Lokówka i karbownica to jedne z najpopularniejszych przyrządów do stylizacji włosów. Piękne, gęste loki są dla wielu kobiet jedyną słuszną fryzurą – a gdy włosy naturalnie się nie kręcą, to jedyny sposób na uzyskanie wymarzonych fal i sprężynek. Dziś sprawdzimy, czym różnią się między sobą te dwa urządzenia.

Lokówka – do idealnych sprężynek i eleganckich loków

Lokówka to urządzenie, którego zadaniem jest zakręcenie włosów w drobne lub gęste loki. Po nawinięciu pasm na rozgrzaną lokówkę można bowiem uzyskać zarówno niewielkie sprężynki, jak i luźne fale – wszystko zależy od sposobu użytkowania przyrządu. Loki i fale stworzone przy użyciu lokówki pomagają także zwiększyć objętość fryzury. Najpopularniejszy rodzaj lokówek stanowią te tradycyjne, różniące się między sobą grubością wałka. Im jest ona większa, tym grubsze loki można wykonać w trakcie stylizacji. Tradycyjna lokówka umożliwia uzyskanie takich samych sprężynek lub fal na całej długości włosów. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby loki u nasady były nieco grubsze niż te bliżej końców, lepiej postawić na lokówkę stożkową. Ciekawe rozwiązanie stanowią także suszarko-lokówki, które jednocześnie suszą i kręcą włosy, zapewniając tym samym sporą oszczędność czasu.

Karbownica powraca do łask

Karbownica do włosów może kojarzyć się nam z latami 90., kiedy to cieszyła się ogromną popularnością. Od jakiegoś czasu z powrotem można spotkać ją w domach wielu Polek, którym zależy na urozmaiceniu fryzury. Urządzenie to łudząco przypomina prostownicę – jedyna różnica między tymi dwoma przyrządami widoczna jest w wyglądzie płytek. W przypadku karbownicy posiadają one rozmaite wypustki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie efektu pofalowanych, uniesionych u nasady pasm. W odróżnieniu od lokówki urządzenie nie tworzy z włosów sprężynek, lecz drobne i gęste fale. Aby móc cieszyć się idealną fryzurą, wystarczy przejechać karbownicą po włosach w taki sposób, aby ich pasmo znalazło się między płytkami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokówkę lub karbownicę?

Jednym z ważniejszych parametrów, który warto brać pod uwagę podczas poszukiwań lokówki lub karbownicy, jest możliwość regulowania temperatury. Optymalny przedział dla cienkich pasm to ok. 160-180 stopni, z kolei grubsze, gęste kosmyki można stylizować w temperaturze 180-200 stopni. Oprócz zakresu temperatury znaczenie ma także materiał wykonania, a konkretnie – rodzaj płytek lub zastosowanej powłoki. Najlepszy wybór stanowią urządzenia z powłoką ceramiczną/turmalinową. Istotna jest ponadto funkcja jonizacji, dzięki której przyrząd zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się pasm, jednocześnie pielęgnując je i wzmacniając. Wybierając lokówkę lub karbownicę, należy zwrócić uwagę także na ich moc – im jest ona wyższa, tym szybciej przyrząd się nagrzewa. Warto jednak pamiętać, że większa moc wiąże się jednocześnie z większym przesuszeniem włosów. Czynnikiem decydującym podczas zakupu może być także długość kabla. Powinien być on na tyle długi, aby zapewniać stuprocentową swobodę ruchów podczas użytku w różnych warunkach – nawet jeśli gniazdko znajduje się daleko od lustra.

Marki i modele, które warto znać

Poszukując lokówki lub karbownicy idealnej, warto porównać między sobą różne modele kilku producentów. Jedna z godnych polecenia lokówek pochodzi od firmy Babyliss Pro – a mowa o modelu Titanium Tourmaline. To profesjonalne urządzenie z tytanowo-turmalinową powłoką, które już po kilku sekundach jest gotowe do wykonywania idealnych loków. Cyfrowy wyświetlacz zapewnia wyjątkowo intuicyjną obsługę, a aż 11 poziomów temperatury umożliwia stylizację niemal wszystkich tekstur włosów. Zastosowana w lokówce powłoka wpływa na jej wytrzymałość i gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła. A co, jeśli wolisz efekt, jaki zapewnia karbownica? Podczas poszukiwań warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na model Muffled Crimper VS6 marki HH Simonsen, wyposażony w ceramiczne płytki. Urządzenie wyjątkowo szybko się nagrzewa, umożliwia wygodną regulację temperatury i pozwala uzyskać idealne, gęste fale. Obydwa przyrządy dostępne są w asortymencie Bea Beleza – czas więc zaopatrzyć się w wymarzony model i rozpocząć przygodę z domową stylizacją!