Proteiny to białka, które są głównym budulcem naszych włosów. Te niezwykle cenne składniki działają odbudowująco na ich strukturę, a także chronią je przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Warto regularnie, choć nie za często, dostarczać je swoim kosmykom. Sprawdź, w jaki sposób proteiny działają na włosy oraz w jakich kosmetykach się znajdują.

Proteiny i ich wpływ na włosy

Proteiny, czyli białka, stanowią podstawowy budulec włosów i są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Uzupełniają strukturę kosmyków, a także wzmacniają ich odporność, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia.

Proteiny dzieli się ze względu na wielkość cząsteczek:

  • Aminokwasy, czyli najmniejsze cząsteczki – arginina, l-cysteina.
  • Proteiny małocząsteczkowe, czyli hydrolizowane, które wnikają w głąb włosa – keratyna, jedwab, kolagen, mleczko pszczele, kaszmir, elastyna, proteiny pszenicy czy proteiny mleczne.
  • Proteiny wielkocząsteczkowe, zwane domowymi, bowiem można je znaleźć w każdej kuchni; działają na powierzchni pasma – żółtko i białko jajka, żelatyna, jogurt czy kefir.

Z aplikowaniem protein na włosy nie można przesadzić. Najlepiej nakładać je 2-3 razy w tygodniu, bowiem nadmiar substancji odżywczych może im zwyczajnie zaszkodzić. Jeżeli przesadzimy z ich ilością, włosy z pewnością ulegną przesuszeniu, mogą zacząć się puszyć i być oporne na rozczesywanie. Działa to również w drugą stronę – zbyt mała ilość protein sprawia, że włosy stają się śliskie i przyklapnięte, tracą swą objętość, a także mogą się szybciej przetłuszczać. Jeśli zaś dostarczymy pasmom tyle protein, ile tego potrzebują, staną się sypkie, sprężyste, błyszczące, mocne i odporne na uszkodzenia oraz pełne objętości. Warto dodać, że proteiny należy aplikować zawsze z humektantami, czyli środkami nawilżającymi, po to by nie przesuszyć kosmyków.

Proteiny domowe – jak stosować je na włosach?

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki wpływ na Twoje włosy mają proteiny domowe, wypróbuj jeden z proponowanych przez nas sposobów nakładania ich na kosmyki.

  1. Laminowanie żelatyną

Do zabiegu potrzebujesz:

– 2 łyżeczek żelatyny,

– 4 łyżek gorącej wody,

– olejek, np. WELLA SP Luxe Oil – olejek eliksir odbudowujący,

– folię do owinięcia włosów.

Żelatynę aplikujemy na umyte i osuszone włosy. Należy ją rozpuścić w gorącej wodzie, odczekać aż odrobinę przestygnie i osiągnie konsystencję gęstej zawiesiny, po czym dodajemy do niej łyżkę olejku i tak przygotowaną mieszankę nakładamy na pasma. Następnie owijamy je folią oraz ręcznikiem, czekamy 45 minut, po czym dokładnie płuczemy.

  1. Maska jogurtowo-jajeczna

Składniki:

– żółtko jaja,

– 6 łyżek jogurtu naturalnego (zamiast jogurtu można użyć kefiru).

Składniki mieszamy ze sobą, aplikujemy na włosy, zakładamy czepek i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie zmywamy szamponem.

Po takim proteinowym zabiegu pamiętaj, by zafundować swoim pasmom kurację nawilżającą w celu ochrony ich przed wysuszeniem. W tym celu warto zastosować np. serię kosmetyków nawilżających

WELLA SP Hydrate 200ml – Maska nawilżająca do włosów suchych i normalnych

 

BIOLAGE Hydrasource Conditioner 200ml – Odżywka nawilżająca do włosów suchych

Proteiny – w których kosmetykach ich szukać?

W naszym sklepie znajdziesz wiele kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów z proteinami. Wypróbuj je i przekonaj się, jak działają na pasemka.

Zafunduj swoim kosmykom pielęgnacyjny zabieg proteinowy, by cieszyć się mocnymi, wygładzonymi, lśniącymi i jedwabiście miękkimi włosami!