Blond włosy, szczególnie te farbowane, wymagają specjalnej pielęgnacji. W przeciwnym razie mogą one szybko żółknąć, a ponadto – stać się przesuszone, matowe i łamliwe. Jak zatem dbać o włosy w tym wyjątkowym kolorze – zarówno rozjaśniane, jak i te naturalne? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z pielęgnacją blond pasm.

Jaki szampon wybrać do włosów blond?

Chcąc dobrze dbać o swoje blond włosy, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakiego używamy szamponu. W tym przypadku ma on znacznie większe znaczenie niż w przypadku kruczoczarnych pasm – niewłaściwie dobrany kosmetyk może bowiem powodować powstawanie żółtych czy miedzianych odcieni. Nie bez powodu posiadaczkom blond włosów zaleca się stosowanie tzw. fioletowych szamponów – jak np. Ag Silver Shampoo marki Bjork. Zawierają one pigment, który neutralizuje niechciane ciepłe tony. Dzięki temu włosy mogą cały czas zachwycać chłodnym odcieniem – dokładnie takim, na jakim zależało nam przed farbowaniem. Szampon do włosów blond nie musi być jednak koniecznie tym fioletowym – w sprzedaży dostępnych jest wiele innych szamponów przeznaczonych stricte do kosmyków w tym kolorze. Mowa m.in. o dostępnych w ofercie Bea Beleza szamponach Blondie Sunset Blonde Enhancing Shampoo czy Blondie Ice Blonde Enhancing Shampoo. Skutecznie wzmacniają one kolor zarówno w przypadku ciepłych, jak i tych chłodniejszych blondów, a przy tym uelastyczniają, wygładzają i odbudowują pasma. Wybierając szampon do włosów blond, warto dokładnie przyglądać się składom poszczególnych produktów. Ważne, aby nie zawierały one komponentów wysuszających, np. alkoholu. Najlepiej unikać również szamponów z silikonami, parabenami czy siarczanami. Warto za to postawić na szampony o właściwościach nawilżających czy odbudowujących włókno włosa, jak np. B-Refibre Reconstructive Shampoo od Medavity.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski i odżywki do blond pasm?

Poszukując dobrej odżywki i maski do włosów blond, podobnie jak w przypadku szamponu należy wybierać te o właściwościach nawilżających i odbudowujących. Farbowane i rozjaśniane pasma wymagają bowiem szczególnie intensywnego nawilżenia oraz regeneracji. Dobrze również, jeśli kosmetyk wspiera eliminację żółtych tonów, wzmacniając tym samym działanie szamponu. Co więcej, wiele masek do włosów blond chroni pasma przed utratą pożądanego odcienia. W asortymencie Bea Beleza znajdziesz wiele produktów przeznaczonych bezpośrednio do kosmyków w tym pięknym kolorze – np. odżywkę Bjork Ag Silver Conditioner niwelującą żółte odcienie, rekonstrukcyjną maskę Medavita B-Refibre Reconstructive Hair Mask czy wariant odbudowujący Medavita Blondie All Blondes Bonding Deep Mask.

Jak chronić blond włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych?

Włosy w kolorze blond wymagają jeszcze skuteczniejszej ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – m.in. promieniowania UV, soli, metali ciężkich czy wszechobecnych zanieczyszczeń. Wszystko to może bowiem z czasem skutkować przesuszeniem, zmatowieniem i uwrażliwieniem kosmyków – a te w wyniku farbowania lub rozjaśniania są już osłabione. Wychodząc na zewnątrz – szczególnie w letnie dni – warto zatem właściwie je zabezpieczyć. Do pielęgnacji dobrze jest włączyć m.in. spraye termoochronne, mgiełki z filtrami UV czy nawilżające olejki. Po dłuższej ekspozycji na słońce warto sięgnąć także po maski i odżywki o działaniu odżywczo-nawilżającym. Co więcej, przed kąpielą w słonej wodzie najlepiej zabezpieczyć włosy silikonami, a przed wyjściem na duże słońce – włożyć dodatkowo na głowę kapelusz lub chustę.

Czy włosy blond można stylizować na gorąco?

Blond pasma są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia wynikające z użycia narzędzi do stylizacji na gorąco. Nie oznacza to jednak, że każda posiadaczka włosów w tym kolorze musi całkowicie rezygnować z prostownicy, lokówki czy suszarki. Warto natomiast zwracać szczególną uwagę na temperaturę podczas stylizacji, a przed jej rozpoczęciem – stosować kosmetyk termoochronny jak Keratin Miracle Smoothing Thermo Defence Spray od Medavity czy Skydda Torr Dry Heat Protection firmy Bjork. Jeśli to możliwe, najlepiej ustawiać jak najniższą temperaturę, a podczas suszenia włosów suszarką – korzystać z chłodnego nawiewu. Im rzadziej włosy blond będą stylizowane przy użyciu ciepła, tym lepsza będzie ich kondycja.