Wpływ diety na zdrowie włosów

Zadbaj o odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych w codziennej diecie, a twoje włosy będą zawsze piękne i lśniące.

Większość kosmetyków do włosów opiera swoje działanie na natychmiastowych efektach, co niestety nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem włosa i skóry głowy. Oczywiście każda z nas, nie raz, ani nie dwa, potrzebuje efektu „wow” na głowie natychmiast, ale warto podejść do tematu również bardziej długofalowo, a na efekty nie będzie trzeba aż tak długo czekać.

Pierwsze efekty zobaczysz już po około sześciu miesiącach. Ktoś bardzo mądry kiedyś powiedział: Jesteś tym, co jesz. Nie bez powodu to zdanie jest wielokrotnie powtarzane, ponieważ wpływ diety na włosy jest przeogromny.

Co jeść, żeby cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami?

Przede wszystkim warto uwzględnić w codziennej diecie produkty o wysokiej zawartości witamin i minerałów.

Włos zbudowany jest z keratyny, jak również ze składników mineralnych takich jak: potas, cynk, fosfor, krzem, miedź, żelazo, mangan i wapń. To właśnie te składniki są najbardziej pożądane przez nasze włosy. Cebulka włosa unaczyniona jest przez naczynia krwionośne, które doprowadzają składniki odżywcze.

Problemy wynikające z nieprawidłowego przyswajania witamin, uszkodzenia cebulki lub zły stan skóry, będą miały negatywny wpływ na wzrost i jakość włosów. Dlatego też bardzo ważna dla włosów jest zdrowa skóra głowy. Na stan skóry głowy i włosów mają wpływ również beta karoten, witamina E oraz witaminy z grupy B.

Śmieciowe jedzenie niestety odpada

Doskonałym źródłem białka – głównego budulca włosów – są soczewica, fasola, grochy, a także soja. Nie dość, że zawierają ogromne ilości łatwo przyswajalnego białka, to jeszcze są bogate w witaminy z grupy B oraz minerały takie jak fosfor, magnez, potas, wapń. Niezbędnych witamin i minerałów dostarczą nam również świeże owoce i warzywa, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie.

I tak: beta karoten (zwany także prowitaminą A) znajdziesz głównie w żółtych owocach, marchwi, papryce, pomidorach, szpinaku, brokułach i w jarmużu. W marchwi znajdziesz również witaminę E, która m.in. poprawia ukrwienie cebulek włosów. W witaminę E również bogate są zielone warzywa, takie jak brukselka czy kapusta, pieczywo pełnoziarniste, wszelkiego rodzaju orzechy i migdały. Nie zapominajmy o witaminach z grupy B, które mają bardzo istotny wpływ na kondycję włosów i zapewniają prawidłową regenerację komórek skóry. Znajdziesz je w warzywach strączkowych, w zielonych warzywach takich jak brokuły, sałata, kapusta, brukselka, szparagi. Znajdują się także w drożdżach, orzechach, pestkach słonecznika, migdałach, otrębach, ziarnach zbóż i bananach.

Smacznego!