jak często powinno się myć włosy

Wokół mycia włosów narosło wiele mitów. Panowie, którzy zazwyczaj myją włosy każdego dnia, raczej nie zadają sobie takich pytań – dla kobiet jednak sprawa jest ważniejsza, choćby z racji tego, że na długich włosach bardziej widać przetłuszczenie. Jak często powinno się myć włosy? Codziennie czy raz na kilka dni? Czy włosy myte codziennie przetłuszczają się szybciej? I czy na to wszystko ma wpływ szampon?

Jak często powinno się myć włosy? Fakty i mity

Włosy dawniej i dziś

Nowoczesne szampony różnią się od tych, które używaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu – to podstawa, od której warto wyjść w tej dyskusji. Różni się też środowisko, które jest coraz bardziej zanieczyszczone, co ma bezpośredni wpływ na stan włosów. Zmienia się też nasz styl życia – coraz więcej przebywamy w miejscach klimatyzowanych i suchych, częściej niż nasze babcie i prababcie używamy suszarek, prostownic i lokówek, a więc urządzeń, które pogarszają stan włosów. Ostatnią ważną zmianą dla włosów na przestrzeni lat są badania – coraz nowocześniejsze, przez co nasza wiedza o włosach jest większa.

Czy można myć włosy codziennie?

Można, a nawet trzeba – patrząc na zanieczyszczenie środowiska. Ale nie jest to dogmat, bo wszystko zależy nie tylko od naszych preferencji, stylu życia i rodzaju włosów, ale i od szamponów, które używamy. Są delikatne szampony przeznaczone do codziennego mycia, są bardziej oczyszczające wersje, które do niego się nie nadają.

Delikatne szampony, stworzone do codziennego mycia to:

ARGANICARE Coconut Shampoo 400ml – Szampon do suchych, puszących się włosów
KALLOS KJMN Silk Shampoo 1000ml – Szampon do włosów suchych i pozbawionych życia MEDAVITA Idol Man Touch – Szampon i żel pod prysznic
[line]

Mycie włosów – szampon + odżywka

Jak często powinno myć się włosy? Jeśli używasz specjalnego delikatnego szamponu lub tego popularnego z drogerii, możesz mieć pewność, że są to szampony przeznaczone do codziennego mycia. Jeśli przy okazji po każdym myciu korzystasz z zalet odżywek i masek przeznaczonych do Twoich włosów, nie masz się czym przejmować – nawet jeśli zmyjesz swoje naturalne sebum, błyskawicznie „podmienisz” je na nowe, z odżywki. Włosy więc nie powinny nadmiernie się przesuszać.

Szampony oczyszczające to na przykład WELLA SP Deep Cleanser Shampoo czy GOLDWELL Dualsenses Scalp Specialist Deep Cleansing Shampoo 250ml

Co z włosami, które nadmiernie się przetłuszczają?

Jeśli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają nie oznacza to jeszcze, że powinnaś rzadziej je myć, żeby wyrównać ich stan. Tutaj przydadzą się bardziej specjalistyczne szampony i odżywki przeznaczone do Twojego typu włosów, kosmetyki i maseczki oczyszczające i domowe zabiegi. Pamiętaj również, że środki do przetłuszczających włosów mogą być bardzo agresywne, dlatego najlepiej stosować je zamiennie z delikatniejszymi kosmetykami – chyba, że Twój fryzjer zaleci Ci inaczej.

Dobry przykład? Szampon do przetłuszczających się włosów w Bea Beleza marki L’Oreal Expert Pure Resource Shampoo.

Krótki poradnik: jak myć włosy?

Niby oczywiste, ale:

  • Pamiętaj, że włosy należy bardzo intensywnie spłukiwać, aby nawet niewielka ilość nie została na włosach i ich nie obciążała.
  • Wystarczy kilka kropel szamponu – jego zbyt wielka ilość źle wpływa na skórę głowy.
  • Odżywki używaj codziennie tylko w przypadku, gdy Twoje włosy są suche i wysokoporowate. W innym przypadku nadmiernie je obciążysz.
  • Szampon powinien pienić się powyżej skóry głowy – nie eliminuj całego sebum, bo naruszysz równowagę skóry włosów. 

Czy macie swoje ulubione szampony przeznaczone do codziennego użycia? A może od lat korzystacie z jednego szamponu oczyszczającego, który jest nie do pobicia? Podzielcie się z nami swoimi typami w komentarzach 😉