Problemy ze skórą głowy - jakie kosmetyki wybierać?

Nie jest tajemnicą, że piękno i zdrowie włosów są w dużej mierze zależne od kondycji skóry głowy. Gdy ona niedomaga, wtedy cierpią również nasze kosmyki. Z najczęściej występującymi problemami skórnymi, takimi jak przesuszenie, łupież i nadmierne wydzielanie sebum, są w stanie poradzić sobie dobrze dobrane kosmetyki: szampony, odżywki czy toniki.

Problemy skóry głowy – kiedy zwrócić się do lekarza?

Zanim przejdziemy do głównego tematu, konieczne jest wyraźne podkreślenie, że przedłużających się i nawracających problemów ze skórą głowy nie można lekceważyć. O ile pojawiający się kilka razy w roku łupież czy okazjonalne swędzenie nie powinny budzić naszego niepokoju, o tyle już np. długotrwałe i nadmierne wypadanie włosów, stany zapalne, rany czy bardzo uciążliwy świąd to objawy, z którymi powinno się zwrócić do lekarza specjalisty. Przyczyna takich kłopotów może przecież leżeć gdzieś głębiej, więc profesjonalna diagnoza jest w takim wypadku koniecznością.

Co z tym łupieżem?

Łupież, czyli białe płatki pojawiające się na włosach i skórze głowy, to nic innego, jak łuszczący się naskórek. Co do zasady, jest to proces absolutnie naturalny. Jeśli jednak przybiera patologiczną formę, kiedy ten „śnieg” jest bardzo obfity i jest nim upstrzone całe ubranie, może to powodować ogromny dyskomfort. Nierzadko towarzyszy mu też dokuczliwe swędzenie, więc bez wątpienia jest to problem, z którym należy jak najszybciej się rozprawić.

Warto wtedy działać kompleksowo i wyeliminować ze swojego życia wszystkie czynniki sprzyjające powstawaniu intensywnego łupieżu, a więc m.in. stres i złą dietę. Oczywiście niezbędne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Dobre szampony potrafią zdziałać cuda, jeśli chodzi o walkę z łupieżem. Sięgaj po kosmetyki, które posiadają taki skład, który nie tylko wpływa łagodząco na podrażnioną skórę głowy, ale również pielęgnuje i odżywia pukle od nasady aż po same końce.

BIOLAGE ScalpSync Anti-Dandruff Shampoo 250ml – Szampon przeciwłupieżowy MEDAVITA Puroxine Shampoo Instant Anti-Dandruff 250ml – Szampon do włosów przeciwłupieżowy natychmiastowy efekt

 

Nadmierne przetłuszczanie się włosów

Mówienie o przetłuszczających się włosach jest pewnego rodzaju błędem. Przecież nie one, a skóra głowy wydziela nadmierną ilość sebum. To zatem w niej należy upatrywać przyczyny problemu i ją pielęgnować z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Konieczne jest przede wszystkim dogłębne oczyszczenie.  Nierzadko to zalegające resztki kosmetyków do stylizacji lub ciężkich odżywek i masek mogą przyczyniać się do potęgowania opisywanej dolegliwości.

Tu pomocny może okazać się peeling mechaniczny lub enzymatyczny oraz specjalne, głęboko oczyszczające szampony o lekkiej, micelarnej formule. Skutecznie usuwają one z powierzchni skóry głowy wszystkie zanieczyszczenia i pozostawiają włosy lekkimi i świeżymi.

GOLDWELL Dualsenses Scalp Specialist Deep Cleansing Shampoo 1000ml – Szampon głęboko oczyszczający WELLA Invigo Refresh Wash Shampoo 250ml – Szampon odświeżający skórę głowy

Wrażliwa skóra głowy

Zaczerwienienie, pieczenie, nadmierne wypadanie włosów – z takimi objawami mamy do czynienia w przypadku wrażliwej skóry głowy. Przyczyną tych objawów mogą być stany zapalne albo niewystarczająca produkcja sebum. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji takiej skóry muszą być przede wszystkim łagodne. Pozbawione są one sztucznych składników, aromatów i innych substancji o potencjalnie uczulającym działaniu.

MEDAVITA Velour Shampoo Lenitivo 15ml – Szampon do wrażliwej skóry (próbka) WELLA SP Balance Scalp Shampoo 250ml – Szampon kojący do wrażliwej skóry głowy