Problem przetłuszczania się włosów bywa bardzo uciążliwy – istnieją jednak skuteczne sposoby, aby sobie z nim radzić. W walce z nadmierną produkcją sebum może pomóc prosta zmiana nawyków i kosmetyków do pielęgnacji – kluczowe jest jednak określenie dokładnej przyczyny przetłuszczania. Łącząc ze sobą tych kilka elementów, możesz na zawsze pożegnać przyklapnięte, nieświeże pasma i cieszyć się fryzurą pełną objętości.
Włosy skłonne do przetłuszczania – co to znaczy?
O włosach przetłuszczających się mówimy wówczas, gdy przetłuszczają się one u nasady, a jednocześnie tracą objętość. Wyglądają one na przyklapnięte i pozbawione świeżości nawet na kilka godzin po umyciu, dlatego też wymagają bardzo częstej pielęgnacji. Codzienne mycie może zajmować wiele czasu, a czasami zwyczajnie nie jest możliwe – warto zatem znać pewne sposoby, które umożliwiają przedłużenie świeżości włosów i redukcję problemu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że problem przetłuszczania dotyczy nie samych kosmyków, ale skóry głowy, która produkuje nadmierne ilości sebum.
Problem przetłuszczających się włosów – skąd się bierze?
Podstawą w przypadku przetłuszczających się włosów jest określenie podłoża problemu. W przeciwnym razie zmiana nawyków czy wymiana kosmetyków na pozornie pomocne może nie przynieść żadnych rezultatów – a produkcja łoju może nawet się nasilić. Nadmierne przetłuszczanie się włosów może mieć wiele przyczyn – najczęściej jest ono spowodowane:
- kwestiami hormonalnymi bądź genetycznymi;
- nieprawidłową pielęgnacją (np. niedokładnym zmywaniem szamponu lub aplikowaniem odżywek i masek na skórę głowy);
- „przetrzymywaniem” włosów po myciu w turbanie z ręcznika czy koszulki;
- korzystaniem ze szczotek i grzebieni, które nie były przez długi czas czyszczone;
- częstym suszeniem włosów gorącym nawiewem.
Jeśli Twoje pasma szybko tracą swoją świeżość i objętość po myciu, zwróć uwagę na każdy z tych punktów i zastanów się, co może być przyczyną w Twoim przypadku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dopasować odpowiednie kroki „naprawcze”, które pozwolą Ci zażegnać problem raz na zawsze (albo przynajmniej na długi czas).
Dobry szampon oczyszczający
Podstawowym produktem, który warto wprowadzić do pielęgnacji mocno przetłuszczających się włosów, jest ten o oczyszczającym działaniu. Idealnym wyborem dla osób, które obserwują u siebie problem łojotoku, jest kosmetyk z serii Requilibre Sebum-Balancing od Medavity. Szampon skutecznie oczyszcza skalp i usuwa nadmiar sebum, a przy tym – nawilża skórę głowy i utrzymuje włosy w świeżości na dłużej. W jego składzie znajdują się m.in. proteiny soi, kwas abietynowy, wyciąg z imbiru oraz niezawodny kompleks Lotion Concentrée pełen aktywnych składników. To właśnie one sprawiają, że szampon działa z taką skutecznością i pozwala zapomnieć o dyskomforcie spowodowanym mocnym przetłuszczaniem.
Wcierka do skóry głowy
W walce z nadmiernym przetłuszczaniem włosów może pomóc również odpowiednio dobrana wcierka do włosów. W przypadku dużej produkcji łoju doskonale sprawdza się tonik z tej samej serii co wspomniany już szampon, czyli Medavita Requilibre Sebum Balancing Scalp Lotion. Dzięki składnikom takim jak kwas salicylowy, Serenoa repens czy Pirokton olaminy znacznie zmniejsza on nadmiar sebum, zastępując uczucie tłustych włosów przyjemnym uczuciem świeżości. Tonik oczyszcza też skalp z pozostałości po kosmetykach i różnego typu zanieczyszczeń. Co więcej, przeciwdziała on powstawaniu łupieżu, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu koi podrażnienia skóry głowy.
Peeling skóry głowy
Bardzo skutecznym krokiem pielęgnacyjnym, który pomaga radzić sobie z przetłuszczaniem włosów, jest też peeling skóry głowy. Nie tylko normalizuje on wydzielanie łoju, ale również usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, pobudza mikrokrążenie, zapobiega wypadaniu włosów i łagodzi skórę. Możesz wykonywać go „na sucho” lub przy użyciu specjalnego peelingującego kosmetyku – np. peelingu trychologicznego czy wspomnianej już wcierki. Regularnie powtarzany może on przynieść zaskakujące efekty – i skutecznie unieść włosy u nasady!