze oscylującej w granicach 60-70 stopni Celsjusza lub chłodnym nawiewem o temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do uszkodzeń włosów. Niszczy zawartą w nich keratynę, będącą ich podstawowym budulcem, a także powoduje łamanie i puszenie się pasm. Z drugiej strony niska temperatura nie daje nam przyzwolenia do codziennego traktowania włosów mocnym nawiewem, ponieważ mokre kosmyki są wyjątkowo narażone na uszkodzenia mechaniczne, a podczas suszenia uderzają o siebie i wzajemnie się niszczą.

Jak sprawdzić, czy temperatura nawiewu jest odpowiednia? Wystarczy skierować strumień powietrza na szyję. Jeśli jesteś w stanie wytrzymać dłuższą chwilę bez bólu i parzenia, to oznacza, że temperatura jest odpowiednia.

Trzymaj suszarkę daleko od głowy i susz pasma w jednym kierunku

Suszarkę zaleca się trzymać w odległości minimum 30 cm od głowy. Im bliżej trzymamy suszarkę, tym ciepłe powietrze uderza z większą mocą w nasze pasemka. Strumień powietrza kierowany na włosy z większej odległości równomiernie je owiewa i pozwala na powolne odparowywanie zgromadzonej w nich wody.

Ponadto zaleca się suszyć kosmyki w jednym kierunku, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, tj. od nasady aż po same końce. To sprawi, że włosy nie będą się plątać oraz domkniemy ich łuski. Susząc kosmyki nie wolno również przytrzymywać nawiewu przez dłuższy czas w jednym miejscu, tylko cały czas go przesuwać. Dzięki temu nie poparzysz skóry i nie przegrzejesz włosów.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już wiesz, jak suszyć włosy, by nie doprowadzić do ich przesuszenia i zniszczenia.