Łamliwe włosy często idą w parze z mocnym przesuszeniem oraz osłabieniem. Istnieje wiele różnych przyczyn łamliwości – podobnie jak sposobów na pozbycie się problemu. Co zrobić, aby uratować osłabione pasma ze skłonnością do kruszenia i łamania?

Najczęstsze przyczyny łamliwości włosów

Łamliwość włosów może wynikać z wielu przyczyn. Za jedną z najczęstszych uznaje się nadmierną ekspozycję na wysoką temperaturę. Mowa szczególnie o regularnym korzystaniu z suszarki, prostownicy czy lokówki – choć problem kruszenia się kosmyków może wynikać również z kontaktu z promieniowaniem słonecznym w letnie dni. Na łamliwość narażone są także włosy, które zimą nie są chronione przed mrozem. Innym powodem, dla którego Twoje włosy mogą łatwo się łamać, jest ich częste poddawanie zabiegom fryzjerskim – m.in. koloryzacji, keratynowemu prostowaniu czy trwałej ondulacji. Problem możesz zauważyć również jeśli trzesz włosy ręcznikiem po myciu i używasz nieodpowiednich gumek. Warto jednak pamiętać, że na stan kosmyków wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne. Problem łamliwości może wynikać również z niedoborów pewnych witamin i pierwiastków. Jeżeli więc zaobserwujesz nadmierne kruszenie się pasm, w pierwszej kolejności skup się na znalezieniu przyczyny. Wówczas stworzenie planu regeneracji będzie znacznie łatwiejsze.

Odpowiednie mycie

Jeżeli Twoje włosy łatwo się łamią, zwróć uwagę na to, jak i czym je myjesz. Dobór szamponu, odżywki i maski ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Dużym wsparciem mogą się okazać kosmetyki z serii Prodige marki Medavita, dedykowane właśnie pasmom łamliwym, kruchym i zniszczonym zabiegami chemicznymi. Szampon Revivifying Shampoo delikatnie oczyszcza skórę głowy, jednocześnie odbudowując strukturę uwrażliwionych włosów, z kolei maska Ultimate Deep Recovering Mask uszczelnia łuski włosa i zakotwicza składniki aktywne wewnątrz włókien. W odbudowie włókna włosa może pomóc również maska B-Refibre Reconstructive Hair Mask, która pokrywa je ochronną warstwą uszczelniającą łuski. Wprowadzenie tego typu produktów do codziennej pielęgnacyjnej rutyny może zdziałać prawdziwe cuda. Podczas mycia pamiętaj również o tym, aby nigdy nie płukać włosów ani za gorącą, ani za zimną wodą. W przeciwnym razie pasma mogą stać się jeszcze bardziej podatne na kruszenie.

Olejek – płynne złoto

Prawdziwym niezbędnikiem w przypadku łamliwych, osłabionych pasm, jest również dobrej jakości olejek – jak np. Solarich Olio in Crema Miracoloso 10 in 1. Produkt skutecznie regeneruje strukturę pasm i intensywnie je nawilża, zmniejszając tym samym ich łamliwą, suchą strukturę. Olejek jest też bogaty w filtry UVA/B, które zabezpieczają pasma przed promieniowaniem słonecznym, które może powodować ich kruszenie się. Dobrym wyborem może się okazać również suchy olejek nabłyszczający z linii Huile d’Etoile marki Medavita. Stosując tego typu produkty, pamiętaj o tym, aby nie nakładać ich na włosy zbyt dużo. Jeżeli problem stanowią łamliwe końcówki, aplikuj olejek wyłącznie na końce.

Suszenie chłodnym nawiewem

Chcąc poprawić kondycję suchych, łamiących się i osłabionych włosów, postaraj się też zrezygnować z używania gorącego nawiewu suszarki. Suszenie przy użyciu chłodnego powietrza nie jest niczym złym – to wysoka temperatura wpływa negatywnie na stan kosmyków. Jeśli natomiast szukasz alternatywy dla stosowanej na co dzień lokówki, możesz wypróbować kręcenie włosów na pasek – nawet ten od szlafroka! Efekt naprawdę Cię zaskoczy, a Ty uchronisz swoje osłabione pasma przed kolejnym kontaktem z wysoką temperaturą.

Wizyta w salonie fryzjerskim

Jeżeli problem łamania się włosów staje się coraz bardziej uciążliwy, konieczne może się okazać ich podcięcie – zwłaszcza jeśli dawno tego nie robiłaś. Regularne podcinanie końcówek wpływa na stan całych pasm – rozdwojone końce sprawiają bowiem, że włosy stają się bardziej podatne na łamanie. Włosy możesz podcinać również samodzielnie lub przy pomocy bliskiej osoby – w naszym asortymencie znajdziesz profesjonalne nożyczki, które uczynią cały zabieg wygodnym i łatwym.