upięcia

Wiele pań, ze względów praktycznych i estetycznych, często upina włosy – w kucyk, kok czy warkocz. To szybkie, proste i wygodne fryzury, które doskonale prezentują się na głowie. Jednak, czy wiesz że stan Twoich pasm w dużej mierze uzależniony jest od fryzury, jaką nosisz na co dzień? Zobacz, jakie upięcia najlepiej tolerują włosy, a z czego lepiej zrezygnować.

Jakich upięć i akcesoriów do ich stylizacji unikać, by nie osłabiać włosów?

Trzeba podkreślić, że samo wiązanie i upinanie nie niszczy włosów. Niekorzystnie na ich kondycję wpływa jednak sposób upinania pasm. Przede wszystkim musisz unikać ścisłych upięć i bardzo mocnych splotów. Tego typu fryzury nadwyrężają kosmyki, niszczą ich strukturę oraz niekorzystnie wpływają na stan mieszków włosowych i cebulek włosów. To w konsekwencji może przyczynić się do nadmiernego wypadania pasm. Dlatego sprzymierzeńcem kosmyków z pewnością nie są wysokie koki czy kucyki, ponieważ upięcia te wymagają mocnego naciągania włosów u samej nasady.

Ponadto włosy, choć wytrzymałe i elastyczne, podatne są na rozmaite uszkodzenia, a te powstają m.in. na skutek nieumiejętnego upinania, ale też stosowania nieodpowiednich akcesoriów do stylizacji włosów. Dlatego zapomnij o gumkach z metalowymi elementami, gumkach recepturkach czy metalowych spinkach o ostrych zakończeniach, które przyczyniają się do odkształcania włosów oraz ich łamania i wyrywania. Jeśli potrzebujesz do upięcia gumki lub spinki, postaw na frotki, czyli miękkie gumki lub gumki-sprężynki oraz spinki-żabki i klamry do włosów, najlepiej plastikowe.

BEA BELEZA Penguin – Profesjonalne klipsy do włosów czarno-niebieskie 4 sztuki

Więcej o tym, jakich spinek i gumek używać do stylizacji włosów dowiesz się z artykułu: Czy spinki i gumki niszczą włosy?

Jak spinać włosy, by ich nie niszczyć?

Doskonały wybór to luźny pół-kucyk. Modny, wygodny i prosty w wykonaniu – czy można sobie wymarzyć lepszą fryzurę? Wystarczy, że podzielisz włosy na dwie części i część przednią, lekko zaczeszesz do tyłu, a całość zwiążesz miękką gumką. Uważaj jednak, by nie spiąć włosów zbyt ciasno. Jeśli związujesz kosmyki na co dzień, pamiętaj też, by nie robić kucyka zawsze w tym samym miejscu, ponieważ powoduje to osłabienie pasm w punkcie ich upięcia. W jaki jeszcze sposób można upinać włosy, by nie osłabiać ich kondycji?

Równie dobrym pomysłem jest luźny warkocz lub niski kucyk. Poza tym świetną fryzurą, która szczególnie dobrze prezentuje się u posiadaczek długich włosów, jest beach waves, czyli naturalne, lekko pofalowane pasma wyglądające tak, jakby były czesane podmuchami morskiej bryzy. Wystarczy, że lekko podepniesz fale spinkami, a uzyskasz świetnie prezentujące się upięcie, pozostające bez wpływu na stan Twoich pasemek. Wyczarujesz na swojej głowie olśniewający i spektakularny efekt plażowych fal, jeśli do stylizacji tej fryzury użyjesz sprayu teksturyzującego Beach Waves.

GOLDWELL Curly & Waves Salty Oil 200ml – Olejek z solą w sprayu do wydobywania skętu 

Decydując się na proponowane przez nas fryzury, zobaczysz, że różnicę odczują nie tylko Twoje włosy, ale też głowa, która nie będzie bolała z powodu zbyt mocno spiętych i ściągniętych kosmyków.

Wykonując upięcia, używaj do stylizacji włosów lekkich preparatów kosmetycznych nieobciążających nadmiernie pasm. Pamiętaj też o prawidłowej pielęgnacji! Upinane włosy, z racji tego, że narażone są na osłabienie, wymagają naprawdę solidnej kuracji odżywiającej.

GOLDWELL Stylesign Ultra Volume Top Whip 300ml – Pianka modelująca – włosy trudne do ułożenia

I na koniec jeszcze jedna rada! Zdrowe, mocne i pełne blasku pasma z czasem mogą stać się osłabione, matowe i łamliwe. Dlatego, jeśli na co dzień upinasz włosy w kok lub wiążesz je w wysoki kucyk, chociaż w weekend daj pasmom odpocząć. Rozpuść włosy albo przynajmniej pozwól sobie na luźniejsze, nieco niedbałe, a tym samym zdrowsze upięcie.