Być może Twoje włosy mają tendencję do falowania lub loków, ale co zrobić, kiedy skręt nie jest wyraźny? Takie fryzury z pewnością dodają frywolności, są zmysłowe i urocze, a przy tym niezwykle szykowne. Niestety włosy wielu kobiet, mimo tendencji do skrętu, są bardzo oporne. Jeśli jesteś jedną z nich, nie musisz się martwić. Istnieją bowiem niezwykle proste sposoby, które sprawią, że Twoje włosy wreszcie zaczną z Tobą współpracować i uda Ci się stworzyć wymarzoną, efektowną burzę loków.

Kondycja włosów ma wpływ na skręt

Na kręcenie się włosów ogromny wpływ ma ich ogólna kondycja. Jeśli nasze włosy są przemęczone i uwrażliwione, to zarówno jakość skrętu, jak i trwałość z pewnością będzie niezadowalająca. Ponadto znacznie łatwiej zrobić i utrzymać loki na włosach pocieniowanych, ponieważ fryzura jest lżejsza. Włosy równo ścięte, dość długie, są ciężkie, przez co trudniej uzyskać skręt.

Odpowiednia pielęgnacja pogłębia skręt

Włosy, które nie chcą się kręcić wymagają szczególnej pielęgnacji na co dzień. Ich mycie to niepozorny, choć bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Musisz jednak dobrać szampon odpowiedni do typu swoich włosów. Niewłaściwy kosmetyk spowoduje, że nie będą chciały się układać. Jeśli szampon jest zbyt lekki, może powodować nadmierne wysuszanie włosów, z kolei zbyt ciężki – może obciążyć delikatne kosmyki.

Szampon oprócz swoich oczywistych właściwości myjących i oczyszczających powinien także działać nawilżająco. To niezwykle ważne, ponieważ prawie zawsze oporne na stylizację są włosy suche. Warto również dwa razy w tygodniu olejować włosy i stosować maski, które nawilżają, a dodatkowo odżywiają włosy.

Medavita Curladdict ShampooMedavita Curladdict Shampoo

Poznaj metodę mycia włosów OMO – tak pogłębisz skręt!

Czy wiesz, na czym polega mycie włosów metodą OMO? Nazwa tej metody pochodzi od pierwszych liter następujących po sobie kroków pielęgnacyjnych: Odżywianie – Mycie – Odżywanie. Polecana jest osobom, które mają włosy z tendencją do kręcenia, ale także do włosów przesuszonych, zniszczonych, potrzebujących nawilżenia oraz wysokoporowatych. Jeśli Twoje włosy zaliczają się do tej grupy, postępuj według następujących kroków:

  1. Na mokre włosy nałóż odżywkę na całej długości włosów.
  2. Szampon wmasuj w skórę głowy i przeciągnij na całej  długości włosów.
  3. Po umyciu nałóż na włosy odżywkę i również spłucz włosy.
  4. Możesz dodatkowo spuścić włosy w dół i je ugnieść starając się chwytać od razu całe pasma – dzięki temu pogłębisz swój skręt.

Dzięki tej metodzie mycia włosów będziesz mieć silniejsze i zdrowsze włosy, a rozczesywanie nie będzie Ci już sprawiać kłopotu. Dodatkowo, pierwsza odżywka chroni włosy przed silnymi składnikami szamponu np. SLSami, a także zabezpiecza strukturę włosa.

Więcej na temat metody OMO dowiesz się z naszego artykułu: Metoda OMO – co to jest, jak ją stosować prawidłowo i dlaczego warto?

Dokładnie wysusz włosy

Przed przystąpieniem do kręcenia włosów, należy je bardzo dokładnie wysuszyć, bowiem wilgoć źle wpływa na skręt. Suszymy kosmyki lekko ciepłym nawiewem oraz głową w dół, wówczas zostaną odbite od nasady.

 

Matowienie włosów przed kręceniem

Włosy od razu po ich umyciu są śliskie oraz sypkie. Na takich kosmykach trudno wyczarować piękne loki. Dlatego też należy je zmatowić. Dzięki temu zabiegowi Twoje włosy zaczną się kręcić, a uzyskane loki będą trwalsze. Najlepszym kosmetykiem do matowienia kosmyków jest suchy lakier do włosów. Po jego rozpyleniu należy dokładnie rozczesać włosy, poczekać kilka sekund aż wyschną, a następnie rozpocząć ich stylizację.

Medavita Idol Sculpting Gel

Właściwa technika robienia skrętu włosów

Włosy oporne na stylizację wymagają nagrzania lokówki do wyższej temperatury, najlepiej do 180-200 stopni Celsjusza. Niezwykle istotne przy kręceniu włosów jest ustawienie lokówki, a także sposób wydzielania kosmyków. Najłatwiej uzyskać skręt trzymając lokówkę pionowo, wydzielając mniejsze kosmyki i kręcąc włosy w kierunku od twarzy do karku. Pasmo jest odpowiednio nakręcone, jeśli po dotknięciu czujemy, że jest gorące. Warto także podpinać zakręcone pasma w rulon spinką, które można dodatkowo utrwalić lakierem. Zdejmujemy spinki, gdy włosy ostygną. Dzięki tej metodzie loki będą trzymać się dłużej.

O naszych sposobach na beach waves opowiadaliśmy w filmiku zamieszczonym w artykule „Jak stworzyć naturalne fale?”

Utrwalenie i nabłyszczenie gotowej fryzury

Jeśli już uda Ci się wyczarować wymarzone loki, utrwal je w odpowiedni sposób. Po nakręceniu włosów możesz je rozdzielić palcami lub przy użyciu rzadkiego grzebienia. Następnie warto nanieść na nie troszeczkę wosku bądź jedwabiu i odpowiednio ułożyć skręty. Po tym zaaplikuj lakier do włosów oraz nabłyszczacz. Jednak nigdy nie lakieruj włosów z zewnątrz, tylko unoś poszczególne, pojedyncze pasma włosów i spryskuj je lakierem od dołu zachowując odpowiednią odległość. Dzięki temu trikowi nie obciążysz włosów, a przy tym utrwalisz fryzurę od wewnątrz oraz dodasz włosom objętości. Nabłyszczacz aplikujemy w ten sam sposób. Spraw, by kosmetyk dostał się do środka fryzury. Dzięki temu zniwelujesz wrażenie tłustych, nieświeżych oraz przyklapniętych pasm.