włosy kręcone

Kręcone włosy to marzenie wielu pań, jednak tylko odpowiednio wypielęgnowane loki zachwycają swym wyglądem i przyciągają spojrzenia. Sprawdź, jak dbać o kręcone włosy i co robić, by kręciołki były lśniące i sprężyste.

Charakterystyka kręconych włosów

Włosy kręcone są delikatne, wrażliwe i podatne na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Dlaczego? Naturalne loki są cieńsze w miejscach załamania przez co są bardziej łamliwe i kruche. Najczęściej są to również włosy przesuszone, szorstkie, puszące się, które łatwo obciążyć u nasady. Na szczęście, dzięki należytej pielęgnacji i stosowaniu odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do włosów kręconych, można skutecznie przeciwdziałać wyżej wymienionym problemom.

Jak i czym myć kręcone włosy?

Jedną z najważniejszych zasad pielęgnacji kręconych włosów jest to, by myć je jak najrzadziej, tj. nie częściej niż raz na 2 dni. Dlaczego? Otóż ich częste mycie osłabia skręt i przesusza pasma. Wskazuje się, że przy kręconych pasmach najlepiej sprawdza się mycie włosów metodą OMO. To skrót ukazujący etapy mycia kosmyków, tj. odżywka, mycie, odżywka. W pierwszej kolejności nakładamy na całej długości włosów odżywkę do spłukiwania, której zadaniem jest oczyszczenie pasm z zanieczyszczeniem ale też ochrona loków przed wysuszającym działaniem szamponów. Następnie aplikujemy szampon o delikatnym działaniu, spłukujemy, a na sam koniec nakładamy nawilżającą odżywkę i pozostawiamy ją na włosach przez około 20 minut.

Warto też pamiętać o kilku zasadach, którymi powinniśmy kierować się przy myciu kręconych pasm. 

  1. Myj włosy głową skierowaną ku dołowi, dzięki czemu łatwiej będzie je rozczesać, a także zwiększysz ich objętość.
  2. Do mycia i spłukiwania kosmetyków używaj letniej wody, która domknie łuski włosów, przyczyniając się do poprawy ich kondycji.
  3. Stosuj szampon o delikatnych właściwościach myjących, zawierający w swym składzie ekstrakty roślinne. 
  4. W trakcie mycia nie szarp i nie ciągnij pasm. Kręcone włosy bardzo tego nie lubią.
GOLDWELL Dualsenses Curly Twist Hydrating Shampoo 250ml – Szampon nawilżający do włosów kręconych SARYNA KEY Pure African Shea Butter Curl Control 500ml – Szampon z masłem shea do włosów kręconych MEDAVITA Curladdict Shampoo elasticizzante – Szampon nadający sprężystość włosom kręconym

Nawilżanie i odżywianie kręconych włosów

Nawilżanie i odżywianie kręconych włosów to podstawa ich pielęgnacji. W przeciwnym razie pasma staną się przesuszone, będą się łamać, kruszyć, puszyć i elektryzować. Dlatego należy pamiętać, by po każdym myciu pasm nakładać na nie wygładzającą i ułatwiającą rozczesywanie odżywkę, a przynajmniej 2 razy w tygodniu aplikować maskę, zawierającą w swym składzie substancje nawilżające i odżywcze. W składzie kosmetyków warto poszukiwać nawilżających emolientów, odbudowujących i wzmacniających strukturę włosa protein oraz niewielkiej ilości humektantów.

WELLA SP Smoothen Conditioner 1000ml – Odżywka wygładzająca Wella Nutricurls Detangling Conditioner for Waves and Curls 200ml – Odżywka ułatwiająca rozczesywanie do włosów kręconych MATRIX Total Results Curl Please Conditioner 300ml

Doskonałym sposobem na utrzymanie kręconych włosów w doskonałej kondycji, a także podkreślenie ich skrętu jest olejowanie. Do olejowania kręciołków najlepiej sprawdzają się: olej kokosowy, olej jojoba i olej ze słodkich migdałów. Olej na włosy kręcone najlepiej aplikować na maksymalnie 2 godziny. Zbyt długie trzymanie oleju na kosmykach mogłoby doprowadzić do ich przeciążenia. Warto dodać, że zaleca się olejować kręcone włosy na mokro.

Czesanie i suszenie kręconych włosów

Włosy kręcone należy czesać na mokro i to najlepiej jeszcze wtedy, kiedy na włosach znajduje się odżywka. Wówczas pasemka są gładkie i śliskie, co zmniejsza ryzyko ich wyrywania i szarpania. Do czesania kręconych włosów najlepiej sprawdza się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, a także wysokiej jakości szczotki rozplątujące włosy, np. The Wet Brush.

KASHOKI Grzebień Kazuko do gęstych i kręconych włosów WET BRUSH Spritzer Detangler Black – Szczotka do włosów ze spryskiwaczem KASHOKI Grzebień Mayumi do gęstych i kręconych włosów

Suszenie kręconych włosów suszarką nie jest dla nich najlepsze. Dlaczego? Suszarka może nasilić problem braku nawilżenia, puszenia i elektryzowania się włosów. Jeśli jednak musisz skorzystać z suszarki – ustaw chłodny nawiew, użyj suszarki z dyfuzorem lub susz włosy stopniowo. Włosy kręcone zaleca się suszyć głową skierowaną ku dołowi, wówczas zyskamy fryzurę pełną objętości. W trakcie suszenia warto też delikatnie ugniatać palcami loki, by podkreślić ich skręt.

Włosy kręcone – stylizacja

Do stylizacji loków najlepiej sprawdzają się dedykowane kręconym włosom kosmetyki w postaci kremu czy żelu, które pomagają zdyscyplinować kręciołki, jednocześnie dodając im blasku, wzmacniając ich skręt i utrwalając kształt.

WELLA SP Styling Polished Waves 200ml – Krem podkreślający loki, utrwalający i uelastyczniający MEDAVITA Idol Twine 200ml – Pianka dyscyplinująca loki – tworzy miękkie, zmysłowe loki, nadając im objętości i struktury MEDAVITA Idol Rocker 150ml – Żel do loków – tworzy idealnie ukształtowane, wyraziste i długo utrzymujące się loki

Włosy kręcone są dość wymagające i bywają trudne do okiełznania, jednak jesteśmy przekonani, że przy odpowiedniej pielęgnacji, Twoje loki będą zachwycały swym zdrowym i pięknym wyglądem.