Posiadaczki matowych, suchych włosów skłonnych do plątania i strączkowania dobrze wiedzą, co oznacza problem z rozczesywaniem. Niewłaściwe rozczesywanie może natomiast z czasem doprowadzić do dużych uszkodzeń. W jaki sposób ułatwić sobie tę z pozoru łatwą czynność, aby włosy zawsze prezentowały się pięknie i zdrowo?

Używaj kremów i sprayów ułatwiających rozczesywanie

Jeśli codzienne czesanie Twoich włosów to nie lada wyzwanie, pomocne może się okazać stosowanie kosmetyków wygładzających i ułatwiających rozczesywanie. Tego typu produkty gwarantują bardzo dobry poślizg szczotki po powierzchni pasm, a ponadto – zabezpieczają kosmyki przed łamaniem się podczas czesania. To szczególnie dobry wybór do bardzo gęstych, grubych włosów, których rozczesywanie wymaga pewnego wysiłku. Godnym polecenia kremem jest m.in. Huile d’Etoile Dreamful All In One marki Medavita. Ten wygodny w użyciu krem w sprayu nie tylko znacząco ułatwia pracę z nawet najbardziej niesfornymi pasmami, ale i zapewnia wiele dodatkowych korzyści – m.in. chroni włosy przed łamaniem i puszeniem się, skutecznie je nawilża i wzmacnia. Po jego użyciu kosmyki stają się miękkie, sprężyste i lśniące – ich rozczesywanie wchodzi więc na zupełnie inny poziom. Warto przetestować także odżywkę ułatwiającą rozczesywanie bez spłukiwania. Ułatwi ona korzystanie z grzebienia czy szczotki, jednocześnie odżywiając włosy.

Stosuj sera i olejki

Aby rozczesywanie włosów stało się łatwiejsze, do codziennej pielęgnacji warto wprowadzić także właściwe sera czy olejki. Pomogą one nawilżyć i uelastycznić kosmyki, dzięki czemu szczotka lub grzebień będą radzić sobie z ich czesaniem znacznie lepiej. Na jakie produkty szczególnie warto postawić? Dobry wybór stanowi m.in. Keratin Miracle Go Smooth Hair Foundation Serum, czyli ujarzmiająco-wygładzające serum od Medavity. Produkt widocznie wygładza pasma, wspiera naprawdę uszkodzeń i chroni je przed powstawaniem zniszczeń w przyszłości. Nawet najbardziej matowe, suche i szorstkie włosy stają się dzięki niemu znacznie łatwiejsze do ujarzmienia przy pomocy szczotki czy grzebienia, a ponadto – zachwycają blaskiem i widocznym nawilżeniem.

Jeśli trzeba – wymień szczotkę do włosów

Duży wpływ na łatwość rozczesywania ma także sam grzebień czy szczotka. Jeżeli nie są one odpowiednio dobrane do rodzaju czy porowatości włosa, mogą dodatkowo potęgować problem z czesaniem. Jeśli więc zauważasz, że Twoja szczotka nie radzi sobie z Twoimi gęstymi, grubymi i długimi włosami, rozważ jej wymianę na inny typ – np. dużą paddle brush z szeroko rozstawionymi igłami. Dla posiadaczek i posiadaczy krótkich, cieńszych włosów, dobrym wyborem okaże się natomiast mniejszy model z krótkim, ale gęstym włosiem, najlepiej dzika. Oprócz rodzaju szczotki znaczenie ma także sam sposób czesania. Trzeba pamiętać, aby zawsze rozpoczynać rozczesywanie od końcówek i stopniowo przesuwać się w górę, rozczesując następne mniejsze partie – do chwili, gdy szczotka będzie łatwo sunąć z góry na dół po całym paśmie. Dzięki temu wpłyniemy również na kondycję kosmyków – unikniemy bowiem uszkodzeń spowodowanych wyrywaniem i szarpaniem włosów. Co więcej, należy pamiętać o tym, że świeżo umyte pasma rozczesuje się znacznie trudniej – są one też bardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli jednak czujesz potrzebę czesania mokrych włosów po myciu, zawsze stawiaj na odpowiednią szczotkę, która nie narazi włosów na dodatkowe zniszczenia.

Postaw na maski i odżywki z emolientami

To, czy włosy rozczesuje się z łatwością, zależy również od używanych na co dzień odżywek oraz masek. Stosowanie kosmetyków z emolientami może znacząco ułatwić rozczesywanie pasm i uzyskanie efektu gładkich, lśniących włosów bez „kołtunów”. Splątane, trudne do ujarzmienia kosmyki są bowiem często właśnie rezultatem niedoboru tych składników. Dobrym krokiem może się też okazać wprowadzenie do pielęgnacji regularnego olejowania, nawet przy użyciu oleju spożywczego.