Czasem zdarza się, że po zabiegu koloryzacji czujemy rozczarowanie ‒ nie jesteśmy zadowolone z uzyskanych rezultatów lub nowa fryzura nie pasuje do naszych rysów twarzy. W takiej sytuacji wiele Pań zastanawia się, jak powrócić do dawnego odcienia. Najlepszym rozwiązaniem jest dekoloryzacja włosów, czyli ściągniecie koloru z włosów farbowanych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego zabiegu.

Na czym polega dekoloryzacja?

W czasie koloryzacji w strukturę włosa wnikają sztuczne, ciemne barwniki, a dekoloryzacja ma na celu ich usunięcie.  Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się niepożądanej barwy i będziesz mogła odzyskać dawny kolor kosmyków. Dekoloryzator lub rozjaśniacz do włosów to produkty, przy pomocy których można przeprowadzić odbarwianie pasm.

LOREAL Blond Studio Majimeches Highlightening Cream 6x25ml – Krem rozjaśniający bez amoniaku (2) GOLDWELL Oxycur Platin Dust Free 500 g – Bezpyłowy proszek rozjaśniający nawet o 7 tonów LONDA PROFESSIONAL Blondoran Dust-free Lightening Powder (Hydroprotect) 2x500g – Bezpyłowy rozjaśniacz

Kiedy wykonuje się dekoloryzację?

Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowana efektem koloryzacji lub znudził Ci się dotychczasowy kolor i chcesz ufarbować włosy na inny – zdecyduj się na odbarwianie pukli. Zabieg ten możesz również przeprowadzić, jeśli chcesz powrócić do swojego naturalnego koloru – bez radykalnego cięcia i chodzenia z nieestetycznymi odrostami. Warto przy tym podkreślić, że ściąganie koloru jest możliwe tylko na kosmykach farbowanych, ponieważ zabieg usuwa tylko sztuczne pigmenty, a nie naturalne.

Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na ściąganie koloru?

Efekt dekoloryzacji uzależniony jest od Twojego koloru kosmyków. Im włosy ciemniejsze, tym posiadają więcej ciemnego barwnika, dlatego ich dekoloryzacja jest bardziej złożona i wieloetapowa. W czasie jednego zabiegu można rozjaśnić włosy o kilka tonów. Dlatego, jeśli obecnie masz czarne kosmyki, a marzysz o blondzie – musisz uzbroić się w cierpliwość. Najpierw uzyskasz brązowy kolor, po kolejnym zabiegu odcień rudego, a dopiero po następnych dekoloryzacjach barwa kosmyków będzie zbliżona do blondu. Całkowite odbarwienie czarnych pukli do odcienia blondu może trwać nawet kilka miesięcy.

Warto też wspomnieć, że po ściągnięciu koloru, pasma mogą mieć nierównomierny odcień i konieczne będzie kolejne farbowanie po to, by ujednolicić kolor. Najlepiej, jeśli wybrana przez nas wówczas farba będzie o ton jaśniejsza niż odbarwione kosmyki.

Ściąganie koloru w salonie fryzjerskim i w warunkach domowych

By osiągnąć zadowalające efekty dekoloryzacji, należy przestrzegać pewnych zasad. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na jego przeprowadzenie w profesjonalnym salonie fryzjerskim pod okiem doświadczonego stylisty.  Doświadczony fryzjer należycie określi stan naszych włosów i dobierze właściwy preparat, który zapewni nam satysfakcjonujący efekt i w jak najmniejszym stopniu wpłynie niekorzystnie na pasma. Na bieżąco będzie monitorował przebieg zabiegu, sprawdzając często, jak zmienia się kolor kosmyków oraz w odpowiednim momencie podejmie decyzję o jego zakończeniu. Oddając włosy w ręce profesjonalisty, nie musisz się obawiać o ich zniszczenie.

Nie da się jednak ukryć, iż wiele osób decyduje się na ściągnięcie koloru samodzielnie w domu. Kiedy zdecydujesz się na tą opcję, wyposaż się w wysokiej jakości produkty do dekoloryzacji i ściśle stosuj się do zasad opisanych przed producenta. Wybierając dekoloryzator, zdecyduj się na taki, który oprócz właściwości ściągających kolor, będzie też miał działanie odżywcze i pielęgnacyjne.

Kiedy warto zrezygnować z odbarwiania włosów?

Zabieg dekoloryzacji nie jest możliwy, jeśli nasze pukle są w bardzo złym stanie, np. po trwałej ondulacji. Włosy słabe, cienkie i zniszczone również nie powinny być poddawane ściąganiu koloru. I choć dekoloryzacja nie uszkadza struktury włosa, to jednak osłabia pasma tak, jak każdy zabieg przy użyciu środków chemicznych. Dlatego, jeśli posiadasz mocno zniszczone pasma, najpierw popraw ich kondycję i dopiero poddaj się dekoloryzacji.

Jak dbać o włosy po dekoloryzacji?

Z uwagi na to, że zabieg usunięcia sztucznych pigmentów może osłabiać i wysuszać kosmyki, należy o nie odpowiednio zadbać. Warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki do włosów w postaci odbudowujących i regenerujących odżywek, masek czy olejków, najlepiej zawierających w swym składzie keratynę, czyli cenny składnik odżywczy, będący prawdziwym eliksirem dla osłabionych pasm.

ALLWAVES Restructuring Shampoo 1000ml – Szampon czekoladowy z keratyną do włosów suchych i zniszczonych TRENDY HAIR Elastic 2×15 ml – Japońska kuracja do włosów z żeń-szeniem i keratyną MEDAVITA Prodige Divine Beauty Hair Cream 50ml – Krem regenerujący do włosów zniszczonych

Jeśli odcień nowo położonej na włosy farby nie trafił w Twoje gusta lub znudził Ci się dotychczasowy kolor, zdecyduj się na zabieg dekoloryzacji i podaruj swoim włosom nowy wygląd.