Instytut Trychologii Medavita

W Polsce zainteresowanie trychologią systematycznie rośnie od kilku lat. Na Uniwersytetach i w szkołach kosmetycznych trychologia zaczyna pojawiać się jako kierunek specjalizacji. Skąd się wziął ten rosnący trend? Czy obecnie występuje więcej problemów z włosami i skórą głowy niż wcześniej?

Instytut Trychologii Medavita – Bea Beleza Hair Studio ul. Słoneczna 67, Poznań

Trychologia – dlaczego o niej tak głośno?

W ostatnim czasie co raz więcej słyszy się o trychologii. Zastanawialiście się dlaczego? Na czym polega jej fenomen i czym właściwie zajmuje się trycholog? Poniżej odrobina historii.

Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń występujących w obrębie owłosionej skóry głowy oraz obejmujących włosy, a jej historia jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Powstanie trychologii datuje się na połowę XIX wieku, a już w 1902 roku w Wielkiej Brytanii został założony pierwszy Instytut Trychologii, gdzie prowadzono badania nad chorobami włosów.

Trychologia w Polsce

W Polsce pierwsza publikacja poświęcona tematyce chorób włosów powstała w 1970 roku, natomiast w 2014 roku do życia powołane zostało Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne, którego misją jest rozwijanie wiedzy oraz podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych jego członków – trychologów. Na arenie międzynarodowej kolejnym ważnym wydarzeniem było założenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologów (IAT) na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w 1974 roku. Do dziś stowarzyszenie to aktywnie działa – zajmuje się organizacją konferencji i kształceniem trychologów.

W Polsce zainteresowanie trychologią systematycznie rośnie od kilku lat. Na Uniwersytetach i w szkołach kosmetycznych trychologia zaczyna pojawiać się jako kierunek specjalizacji. Skąd się wziął ten rosnący trend? Czy obecnie występuje więcej problemów z włosami i skórą głowy niż wcześniej?

W związku ze wzrostem poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz pogorszeniem jakości wody, a także na skutek złego odżywiania, rosnącego tempa życia i towarzyszącego mu stresu, faktycznie pojawia się co raz więcej różnych schorzeń, w tym zaburzeń funkcjonowania skóry. Nie jest to jednak jedyny faktor. Dzięki łatwemu dostępowi do informacji rośnie świadomość ludzi na temat zaburzeń występujących w obrębie owłosionej skóry głowy oraz możliwości radzenia sobie z nimi. Ludzie zaczęli szukać pomocy specjalistów.
Nie bez znaczenia jest też na pewno silna presja społeczna by wyglądać atrakcyjnie. Nastały złote czasy dla rynku „beauty”, w tym fryzjerstwa. Wypielęgnowane, lśniące i gęste włosy to nieodzowny atrybut kobiecości, zatem gdy coś zaczyna się z nimi dziać, należy reagować. Można problem zakamuflować – sięgając na przykład po doczepki lub keratynowe prostowanie – lub rozwiązać go u podstaw. I tu pojawia się miejsce dla trychologii.

W czym może pomóc Trycholog?

Do trychologa najczęściej zgłaszają się kobiety zaniepokojone nagłą i przedłużającą się utratą włosów. Natomiast specjalista ten może pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu wielu innych zaburzeń obejmujących skórę głowy, m.in. łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu czy łysienia androgenowego.
Pogorszony stan włosów to często jeden z pierwszych sygnałów zaburzenia równowagi w organizmie. Trycholog, dzięki wnikliwemu wywiadowi oraz analizie obrazu z trichoskopu jest w stanie rozpoznać problem i pokierować klientem tak, aby uzyskał kompleksowe wsparcie. Często klienci trychologiczni znajdują się jednocześnie pod opieką dermatologa, endokrynologa, kardiologa oraz lekarza rodzinnego. Takie interdyscyplinarne podejście zapewnia najlepsze efekty, a tym samym największą satysfakcję klienta.

Narzędzia trychologa

Trychologia powstała na pograniczu dermatologii i kosmetyki. Czerpie z obu tych dziedzin, a dzięki wąskiej specjalizacji, trychologowie są w stanie zapewnić swoim klientom skuteczną i precyzyjnie ukierunkowaną pomoc. W gabinecie trychologa poza diagnozą i wskazaniami pielęgnacyjnymi można wykonać zabiegi, które wspomogą proces leczenia. Do sprzętów, z których najczęściej korzysta się w praktyce trychologicznej należy infuzja tlenowa (zwana również zabiegiem tlenoterapii lub mezoterapią tlenową), dermapeny i rollery do mezoterapii mikroigłowej oraz lampy do naświetlań. Każdy z nich na swój sposób ma poprawić kondycję skóry przez jej lepsze ukrwienie, stymulację odnowy komórkowej, oczyszczenie czy regenerację.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Zwykle konsultacja trychologiczna rozpoczyna się od rozmowy i wnikliwego wywiadu z klientem, który ma na celu poznanie problemu, z którym przychodzi klient. Wywiad pomaga również zebrać informacje, które mogą wskazywać na przyczyny dolegliwości, co ma ogromne znaczenie podczas opracowywania sposobu leczenia. Dopiero po rozmowie trycholog przechodzi do badania skóry głowy z wykorzystaniem trychoskopu, który umożliwia ocenę kondycji skóry i włosów. W niektórych przypadkach wykonywany jest także trichogram, czyli ocena stanu pobranych cebulek włosów. Metodę tę wykorzystuje się przy diagnozowaniu przyczyn wypadania włosów.

W gabinecie trychologicznym wykonywane są również zabiegi pielęgnacyjne i kuracje. Często obejmują one oczyszczenie skóry głowy peelingiem oraz wykorzystanie sprzętów trychologicznych i stanowią uzupełnienie zaleconej kuracji domowej.

MEDAVITA Cutis Pura – Maska peeling trychologiczny do skóry głowy

Gdzie znaleźć trychologa?

Obecnie znalezienie trychologa nie stanowi problemu. W szczególności w miasteczkach i dużych miastach tych specjalistów nie brakuje, a najlepszym sposobem na umówienie wizyty jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej i sprawdzenie opinii na temat danego specjalisty lub zapytanie znajomych o rekomendację. Trychologów można znaleźć również na stronie Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

Mieszkańców Poznania i okolic zapraszamy do skorzystania z konsultacji trychologicznej w Instytucie Trychologii Medavita – Bea Beleza Hair Studio, ul. Słoneczna 67, Poznań, tel. 570 300 070, social media: Facebook, Instagram.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że za zwykłym, nawracającym swędzeniem skóry głowy może stać zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Badanie trychologiczne pozwala zdiagnozować problem i wprowadzić właściwą pielęgnację, dzięki której można pozbyć się uciążliwej przypadłości. Czasami jednak pełne wyleczenie nie jest możliwe. Można natomiast skutecznie wyciszyć objawy i zdecydowanie poprawić jakość życia. Niezależnie od przypadku punktem wyjścia jest zawsze diagnoza.

Ewa Kubisa – trycholog