Problemy ze skórą głowy - abc

Masz problem ze swędzącą, zaczerwienioną i podrażnioną skórą głowy? Pokrywają ją białe płatki lub żółtawe łuski? Być może cierpisz na jedną z chorób obejmujących skórę głowy. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje chorób skóry głowy i jak sobie z nimi radzić.

Łupież

Łupież to choroba skóry głowy polegająca na nadmiernym złuszczaniu sięmartwego naskórka, które widoczne jest w postaci drobnych białawych płatków osadzonych na włosach lub opadających na ramiona. Łupieżowi często towarzyszy również łojotok. Głównym czynnikiem powodującym powstanie tego zaburzenia jest nadmierne namnażanie się grzybów z grupy Malassezia – M. globosa i M. furfur. Jednak przyczyn łupieżu można również upatrywać w złym odżywianiu, a w szczególności niedoborach cynku w organizmie. Ponadto łupież może być jednym z objawów procesu chorobowego toczącego się w organizmie. Najczęściej łupież ma charakter przewlekły, a jego intensywność zmienia się sezonowo.

Wyróżnia się 4 rodzaje łupieżu.

 • Łupież kosmetyczny – objawia się drobniutkimi, białosrebrzystymi płatkami, które osadzają się na włosach, nie na skórze głowy. Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowa pielęgnacja włosów, a szczególnie ich niewłaściwe wypłukiwanie podczas mycia.
 • Łupież zwykły suchy – jego objawem są większe białe płatki, które znajdują się nie tylko na skórze głowy, ale też opadają na kark i ubrania. Najczęściej ten rodzaj łupieżu nie powoduje stanu zapalnego i nie uszkadza struktury włosów, jednak nieleczony może przeobrazić się w łupież tłusty.
 • Łupież łojotokowy – to najczęstsza postać łupież, która w przeważającej większości występuje u mężczyzn. Przekształca się on z łupieżu zwykłego i objawia tłustymi, zbitymi, żółtawymi łuskami, którym dodatkowo towarzyszy świąd skóry. Nieleczony łupież łojotokowy może prowadzić do łysienia.
 • Łupież tłusty – na skórze głowy obserwuje się ogniska łusek o sporych rozmiarach, grubych, tłustych i przylegających do głowy. Łupieżowi tłustemu towarzyszy stan zapalny, zaczerwienienie skóry i intensywny świąd.

MEDAVITA Puroxine Shampoo Instant Anti-Dandruff 250ml – Szampon do włosów przeciwłupieżowy natychmiastowy efekt

MEDAVITA Puroxine Lozione Antiforfora 100ml – Tonik lotion do włosów przeciwłupieżowy

Łojotok

Łojotok to nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe zlokalizowane na powierzchni skóry. Objawia się szybkim przetłuszczaniem włosów, a także wiąże się z większą podatnością na powstawanie chorób łojotokowych. Wśród przyczyn łojotoku można wymienić: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadmierny stres, nieprawidłową dietę, stosowanie niektórych leków a także niewłaściwą pielęgnację włosów i skóry głowy.

Z pomocą w wyeliminowaniu problemu łojotoku przychodzi linia pielęgnacyjna MEDAVITA REQUILIBRE, odświeżająca i regulująca pracę gruczołów oraz MEDAVITA OXYGEN, czyli kuracja detoksykująca. Obie linie produktowe doskonale oczyszczają skórę głowy i włosy z nadmiaru sebum, tworzą prawidłowe środowisko dla wzrostu włosów, posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ponadto dają przyjemne uczucie świeżości.

