5 nawyków, które niszczą Twoje włosy

Złe nawyki mogą wywierać niekorzystny wpływ na stan, wygląd i kondycję pasm. Niektóre wykonywane czynności pielęgnacyjne mogą powodować uszkodzenie cebulek i mieszków włosowych, co będzie skutkowało wypadaniem, łamaniem się kosmyków, a także utratą ich blasku i zdrowego wyglądu. Dowiedz się, jakich nawyków warto się pozbyć, by przywróć swoim pasmom zdrowy i piękny wygląd.

1. Energiczne wycieranie mokrych włosów

Wiele kobiet po umyciu włosów, celem przyspieszenia procesu ich schnięcia, energicznie wyciera kosmyki ręcznikiem. To zły nawyk, który powoduje otwieranie się łusek pasm. Kiedy łuski są zamknięte, włosy są lśniące, wygładzone, doskonale odbijają światło, wyglądają na piękne i zdrowe. Natomiast w przypadku uszkodzonych i otwartych łusek, kosmyki stają się puszyste, matowe i bardzo oporne na układanie. Dlatego mokre włosy należy suszyć poprzez przykładanie do nich ręcznika i delikatne odciskanie, a nie energiczne tarcie.

2. Mycie włosów zbyt gorącą wodą

Mycie włosów za ciepłą wodą, podobnie jak ich energiczne tarcie ręcznikiem, powoduje otwarcie łusek włosa, co przyczynia się do osłabienia jego struktury. Włosy stają się suche, łamliwe i pozbawione blasku. Ponadto zbyt długie płukanie kosmyków ciepłą wodą przyczynia się do niszczenia naturalnej warstwy lipidowej włosów, która chroni je przed uszkodzeniami. Zbyt częsty i długi kontakt kosmyków z gorącą wodą może doprowadzić też do uszkodzenia kosmyków, a w konsekwencji do ich wypadania. Dlatego zaleca się mycie i płukanie pasm w letniej wodzie.

3. Stosowanie złej jakości kosmetyków

Stosowanie złej jakości kosmetyków również może bardzo niekorzystnie wpływać na stan i kondycję pasemek, powodując ich niszczenie i przesuszenie. Przede wszystkim należy wystrzegać się stosowania kosmetyków zawierających w swym składzie konserwanty, sztuczne barwniki, alkohol czy SLS i SLES, czyli substancje pieniące powodujące podrażnienie i przesuszenie skóry. Dlatego przed zakupem kosmetyków do włosów należy dokładnie zapoznać się z ich składem. Wysokiej jakości preparaty do włosów powinny wspomagać naturalną regenerację pasemek, doskonale je odżywiać i nawilżać, a ich skład powinien być oparty na naturalnych składnikach.

Huile d’Etoile Dreamful Conditioner All In One 150ml – Krem w sprayu ułatwiający rozczesywanie i zapewniający 10 korzyści

4. Częsta stylizacja włosów

Częsta stylizacja włosów również prowadzi do niszczenia i osłabiania kondycji pasm. Urządzenia do stylizacji na gorąco, takie jak prostownica, falownica czy lokówka powodują niszczenie keratyny, czyli białka będącego głównym budulcem włosów i stanowiącą jego powłokę ochronną. Wskutek jej uszkodzeń, kosmyki stają się suche, łamliwe i mniej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego zawsze przed stylizowaniem włosów wyżej wymienionymi urządzeniami należy je zabezpieczyć kosmetykiem termoochronnym. Z rozwagą należy również stosować kosmetyki do stylizacji i wybierać takie produkty, które nie tylko pomagają w ułożeniu i utrwaleniu fryzury, ale przy okazji zawierają w swym składzie substancje pielęgnujące. Dzięki nim włosy po stylizacji wyglądają na piękne i zdrowe.

MEDAVITA Idol Perfect Cuticle Sealer Spray 150ml – Spray do włosów uszczelniający włókna

5. Nieprawidłowe czesanie i wiązanie pasm

Niekorzystnie na kondycję naszych pasm wpływają również ciasno wiązane fryzury, które choć są wygodne i świetnie się prezentują, to narażają kosmyki na uszkodzenia mechaniczne i przyczyniają się do obciążenia mieszków włosowych. Dlatego ciasno plecione kucyki, koki czy warkocze to świetne fryzury, jednak nie do noszenia na co dzień. Przy codziennym wiązaniu kosmyków gumką należy zadbać o to, by włosy nie były zbyt mocno ściągnięte. Ponadto warto wybierać gumki bez żadnych dodatkowych, np. blaszanych elementów.

Jeśli zaś chodzi o czesanie, złym nawykiem jest czesanie mokrych kosmyków, które są szczególnie narażone na rozmaite uszkodzenia. Pasemka pod wpływem wilgoci rozciągają się, dlatego ich czesanie może powodować rozrywanie, a także łamanie, kruszenie, a nawet wypadanie kosmyków. Kluczowe znaczenie ma też dobór odpowiedniej szczotki do włosów, którą z łatwością można rozczesywać pukle.

Nieprawidłowe nawyki, z których często nie zdajemy sobie sprawy, mogą powodować uszkodzenia struktury pasm i stanowić przyczynę złego stanu. Dlatego warto zwrócić uwagę na codzienne czynności pielęgnacyjne związane z włosami oraz ich stylizację, i zmienić niektóre przyzwyczajenia.