W pielęgnacji włosów i skóry głowy pH ma bardzo duże znaczenie. Stosowanie kosmetyków o zbyt kwaśnym lub zbyt zasadowym odczynie może wpłynąć negatywnie na wygląd i kondycję kosmyków oraz skalpu. Czym zatem jest równowaga pH i jakie wartości są prawidłowe dla włosów i skóry głowy?

Czym właściwie jest pH?

Według definicji pH jest miarą kwasowości lub zasadowości substancji rozpuszczalnych w wodzie. Wyraża się ją w skali od 0 do 14 – skala ta umożliwia poznanie właściwości poszczególnych odczynów. Im bardziej dany roztwór jest kwaśny, tym niższą wartość pH posiada. Wartość 0-6,9 pH informuje nas o roztworze kwasowym, z kolei przedział między 7,1 a 14 to roztwór zasadowy. Odczyn pH o wartości 7 jest całkowicie neutralny – jak w przypadku wody destylowanej.

Równowaga pH a pielęgnacja włosów

Odczyn pH skóry, w tym również skóry głowy, to wartość ok. 5,5, z kolei samych włosów – ok. 5 do 5,5, o ile mówimy o zdrowych kosmykach. Dokładniej, wartość ta zależy od pH warstwy hydrolipidowej – emulsji z wody i łoju produkowanej przez organizm – która pokrywa powierzchnię skóry, chroniąc ją i natłuszczając. PH warstwy hydrolipidowej skóry głowy, a co za tym idzie pH włosów, jest lekko kwaśne. Aby film hydrolipidowy mógł zachować swoją funkcję bariery ochronnej przed mikroorganizmami i toksynami, konieczne jest utrzymanie stabilnego pH i jego skuteczne działanie. W przypadku włosów naturalnie kręconych może być on jednak niższy. Równowaga pH skóry głowy nie powinna zostać zaburzona – w przeciwnym razie mogą wystąpić pewne problemy pielęgnacyjne. Znając pH naszych włosów i skóry, jesteśmy w stanie łatwiej rozpoznać przyczynę pojawienia się jednej z dermatoz czy powód zniszczenia pasm. Możemy również lepiej dobierać konkretne kosmetyki do pielęgnacji, stylizacji oraz koloryzacji. Warto wiedzieć, że równowaga pH naszych pasm może ulec zmianie m.in. w wyniku kontaktu ze słońcem, czynnikami środowiskowymi czy w zależności od wody.

Prawidłowe wartości pH dla skóry głowy i włosów

Wartość pH kosmetyków, które można bezpiecznie stosować na włosach i skórze głowy, to 2,5-11. Najlepiej jednak jeśli są to preparaty o lekko kwaśnym odczynie. Produkty o niskim pH – między 2,8 do 4,5 – wspierają zamykanie się łusek włosa i zabezpieczają korę przed szkodliwym działaniem rozmaitych czynników zewnętrznych, np. smogu czy promieniowania UV. Ponadto odczyn kwasowy kosmetyków hamuje rozwój drobnoustrojów, dodaje pasmom blasku i sprzyja ich wygładzeniu. Produkty o pH zasadowym – między 8 a 11 – ułatwiają z kolei penetrację składników chemicznych do wnętrza włosa poprzez otwarcie łusek. Takie kosmetyki to m.in. mocne szampony, farby, rozjaśniacze czy preparaty do trwałej ondulacji i keratynowego prostowania. Do produktów o niższym pH zaliczamy natomiast odżywki wygładzające, szampony, lotiony do włosów czy neutralizatory do trwałej.

Delikatne, regenerujące odżywki, maski, szampony oraz sera cechuje zazwyczaj odczyn obojętny o wartości 5-5,5 pH. Wskutek ich działania łuski włosów odchylają się w nieco mniejszym stopniu niż w przypadku pH zasadowego, lecz większym niż przy pH kwaśnym. Dzięki temu składniki odżywcze z kosmetyków mogą wniknąć w korę włosa. Po użyciu produktów o odczynie 8-11 pH warto sięgnąć po te, które przywrócą pasmom kwasowe pH. W przeciwnym razie kosmyki mogą ulec osłabieniu, zmatowieniu i przesuszeniu.

Dlaczego prawidłowe pH kosmetyku jest tak ważne?

Od odczynu pH danego kosmetyku zależy, w jakim celu można stosować preparat i jakie przyniesie to rezultaty. Nieodpowiedni dobór produktu może spowodować, że kondycja naszych włosów i skóry głowy ulegnie pogorszeniu. Stosując kosmetyki o nieprawidłowym pH, możemy spowodować wysuszenie, elektryzowanie i puszenie się pasm. Sprzyja to również namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, powstawaniu łupieżu czy nadmiernemu przetłuszczaniu. Niewłaściwe pH kosmetyków w stosunku do pH włosów i skóry może mieć także negatywny wpływ na porowatość kosmyków. Dobór odpowiednich produktów ma więc bardzo duże znaczenie. Najczęściej najlepiej zdają egzamin preparaty o pH podobnym do naturalnego odczynu skóry głowy oraz włosów. Niekiedy jednak pasma wymagają stosowania innych kosmetyków niż skalp – zawsze warto dobierać je do indywidualnych potrzeb. Chcąc sprawdzić odczyn stosowanych na co dzień produktów pielęgnacyjnych, wystarczy nasączyć w nich papierki lakmusowe i porównać ich barwy ze skalą w instrukcji. Albo też sięgnąć po produkty, na których określone jest już pH, tak jak w przypadku kosmetyków marki Medavita.