Henna czy farba? Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybór uzależniony jest tak naprawdę od tego, jaki rezultat koloryzacji chcemy osiągnąć na naszych włosach. Poniżej wskazujemy, w jakich przypadkach lepiej wybrać hennę, a w jakich farbę. Przedstawione informacje z pewnością ułatwią dobranie produktu odpowiedniego do Twoich oczekiwań i rodzaju włosów.

Henna a farba – podstawowe różnice

Główną różnicą pomiędzy farbą a henną jest to, że w hennie nie znajdziemy amoniaku i aktywatora z wodą utlenioną. Jej skład oparty jest na najstarszym barwniku roślinnym, tj. naturalnej indyjskiej lawsonii bezbronnej (jej sproszkowanych liści i pędów) oraz innych starannie wyselekcjonowanych barwnikach. Dodatkowo producenci często wzbogacają skład henny o naturalne oleje, które mają właściwości wzmacniające i regenerujące nasze włosy. Z kolei koloryzacja farbą polega na otwarciu łusek włosa, wypłukaniu naturalnego koloru i przygotowaniu kosmyków na przyjęcie nowego koloru. W efekcie uzyskujemy trwałą i intensywną koloryzacją na włosach.

Kiedy koloryzować włosy henną?

Panie, które chcą farbować włosy bezinwazyjnie, czyli bez naruszania ich struktury, powinny postawić na hennę. Produkt ten, oprócz koloryzacji, pielęgnuje i odżywia włosy, wypełniając uszkodzenia powstałe w strukturze włosa. Zawarte w hennie składniki sprawiają, że kosmyki stają się grubsze, mocniejsze i pełne blasku. Wprawdzie większość obecnie dostępnych na rynku farb do włosów także gwarantuje ochronę włosów i koloru, jednak zwykle koloryzacja przy ich użyciu polega na wnikaniu w strukturę włosów. Dlatego też, korzystając z farby, należy zadbać o należytą pielęgnację kosmyków, stosując do codziennej pielęgnacji kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych.

MATRIX Total Results Keep Me Vivid Shampoo 300ml – Szampon chroniący kolor MATRIX Total Results Color Obsessed Shampoo 300ml – Szampon do włosów farbowanych TRENDY HAIR Lait Shikiso 300ml – Odżywka z keratyną do włosów farbowanych i rozjaśnianych WELLA SP LuxeOil Keratin Conditioning Creme 200ml – Odbudowująca odżywka w kremie

Panie, które mają skórę wrażliwą, skłonną do alergii, również powinny wybrać hennę. Jest to jedyny preparat do koloryzacji włosów posiadający badania potwierdzające, że u osób z delikatną i skłonną do alergii skórą głowy henna nie powoduje podrażnień.

Henna to także doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z farbowaniem i obawiają się uzyskanego rezultatu. Farbując włosy henną, ich kolor nie zmieni się tak mocno, jak w przypadku koloryzacji farbą. Warto dodać, że henna ma przyjemny, ziołowy zapach, zatem, jeśli drażni Cię woń amoniaku i utleniaczy zawartych w farbie, postaw na koloryzację henną.

A kiedy koloryzować włosy farbą?

Kobiety, które chcą przyciemnić włosy bądź z brunetki stać się blondynką, czyli planują radykalną zmianę koloru powinny wybrać farbę koloryzującą. Szczególnie dotyczy to Pań, które chcą mieć włosy w jasnym odcieniu blond. W palecie henny zazwyczaj znajduje się dużo odcieni kolorów ciemnych, co wynika z naturalnego koloru lawsonii bezbronnej – zielono-szaro-brązowego. Należy mieć też na uwadze, że farbując włosy na blond henną, uzyskamy ciepły, słoneczny odcień. Dlatego, jeśli marzysz o kosmykach w chłodnych kolorach, np. zimnym blondzie ze srebrzystym odcieniem – wybierz farbę bądź rozjaśniacze.

Wybór na farbę powinien też paść, jeśli zależy nam na trwałości koloru. Większość farb dostępnych na rynku to trwała koloryzacja, czyli III stopień w numeracji poziomów trwałości. Natomiast farbowanie henną to koloryzacja półtrwała, której efekty zmywają się stopniowo, a z każdym myciem kolor staje się jaśniejszy.

W jakich jeszcze sytuacjach warto postawić na farbę? Jeżeli niedawno poddawałaś włosy koloryzacji lub rozjaśnianiu i ponownie chcesz zmienić ich wygląd – powinnaś zdecydować się na farbę. Zasadą jest, że przed użyciem henny należy odczekać minimum 2 tygodnie od zabiegu farbowania, chemicznego rozjaśniania czy trwałej ondulacji, w przeciwnym przypadku uzyskany kolor może znacząco odbiegać od oczekiwanego rezultatu. Takich zaleceń nie ma w odniesieniu do farby, którą można nakładać na włosy nawet w krótkim czasie od poprzednich zabiegów.

I na koniec ważna informacja dla Pań, które chcą pokryć siwe włosy. Siwe pasma z racji tego, że nie posiadają naturalnej melaniny, są grube i sztywne w porównaniu do „normalnych” włosów, przez co trudniej przyjmują kolor. Dlatego, jeśli masz ich dużo, zdecydowanie postaw na koloryzację farbą. Wprawdzie henna pokryje siwe kosmyki, jednak mogą one mieć dużo jaśniejszy kolor niż pozostałe włosy.

MATRIX Socolor 5C 90ml
– Krem trwale koloryzujący
LOREAL Majirel 1 50ml – Pielęgnujący krem koloryzujący LOREAL Luo Color 10.23 50ml – Odżywcza farba rozświetlająca LOREAL Inoa Supreme 9.32 60g – Koloryzacja anti-age bez amoniaku, farba

Jak widzisz, trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czym lepiej farbować włosy, choć mamy nadzieję, że informacje przedstawione w artykule, ułatwią Ci dobranie właściwego produktu do koloryzacji. Niewątpliwie wybór ten uzależniony jest od indywidualnych preferencji, a przede wszystkim od tego, jaki efekt koloryzacji chcemy uzyskać na włosach.