spinki i gumki

Wszyscy marzymy o pięknych zdrowych włosach. Można wyczarować z nich wiele efektownych fryzur, ozdobionych różnymi rodzajami gumek i spinek. Ale czy wszystkie z nich są bezpieczne, a może warto nosić tylko rozpuszczone włosy, by uniknąć zniszczeń? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, zapraszamy do lektury.

Zasadnicze pytanie — czy spinki i gumki niszczą włosy?

Okazuje się, że tak, ale wszystko zależy od ich rodzaju. Źle dobrane niszczą, odkształcają i osłabiają włosy w miejscu, w którym utrzymują fryzurę, przez co są one bardziej podatne na złamania. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju wysokie upięcia i kucyki (zwłaszcza te ciasno spięte) wpływają negatywnie na cebulki włosów, jak i na pukle, głównie przez nienaturalne ułożenie ich. Właśnie z tego powodu możemy czuć nieprzyjemne mrowienie czy nawet ból skalpu i głowy po rozpuszczeniu wysokiego upięcia.

Zakazane gumki

Wraz z modą na warkoczyki przywędrowały do nas cieniutkie gumeczki, pojawił się także „trend” na związywanie włosów gumkami recepturkami. Nie należy tego robić, bo po pierwsze są to dość trudne w zakładaniu i zdejmowaniu gumki, a po drugie włosy często zaplątują się w nie, przez co przy ściąganiu ich wyrywamy sobie sporą ilość. Z tego samego powodu odradzamy gumki z metalowymi łączeniami, które dodatkowo mogą uszkodzić lub uciąć kilka włosów swoimi ostrymi krawędziami.

Polecane gumki

Zdecydowanie lepiej wybrać szersze gumki np. z froty lub materiałowe bez łączeń, które nie odkształcają włosów, nie wyrywają ich oraz nie ucinają. Są świetnym rozwiązaniem zarówno do luźnych koczków, jak i kucyków. W tej roli dobrze sprawdzą się też szalenie modne gumki-sprężynki, które możesz mieć zawsze przy sobie, nosząc je na nadgarstku. Wyglądają dobrze oraz nie niszczą włosów. Tego typu gumki można również wykorzystywać do spinania włosów na noc, by nie splątały się zbytnio podczas snu. Występują w wielu kolorach, więc z łatwością dopasujesz je do swoich ubrań.

HH SIMONSEN Hair Cuddles Clear
Gumki do włosów przezroczyste 3 szt.
 
Gumki do włosów granatowe 3 szt.

Zakazane spinki

Skoro o gumkach wiemy prawie wszystko, warto przejść do spinek. W tym aspekcie również odradzamy wszelkiego rodzaju metalowe ozdoby do włosów, nie tylko ze względu na możliwe uszkodzenia przez ostre krawędzie. Spinki wykonane z tego materiału sprawiają, że włosy stają się mniej sprężyste i elastyczne, przez co są one bardziej podatne na złamania. Ponadto szarpią one włosy i niszczą ich strukturę. Najgorszą rzeczą, którą możesz wybrać, są popularne wsuwki bez zaokrąglonych końców. Ostre krawędzie mogą nie tylko zniszczyć włosy, ale i poranić skalp!

Polecane spinki

Dużo lepszym rozwiązaniem są plastikowe spinki – wszelkiego rodzaju „żabki”, spinki typu szogun, oraz klamry wyglądają niezwykle efektownie, a przy okazji mogą stanowić świetną bazę wielu fryzur – zarówno tych luźniejszych, jak i bardziej eleganckich. Są zdecydowanie łatwiejsze w zdejmowaniu, a ich opływowe krawędzie nie niszczą włosów. Jeżeli koniecznie potrzebujesz użyć „spinek-niewidek” wybierz wsuwki z zaokrąglonymi końcówkami, ale zachowaj szczególną ostrożność przy wyciąganiu ich spomiędzy włosów, tak aby ich nie wyrwać lub nie uszkodzić ich struktury!

BEA BELEZA Penguin Clip Black-Red – Profesjonalne klipsy do włosów w kolorze czarno-czerwonym 4 sztuki

Jak widzisz, nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych kucyków czy upięć. Pamiętaj jednak, by mądrze dobierać akcesoria i ozdoby do włosów, ponieważ chwilowy efekt wow, nie jest wart późniejszych szkód, które mogą przynieść cienkie gumeczki czy metalowe spinki.