włosy wysokoporowate

Włosy mogą być wysoko, średnio i niskoporowate – i naprawdę warto wiedzieć, jakim typem dysponujemy na własnej głowie, bo to bardzo przydaje się w pielęgnacji włosów. W naszym sklepie znajdziecie specjalne środki przeznaczone do różnych typów włosów, również z podziałem na stopień ich porowatości. W tym artykule scharakteryzujemy poszczególne rodzaje i podamy prosty test, jak określić porowatość włosów. Zaczynamy!

Jak określić porowatość włosów?

Zacznijmy od testu

Do szklanki nalej ciepłą wodę z kranu, weź swój jeden włos, umieść go w wodzie i poczekaj 5-10 minut. Po tym czasie określ, w jakim miejscu znajduje się Twój kosmyk. Jeśli znajduje się na powierzchni wody, Twoje włosy są niskoporowate. Trochę się zanurzył? Reprezentujesz średni typ. Włos znalazł się całkowicie pod wodą – Twoje włosy są wysokoporowate.

Typ 1: Włosy niskoporowate

Pory nie są dobre ani na cerze, ani na włosach. Typ niskoporowaty oznacza najzdrowszy typ włosa – jego łuski są ściśle ułożone i nie odstają. Ten typ zwykle jest niesforny, odporny na stylizację, długoschnący i niestety, niezbyt odporny na uszkodzenia i źle chłonący kosmetyki. Jednak niewątpliwą zaletą jest brak problemów z puszeniem się i elektryzowaniem, a włosy są lśniące i piękne.

Pielęgnacja: Twoje włosy nie lubią obciążenia – im mniej silikonów i emolientów, tym lepiej. Wybieramy szampon o delikatnym składzie, nawet ten dla dzieci. Do olejowania najlepiej wybrać olejek kokosowy lub arganowy. Warto korzystać również z odżywek i masek, ale używać ich wymiennie, żeby nie obciążyć włosów.

Przykładowe kosmetyki, które sprawdzą się na tym typie włosów: OROFLUIDO i OROFLUIDO Asia Zen, seria WELLA Elements lub KERASTASE Resistance.

Typ 2: Włosy średnioporowate

Jak łatwo się domyślić, to typ pośredni między tymi dwoma skrajnościami. Twoje włosy nie są ani w bardzo dobrej kondycji, ani w bardzo słabej. Nie są tak oporne na stylizacje i układanie jak włosy niskoporowate i lepiej od nich chłoną kosmetyki, ale wykazują również szereg wad wysokoporowatych – ze słabą kondycją na czele.

Pielęgnacja: Dla włosów średnioporowatych bardzo ważne jest olejowanie, do którego najlepiej wykorzystać olejek arganowy lub sezamowy. Warto zwrócić uwagę na wybór szamponu – bez dodatku SLS – i raz w tygodniu korzystać z zalet szamponu oczyszczającego. Twoim najlepszym przyjacielem są odżywki – emolientowe, silikonowe i proteinowe, które wzmocnią włosy i je nawilżą. Przyda się również serum na końcówki.

Przykładowe kosmetyki, które sprawdzą się na tym typie włosów: szampon GOLDWELL Curly Twist , szampon i odżywka MATRIX Total Results Mega Sleek lub zestaw TIGI Bed Head Urban Recovery.

Typ 3: Włosy wysokoporowate

Włosy najbardziej zniszczone – agresywnymi stylizacjami, złą dietą, farbowaniem. Chłoną wszystko jak gąbka (zarówno wodę, jak i kosmetyki), ale nie potrafią dobrze zatrzymać ich wewnątrz. Włosy wyglądają na suche, zniszczone, bardzo łatwo się puszą. Jeśli po kąpieli włosy schną Ci w 5 minut, a do tego nie masz problemu z ich ułożeniem i stylizacją – to Twój typ.

Pielęgnacja: Włosy wysokoporowate są bardzo zniszczone i przez to trudne w pielęgnacji. Na te włosy źle wpływają wysokie temperatury, woda chlorowana, czynniki atmosferyczne (wiatr, mróz, palące słońce), cienkie gumki do włosów, farbowanie i wszystkie zabiegi stylizacyjne – im ich mniej, tym lepiej dla włosów. Delikatnie trzeba je nawet myć, unikać szarpania i silnego wycierania, które tylko pogorszy stan łusek. Pomóc im może regularne oczyszczanie, olejowanie na mokro (oliwa z oliwek, olej arganowy), odżywki (szczególnie emolientowe), a także delikatne mycie szamponem dziecięcym. Można próbować różnych wcierek i preparatów z silikonami. W kosmetykach unikać nadmiernej ilości protein czy humektantów – działają korzystnie tylko w niewielkich ilościach.

Przykładowe kosmetyki, które sprawdzą się na tym typie włosów: LOREAL Expert Absolut Repair Lipidium, WELLA SP LuxeOil lub REVLON Equave Hydro.

KALLOS Latte Hair Mask with Milk Protein 800ml – Maska z wyciągiem proteiny mlecznej

Teraz już wiecie, jak określić porowatość włosów. Mamy nadzieje, że po naszym tekście wiecie również, w jaki sposób je pielęgnować, w zależności od konkretnego typu. Poza wiedzą dotyczącą ich pielęgnacji przydadzą się dobrej jakości kosmetyki, systematyczność i wytrwałość. Warto pamiętać, że nawet jeśli dysponujemy włosami niskoporowatymi, łatwo pogorszyć ich kondycję – dlatego miejmy się na baczności i dbajmy o nie przez cały czas.