Cięcie włosów wymaga nie tylko umiejętności i doświadczenia fryzjera, ale również odpowiednich akcesoriów. Jakie przyrządy okażą się niezbędne podczas podcinania, cieniowania czy strzyżenia kosmyków?

Nożyczki fryzjerskie

Podstawowym, absolutnie niezbędnym akcesorium używanym podczas podcinania włosów są nożyczki. Mowa jednak nie o zwyczajnej, uniwersalnej parze, lecz o profesjonalnych nożyczkach fryzjerskich. W tym przypadku warto od razu zainwestować w nieco droższy, wysokiej jakości model. Dobre nożyczki do salonów fryzjerskich wykonywane są m.in. ze stali nierdzewnej poddanej hartowaniu. Oprócz samego materiału wykonania duże znaczenie ma sama ich długość. Krótsze nożyczki nadają się doskonale do krótkich fryzur wymagających dużej precyzji – np. klasycznego boba. Nożyczki dłuższe to z kolei dobry wybór do ścinania włosów na długość, cięcia przy użyciu grzebienia czy też teksturowania fryzur na rozmaite okazje. Oznacza to więc, że w renomowanym salonie powinny znaleźć się minimum dwie pary nożyczek fryzjerskich – a najlepiej kilka wymiennych, zwłaszcza jeśli studio posiada kilka stanowisk do pracy.

Degażówki

Tradycyjne nożyczki fryzjerskie to jedno – studio fryzjerskie powinno być wyposażone także w tzw. degażówki. To rodzaj nożyczek, który służy przede wszystkim do przerzedzania i cieniowania włosów, np. grzywki, a także do strzyżenia punktowego. Już na pierwszy rzut oka różnią się one od klasycznych nożyczek – można poznać je po ostrzach z ząbkami, przypominających nieco grzebień. Degażówki występują w wersji jedno- lub dwustronnej, z uzębieniem na jednym lub na obydwu ostrzach. Odpowiednio dobrany, wytrzymały model gwarantuje komfortową pracę i naprawdę doskonałe rezultaty.

Maszynka do strzyżenia włosów

Kolejnym akcesorium, które podczas cięcia i strzyżenia okaże się niezbędne, jest dobrej jakości maszynka do włosów. Bardzo ważne, aby była ona wyposażona w kilka nasadek grzebieniowych do wygodnej zmiany. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj ostrza, jakie posiada urządzenie – najlepiej, jeśli zostało ono wykonane ze stali szlachetnej i daje możliwość regulacji długości podczas cięcia. Istotnymi cechami dobrej maszynki do strzyżenia włosów są także wytrzymały silnik, długa żywotność baterii i krótki czas ładowania. Dla wielu fryzjerów znaczenie ma ponadto niska waga sprzętu – im jest on lżejszy, tym wygodniejsze jest jego użytkowanie.

Grzebień fryzjerski

Mówiąc „cięcie”, zazwyczaj mamy w głowie akcesoria typowo do obcinania i strzyżenia włosów jak wymienione już nożyczki czy maszynki. Podczas tworzenia rozmaitych fryzur profesjonalni styliści używają jednak także grzebieni – mimo że kojarzą się nam one głównie z czesaniem włosów. Podobnie jak nożyczki czy trymery, akcesoria te występują w wielu wariantach. Mogą one różnić się między sobą m.in. długością i szerokością zębów, kształtem czy materiałem, z którego są wykonane. Szczególnie dobre rozwiązanie stanowią grzebienie z włókna węglowego – wyróżnia je wyjątkowa wytrzymałość i żywotność, co w przypadku tak częstego użytkowania ma bardzo duże znaczenie. Ważne, aby grzebień był odporny na działanie środków chemicznych – np. farb – oraz wysokich temperatur.

Brzytwa fryzjerska

Do profesjonalnego cięcia włosów i pielęgnacji brody używa się również brzytwy fryzjerskiej, przypominającej ostrze noża na rączce z drewna lub plastiku. Służy ona zarówno do skracania czy cieniowania kosmyków, jak i do usuwania zarostu. Jej niezwykła precyzja umożliwia też tworzenie wzorków – np. w męskiej fryzurze. Tego typu akcesorium stanowi zatem element wyposażenia i męskich, i damskich salonów. Ostrza brzytew fryzjerskich są zazwyczaj wykonane z węglowej, nierdzewnej lub damasceńskiej stali. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę zarówno na typ ostrza, jak również na jego szerokość czy wklęsłość całej brzytwy.

Wszystkie wspomniane akcesoria umożliwiają wygodne, sprawne i efektowne cięcie – a w profesjonalnym salonie stanowią zaledwie niewielką część całego wyposażenia. Sprawdź, jakie przyrządy fryzjerskie i kosmetyki obejmuje asortyment Bea Beleza, i zaopatrz swoje studio w niezbędne elementy do cięcia, farbowania i pielęgnacji włosów klientów.