Gęsta, wypielęgnowana i idealnie ułożona broda to marzenie każdego brodacza. Jednak, czy wiesz, jak o nią dbać, by była Twoją prawdziwą ozdobą? Broda będzie zachwycała swym wyglądem, jeśli będziesz się o nią w odpowiedni sposób troszczyć. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować zarost.

Oczyszczanie brody szamponem – podstawa pielęgnacji

O brodę trzeba dbać, tak samo, jak o włosy, a może i bardziej. Dlaczego? Otóż włosy na brodzie narażone są na więcej niekorzystnych czynników niż te na głowie. Jako przykład można wskazać dostające się między włosy okruszki ze spożywanego przez nas jedzenia czy utrzymujący się na nich dym, jeśli palimy papierosy. Broda ulega przetłuszczaniu, a ze względu na swą specyficzną strukturę bardziej osadzają się na niej pyłki kurzu z otoczenia. Dlatego trzeba ją regularnie myć – przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), by oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo, jej systematyczna pielęgnacja zapobiega powstawaniu podrażnień i wyprysków na skórze.

Pewnie nasuwa Ci się teraz pytanie – jakim szamponem myć brodę? Najlepszą i odpowiednią pielęgnację zapewnią Twojej brodzie, specjalnie dedykowane szampony, które charakteryzują się lżejszą konsystencją, dokładnie oczyszczają brodę i sprawiają, że lepiej układa się po myciu. Szczególnie polecamy PAN DRWAL szampon oparty na bazie naturalnych olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy i kukurydziany, który zapewniają optymalne odżywienie i zmiękczenie zarostu.

PAN DRWAL Steam Punk Shampoo
– Szampon dla mężczyzn

Olejek i balsam do brody – dla zapewnienia odpowiedniego poziomu odżywienia, nawilżenia i ułożenia brody

Zarówno olejek, jak i balsam to kosmetyki zawierające w swym składzie substancje odżywiające i zmiękczające, a także nawilżające skórę twarzy. To bardzo ważne, by skóra w tym miejscu nie łuszczyła się. Wygląda to nieestetycznie i psuje prezencję, nawet najlepiej wystylizowanej brody. Dlatego jeśli zauważysz, że przy pocieraniu, z brody sypie się martwy, suchy naskórek, szybko temu zaradź, aplikując olejek lub balsam do brody.

PAN DRWAL Freak Show Beard Balm
– Naturalny balsam do brody
PAN DRWAL 
– Olejek do pielęgnacji brody i skóry twarzy

Podstawową różnicą między olejkiem a balsamem jest sposób ich aplikacji oraz konsystencja. Olejki z racji tego, że są płynne, łatwiej nakładają się na brodę i lepiej docierają w trudno dostępne miejsca. Doskonale nawilżają i odżywiają. Z kolei balsam, oprócz swych właściwości odżywiających włosy i skórę twarzy, pozwala nadać brodzie odpowiedni kształt. W szczególności polecamy PAN DRWAL balsam do brody, zawierający w swym składzie twarde masła, woski i oleje, które ułatwiają staranne ułożenie zarostu. W porównaniu do olejku, balsam mniej obciąża brodę i lepiej się wchłania.

PAN DRWAL
– Olejek do pielęgnacji brody i skóry twarzy
PAN DRWAL Steam Punk Beard Balm 
– Balsam do brody
PAN DRWAL
– Balsam do brody i skóry twarzy

Jak i czym czesać brodę?

Czesanie brody to bardzo ważna czynność, która niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla włosów, jak i skóry twarzy. Po pierwsze, dokładne rozczesanie włosów zapewnia lepsze układanie się brody, umożliwia wydobycie z niej brudu i kurzu. Z drugiej strony, jej czesanie ma właściwości prozdrowotne. Ten zabieg pielęgnacyjny poprawia ukrwienie, co sprawia, że składniki odżywcze transportowane są szybciej. To z kolei pozytywnie przekłada się na kondycję włosów, czyli przyczynia się do szybszego tempa wzrostu brody. Ponadto, czesanie pomaga stylizować zarost. Jeśli nałożymy na niego balsam i delikatnie przeczeszemy, broda będzie estetycznie i ładnie wyglądać.

Brodę należy czesać wysokiej jakości szczotką z naturalnego włosia dzika. Z kolei do drobnych poprawek i zbierania z włosów nadmiaru olejku lub balsamu świetnie sprawdzi się wysokiej jakości, antystatyczny metalowy grzebień.

Jak widzisz, wystarczy tylko kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem profesjonalnych kosmetyków, by broda stała się Twoją najlepszą wizytówką.