Olejowanie włosów w pytaniach i odpowiedziach

Kto jeszcze nie słyszał, ten na pewno usłyszy, a kto jeszcze nie próbował, ten niech lepiej nadrobi zaległości – olejowanie włosów to zabieg, o którym jest coraz głośniej. Nie bez powodu. Można dzięki niemu uzyskać bardzo dobre efekty pielęgnacyjne, a i sam rytuał olejowania dostarcza naprawdę sporej sensualnej przyjemności.

Olejowanie włosów – od czego zacząć?

Jedną z rzeczy, która zniechęca do rozpoczęcia przygody z olejowaniem włosów, jest ilość technik i olejków na rynku. Skąd wiedzieć, który preparat będzie najlepszy? Jak poznać, czy wybrana technika służy nam najbardziej? I tu niestety nie ma innej rady, jak próbować, próbować, próbować. Nawet jeśli początki będą odbiegać od wymarzonego celu, nie warto całkowicie z niego rezygnować.

Korzyści, jakie może dać systematyczne olejowanie włosów odpowiednio dobranym preparatem, są nie do przecenienia. Jeśli już jednak zdecydujemy się wprowadzić ten zabieg na stałe do naszych rytuałów pielęgnacyjnych, musimy mieć świadomość, że dla utrzymania najlepszych efektów konieczne będzie wykonywanie go systematycznie, jeden lub dwa razy w tygodniu.

Jak dobierać olej do olejowania włosów?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinno się brać pod uwagę podczas poszukiwania najlepszego dla siebie oleju do olejowania, jest typ naszych włosów. Aby móc poprawnie to ocenić, należy wiedzieć, czym charakteryzują się trzy główne ich rodzaje.

Wyróżnia się włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Ten pierwszy typ odnosi się do zdrowych, najczęściej prostych włosów, których łuski mocno przylegają do powierzchni. Dzięki temu są gładkie i odporne na wpływ wilgoci czy działanie wysokich temperatur. Włosy średnioporowate również wyglądają dobrze i zdrowo, jednak wilgoć i wysokie temperatury mogą mieć negatywny na nie wpływ. Pod działaniem tych czynników pukle takie mogą się puszyć i lekko falować.

Najbardziej wymagającym typem włosów są te wysokoporowate. Są to kosmyki, którym nie szczędzono zabiegów stylizacyjnych, na skutek czego są przesuszone, kręcą się i puszą. Warto zatem przyjrzeć się swoim włosom krytycznie i na podstawie wymienionych cech wybierać kosmetyki odpowiednie dla naszego typu.

KEMON Liding Beauty Oil 100ml – Olejek nawilżający i regenerujący KERASTASE Elixir Ultime Original Oil 100ml – Olejek pielęgnacyjny do wszystkich rodzajów włosów L’OREAL Source Nourishing Oil 70ml – Olejek do włosów suchych i uwrażliwionych

Jak olejować włosy?

Technik olejowania jest co najmniej kilka, ale najlepiej zacząć swoją przygodę od olejowania na sucho. Metoda ta jest najprostsza i najmniej kłopotliwa, a poza tym pozwala ustrzec się błędów podczas aplikacji kosmetyku. O ile na mokrych włosach trudno jest ocenić, w których miejscach olejek został już wtarty, o tyle na suchych puklach nie przysparza to większego problemu.

To, o czym trzeba pamiętać, to to, by nie nakładać oleju na włosy nieświeże albo takie, na których znajdują się resztki kosmetyków do stylizacji. Najlepiej jest olejować je w dzień po tym, gdy zostaną umyte. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach kilka kropel wybranego olejku i wetrzeć go we włosy. W kolejnym kroku należy zostawić olejek na włosach na 1-3 godziny i umyć jak zwykle.

MOROCCANOIL Treatment Light 25ml – Naturalny olejek arganowy do włosów cienkich i delikatnych Suchy olejek nabłyszczający do każdego rodzaju włosów 15ml – MEDAVITA Huile d’Etoile Olio Aureo GOLDWELL Curly & Waves Salty Oil 200ml – Olejek z solą w sprayu KEMON Actyva Bellessere Oil 125ml – Aksamitny olejek Nektar Piękna

Pozostałe metody olejowania włosów

Wraz z rosnącą wprawą i doświadczeniem, warto wypróbować także pozostałe techniki olejowania. Wyróżniamy olejowanie na mokro, olejowanie „na rosołek”, czyli na mokro w misce, olejowanie na odżywkę oraz olejowanie serum lub mgiełką.