W kontakcie z wysoką temperaturą włosy znacznie szybciej ulegają zniszczeniu i przesuszeniu. Stosowanie termoochronnych sprayów, kremów czy fluidów stanowi zatem podstawę, jeśli zależy nam na ich dobrej kondycji. W jaki sposób zabezpieczać pasma przed stylizacją na gorąco lub ekspozycją na słońce?

Dlaczego termoochrona ma znaczenie?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy przed prostowaniem lub kręceniem włosów warto sięgać po produkt termoochronny, odpowiedź jest prosta. Zabezpieczając pasma przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury, możesz skutecznie zapobiegać ich przesuszaniu, matowieniu i kruszeniu się. Prostownica, lokówka czy karbownica to przyrządy, dzięki którym włosy zachwycają efektem wizualnym przez kilka godzin. Jeśli jednak zależy Ci na zdrowych, lśniących i nawilżonych pasmach, regularna stylizacja na gorąco nie jest dobrym pomysłem – zwłaszcza jeżeli zapominasz o termoochronie. Chwilowy efekt idealnej „tafli” lub hollywoodzkich loków nie jest wart zniszczeń, które po jakimś czasie zaobserwujesz na włosach.
Nie oznacza to jednak, że musisz raz na zawsze zrezygnować z ulubionego efektu po stylizacji – wystarczy, że przed okazyjnym prostowaniem będziesz pamiętać o termoochronnym sprayu czy kremie. Po kosmetyk, który zabezpieczy włosy przed uszkodzeniami, warto sięgnąć również przed suszeniem – nawet jeżeli korzystasz także z chłodnego nawiewu. Co więcej, odpowiedni spray lub krem ochroni włosy przed przesuszeniem wynikającym z nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jak działają kosmetyki termoochronne?

Spray bądź krem termoochronny tworzy na powierzchni włosów niewidzialną warstwę, która chroni je przed uszkodzeniami w wyniku kontaktu z nadmiernym ciepłym. Tego rodzaju produkty zmniejszają ekspozycję na wysoką temperaturę, wspomagają wygładzenie łuski i chronią przed utratą wilgoci. Stosowanie kosmetyków termoochronnych pozwala także wyeliminować niechciany efekt puszenia, a to z kolei gwarantuje wygładzenie pasm. Włosy są odpowiednio zabezpieczone przed zbyt wysoką temperaturą, a często otrzymują dodatkowo dawkę cennych witamin i minerałów zawartych w kremie bądź mgiełce. Bez względu na to, na który rodzaj produktu do termoochrony postawisz, pomoże Ci on utrzymać włosy lśniące, elastyczne i nawilżone.

Po jakie produkty do termoochrony warto sięgnąć?

Wybierając kosmetyki termoochronne, warto przyglądać się ich składom. Ważne, aby nie zawierały one alkoholu, który mógłby dodatkowo wysuszać włosy. Istotne są natomiast różnego rodzaju naturalne oleje – np. jojoba – czy proteiny jedwabiu. Dzięki nim produkt nie tylko chroni przed wysoką temperaturą, ale i pielęgnuje pasma. Godny polecenia kosmetyk do termoochrony stanowi m.in. spray Keratin Miracle Smoothing Thermo Defence Spray marki Medavita. To serum w mgiełce, które gwarantuje zarówno skuteczną termoochronę, jak i natychmiastowy efekt wygładzenia. W jego składzie znajdziemy m.in. kompleks Amino Concentré, naturalne oleje oraz fitokeratynę soi i pszenicy. Spray uszczelnia łuski, zmniejsza puszenie kosmyków i chroni je przed zmatowieniem oraz spaleniem.
Poszukując skutecznego produktu termoochronnego, warto zwrócić uwagę także na fluid Medavita Idol Liss Defence Thermo Protector z olejem różanym i witaminą E. Produkt uszczelnia włókna, zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur – sprawdzi się zarówno przed prostowaniem lub suszeniem, jak i przed dłuższym przebywaniem na słońcu. Co więcej, fluid przyspiesza suszenie, zapobiega puszeniu się pasm i doskonale je wygładza. To także dobry sposób na delikatne utrwalenie fryzury. Do kosmetyków, które ochronią Twoje włosy przed zniszczeniem w wyniku działania ciepła, należy też krem termoochronny Resistance Extentioniste Thermique od Kerastase. Wykazuje on skuteczność w przypadku temperatury sięgającej nawet 230 stopni, a ponadto – wzmacnia włókna włosa, zapobiega łamliwości i wspomaga regenerację. Kosmyki stają się lśniące i wygładzone, a żadna temperatura im niestraszna!