Problem nadmiernego wypadania włosów może przynieść nam wiele niepotrzebnych nerwów. Jeśli uważasz, że na Twojej szczotce zostaje dużo więcej włosów, niż to powinno wyglądać, warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jesteś po porodzie – wypadanie włosów 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka jest stanem naturalnym. Witaminy na wypadanie włosów, obok diety i odpowiedniej pielęgnacji mogą sprawić cuda Twoim włosom. Nie wyrywaj włosów z głowy 😉 Co możesz zrobić?

Jakie witaminy na wypadanie włosów?

Witamina B5, B16 i B12, biotyna, kwas foliowy, cynk, żelazo, witamina A, C i E – w praktyce więc całkiem duży wykaz witamin i suplementów, które musisz sobie dostarczyć, aby Twoje włosy cieszyły się dobrą kondycją. Niestety, kiedy źle się odżywiamy i nie dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, włosy cierpią na tym najbardziej, bo najpierw ciało dostarcza je do organów, a włosy i paznokcie są na szarym końcu tej listy „priorytetów”. Stan Twoich włosów odzwierciedla więc całą kondycję organizmu. Co z tym zrobić?

Przyjrzyj się swojemu stylowi życia

Bo tak naprawdę, witaminy na wypadanie włosów nie są najważniejsze w sytuacji, kiedy cały Twój organizm ma ich niedobór. Najlepiej, jeśli w jakimś notatniku sporządzisz listę tego co jesz i spojrzysz na nią obiektywnie – czy jest pełna warzyw i owoców, ciemnego pieczywa, kasz, nasion, orzechów, dobrej jakości białka? Czy dania są różnorodne, a warzywa wielokolorowe? Czy nie przesadzasz ze słodyczami, korzystasz z używek? Nie jest najlepiej? Do zdziałania jest bardzo wiele. Zmiana nawyków żywieniowych nie tylko odżywi Twoje włosy, ale całe Twoje ciało, a do tego poprawi samopoczucie i doda energii! Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule „Wpływ diety na włosy”.

Suplementy. Tak czy nie?

Nie ma nic złego w sięganiu po suplementy, o ile korzystasz z nich rozsądnie i nie są substytutem zdrowej diety. Często niestety sięgamy po nie z lenistwa, bo nie chcemy zmieniać swojej diety na bardziej wartościową. Łatwo też suplementy przedawkować, robiąc sobie więcej szkody niż pożytku. Jeśli teraz zmagasz się z niedobrem, skorzystaj z tej możliwości, ale po zmianach w diecie najlepiej z nich zrezygnować. Jeśli włosy nie będą w lepszej kondycji, zgłoś się do lekarza.

Co jeszcze możesz zrobić?

W tym artykule pisaliśmy o najważniejszych zasadach, których należy się trzymać w pielęgnacji włosów. Sprawdź, czy dbając o włosy nie popełniasz błędów, które mogą bezpośrednio wpływać na ich gorszy stan. Jeśli Twoje włosy są słabsze, może czas wybrać lepszej jakości kosmetyki pielęgnacyjne lub specjalne kuracje do włosów wypadających, które dokładnie odżywią Twoje kosmyki i sprawią, że będą silniejsze? Pamiętaj, że na stan Twojej cery, włosów i paznokci może wpływać również stres, na wakacjach intensywna ekspozycja na słońce, w zimie suszarki i klimatyzacja. Pomyśl o tych czynnikach i sprawdź, czy nadmierne wypadanie włosów nie jest ich wynikiem.

Witaminy na wypadanie włosów to nie wszystko – przyjrzyj się swojej pielęgnacji i stylowi życia, żeby ocenić możliwe przyczyny problemu. Jeśli wszystko wydaje Ci się być w jak najlepszym porządku, nie rób nic na własną rękę i najlepiej skonsultuj się z lekarzem i zrób najważniejsze badania, które mogą wykryć potencjalną chorobę. Możesz też porozmawiać ze swoim fryzjerem, który zna Twoje włosy jak nikt i z pewnością doradzi i pomoże, co można zrobić z nagłym pogorszeniem się ich wyglądu.