Jak dbać o włosy?

Włosy, tak samo jak nasza skóra, wymagają regularnej i troskliwej opieki, aby były w dobrej kondycji i cieszyły nas swoim pięknym wyglądem. Jeśli jesteś laikiem w kwestii pielęgnacji włosów i chcesz to zmienić, to nasza krótka check lista jest dla Ciebie.

Niestety, wizyta u fryzjera raz na kilka miesięcy i używanie odżywki co drugi dzień to stanowczo za mało, aby cieszyć się pięknymi, lśniącymi włosami – szczególnie, jeśli Twoje wymagania sięgają nieba. Jak dbać o włosy? O czym pamiętać? Sprawdź 8 zasad.

1. Zwiększaj swoją wiedzę

Od tego możemy wyjść. Śledź portale, blogi, podpytaj swojego fryzjera. Wiedz, czym różni się odżywka emolientowa od proteinowej. Znaj rodzaj Twoich włosów, poznaj ich bolączki. Miej świadomość, jakie kosmetyki Ci służą i czego nie może zabraknąć w Twojej diecie, jeśli chcesz cieszyć się pięknym, grubym warkoczem. Im więcej wiesz, im bardziej świadomą konsumentką jesteś, tym lepiej dla Ciebie.

2. Jak dbać o włosy? Regularnie podcinaj końcówki

W domu, specjalnymi, ostrymi nożyczkami fryzjerskimi lub w gabinecie fryzjerskim. Nawet 1 cm podcięcia sprawia, że włosy inaczej się układają, wyglądają ładniej i trochę jakby mniej przypominają stóg siana. Jeśli do fryzjera wybierasz się w porywach raz do roku, Twoje włosy nie będą miały dobrej kondycji. Niestety.

3. Olejowanie włosów – min. 2 razy w tygodniu

Olejowanie to naprawdę świetny i tani sposób na piękne włosy. Jeśli nigdy nie próbowałaś – spróbuj i zobacz różnicę. Już po miesiącu Twoje włosy będą wyglądały inaczej. I będą inne w dotyku. Eksperymentuj z różnymi olejkami. Dwa razy w tygodniu to minimum – możesz wtedy poświęcić czas całemu swojemu ciału. Peelingi, maseczki, olejowanie, może przy świecach i dobrej książce? Czysta przyjemność 😉

3. Higiena snu

Nie zasypiaj z mokrymi i rozpuszczonymi włosami. To prosty sposób na niszczenie włosów, skutecznie sabotuje Twoje wysiłki o ich korzystny wygląd. Staraj się myć włosy rano lub susz je przed pójściem spać. Koniecznie nawiewem o bezpiecznej dla Twoich włosów temperaturze.

4. Dobra szczotka do włosów

Poczytaj trochę o czesaniu włosów i wybierz szczotkę, która nie będzie działa na Twoją niekorzyść. Często wybieramy najtańsze egzemplarze w drogerii, myśląc, że to bez znaczenia, ale to nie prawda. Podobnie jest z dobrej jakości suszarką.

5. Używaj odżywek po każdym myciu włosów

Odżywki i maski powinny być stałym elementem pielęgnacji Twoich włosów. Najlepiej próbować różnych maseczek i odżywek, żonglować między emolientowymi i proteinowymi, próbować różnych marek. Nie wszystkie najdroższe są najlepsze, ale jeśli myślisz serio o pielęgnacji włosów, nie wybieraj tylko tych z najniższej półki. Poczujesz różnicę.

6. Nie farbuj, jeśli nie jest to konieczne

Polub naturalny odcień Twoich włosów. Farbowanie sieje spustoszenie w Twoich włosach, a z jego skutkami ciężko sobie poradzić i to nawet mając w ręku najlepsze kosmetyki. Regularne farbowanie to dla nich potężny cios. Dlatego jeśli możesz – zrezygnuj z farbowania. Włosy Ci za to podziękują.

7. Spróbuj płukanek

To kolejny krok w kierunku naturalnej pielęgnacji, a do tego taki zabieg jest tani, a jego efekty naprawdę widoczne. Większość składników płukanek masz w swojej lodówce – nie warto więc zrezygnować z tej możliwości. Jak dbać o włosy? Również domowymi sposobami!

8. Odżywiaj się, myśląc o włosach

Dieta jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasz wygląd. Nawet najdroższe kosmetyki nic nie poradzą, jeśli odżywiasz się śmieciowo. Twoje włosy potrzebują pełnej gamy witamin i składników odżywczych, żeby prezentować się pięknie. Pamiętaj jednak, że zanim sięgniesz po tabletki, sprawdź jakich witamin Ci brakuje i czy suplementacja na pewno jest Ci potrzebna.

A wy, jak dbacie o włosy?

Może używacie specjalnych gumek, nie możecie żyć bez konkretnych zabiegów u fryzjera, macie jakiś domowy sposób rodem z babcinych pamiętników, który działa cuda? Czekamy na Wasze komentarze 🙂