MEDAVITA Oxygen Kit Detoxifying Ritual (shampoo 250ml + mask 150ml) – Zestaw detoksykujący

MEDAVITA Requilibre Shampoo Sebo-Equilibrante 250ml – Szampon do włosów przetłuszczających się

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to schorzenie przewlekłe i nawracające, które wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych oraz nadmiernym namnażaniem się grzybów z grupy Malassezia. W efekcie obserwuje się miejscowy rozwój stanu zapalnego skóry, któremu towarzyszy zaczerwienienie, świąd, łuszczenie się naskórka oraz nadmierny łojotok. Niestety nieleczone łojotokowe zapalenie skóry głowy często prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.
Kluczowym elementem leczenia łojotokowego zapalenia skóry jest prawidłowa pielęgnacja. W szczególności polecamy stosowanie kuracji MEDAVITA REQUILIBRE przeciw nadmiernemu wytwarzaniu serum, a także peelingów z linii MEDAVITA CUTIS PURA przeznaczonej do oczyszczania skóry głowy, która charakteryzuje się wysoką skutecznością i doskonałym działaniem:

 • Usuwa złogi zrogowaciałych komórek,
 • Rozpuszcza łój,
 • Reguluje poziom flory bakteryjnej,
 • Odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry,
 • Przywraca właściwe pH,
 • Doskonale przygotowuje skórę głowy na dalsze kroki pielęgnacyjne,
 • Daje przyjemne uczucie czystości i świeżości.

MEDAVITA Cutis Pura Preparatore Cutaneo 100ml – Tonik lotion oczyszczający skórę głowy

MEDAVITA Cutis Pura Scrub-Argilla 75ml – Trychologiczny peeling do skóry głowy

Łuszczyca

To przewlekła, nawracająca choroba skóry, którą wywołuje nieprawidłowe działanie układu odpornościowego. Objawia się ona występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów w postaci czerwonych lub różowych, płaskich grudek o wyrazistych brzegach i różnej wielkości, które pokryte są srebrzystym, nawarstwiającym się suchym naskórkiem. Często występują one jedynie na skórze głowy oraz w miejscach za uszami i na łokciach. Ogniska chorobowe występujące na głowie przypominają swym wyglądem tłusty łupież.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawracająca choroba, która objawia się intensywnym swędzeniem, zaczerwienieniem i suchością skóry w miejscach występowania ognisk dermatozy. Pojawia się ona najczęściej u noworodków lub dzieci między 6. a 7. rokiem życia. W przebiegu atopowego zapalenia skóry włosy na głowie mogą ulec przerzedzeniu.

Grzybica skóry głowy

To choroba zakaźna, wymagająca szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego, która swym wyglądem zwykle przypomina łupież suchy lub łojotokowy. Jej leczenie polega na stosowaniu odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych.

Wrażliwa i sucha skóra głowy

Przesuszona i wrażliwa skóra głowy to problem, którego przyczyną najczęściej jest niedobór ceramidów. Ceramidy odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, zabezpieczają ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przyczyną suchej i wrażliwej skóry głowy może być również stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, zbyt częsta stylizacja na gorąco, a także stres i dieta uboga w cenne składniki odżywcze. Sucha i wrażliwa skóra objawia się nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia, świądem, pieczeniem i nadmiernym złuszczaniem naskórka.

Przyniesiesz ukojenie swojej suchej i wrażliwej skórze głowy, jeśli sięgniesz po produkty z linii MEDAVITA VELOUR, które łagodzą podrażnienia i świąd, nawilżają i uelastyczniają skórę, odbudowują jej równowagę poprzez przywrócenie fizjologicznego pH, pobudzają regenerację naskórka, a także likwidują nieprzyjemne napięcie skóry.

MEDAVITA Velour Shampoo Lenitivo 250ml – Szampon łagodzący do wrażliwej skóry głowy

Doskonałym uzupełnieniem każdej z kuracji, niezależnie od problemu skóry głowy, jest MEDAVITA HYDRATIONIQUE FLUIDO CATIONICO, czyli delikatna odżywka nawilżająca do włosów o lekkiej i aksamitnej konsystencji. Perfekcyjnie rewitalizuje i odżywia włosy, pozostawiając je miękkimi, jedwabistymi i pełnymi blasku.

MEDAVITA Hydrationique Fluido Cationico 150ml – Odżywka do każdego rodzaju włosów nawilżająca, ułatwiająca rozczesywanie