Łamliwe, przesuszone i rozdwojone końcówki to coś, z czym wcale nie trzeba walczyć – bo takim zniszczeniom można zapobiegać! Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów na ochronę końców przed uszkodzeniami. W jaki zatem sposób dbać o końcówki, aby jak najdłużej zachwycały one zdrowym wyglądem?

Przyczyny zniszczonych końcówek

Zniszczone końcówki to wynik działania wielu różnych czynników. Warto znać przyczyny przesuszonych, kruszących się i rozdwojonych końców włosów, aby móc takim zniszczeniom zapobiegać. Jednym z głównych powodów zniszczonych końcówek jest zbyt częsta stylizacja przy użyciu wysokiej temperatury – podobnie jak regularne zabiegi chemiczne. Do zniszczeń może prowadzić także zapominanie o zabezpieczaniu końcówek, zbyt rzadkie podcinanie, nadmierne pocieranie włosów czy używanie gumek z metalowymi elementami.

Regularne podcinanie

Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania zniszczeniom końcówek jest ich podcinanie. Jeżeli zauważasz, że Twoje końcówki potrzebują odświeżenia, udaj się do fryzjera na delikatne cięcie. Najlepiej jednak pamiętać o regularnym skracaniu włosów o co najmniej 1 cm co około 3 miesiące – systematyczne podcinanie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją zapobiegnie zniszczeniom na dłużej.

Ograniczenie stylizacji na gorąco

Aby zachować końcówki włosów w dobrej kondycji, warto zrezygnować ze zbyt częstej stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury. Regularne korzystanie z prostownicy czy lokówki może znacząco pogorszyć stan włosów zarówno na końcach, jak i na całej ich długości. Jeśli jednak raz na jakiś czas musisz sięgnąć po jedno z tych urządzeń, zabezpiecz je kosmetykiem termoochronnym – np. Keratin Miracle Smoothing Thermo Defence Spray marki Medavita.

Ograniczenie zabiegów chemicznych

Równie szkodliwe co narzędzia do stylizacji na gorąco są dla włosów częste zabiegi chemiczne. Chcąc zadbać o wygląd swoich końcówek, warto ograniczyć ich wykonywanie do minimum. Mowa m.in. o farbowaniu, rozjaśnianiu czy trwałej ondulacji. Każdy kolejny zabieg powoduje jeszcze większe zniszczenia, a jeśli w międzyczasie zapomnimy o podcinaniu włosów, końcówki szybko staną się łamliwe, suche i rozdwojone.

Warto dodać, że odpowiednie ręce fryzjera, podczas tego typu zabiegów, będą omijały uwrażliwione końcówki, dzięki czemu ochronią je przed destruktywnym działaniem produktów chemicznych co za tym idzie nie spowodują jeszcze większego zniszczenia.

Zabezpieczanie końcówek

Oprócz systematycznego podcinania końcówek warto pamiętać także o ich prawidłowym zabezpieczaniu. Aplikacja odpowiedniego serum lub olejku może skutecznie chronić wrażliwe końce włosów przed różnego rodzaju uszkodzeniami. W celu zabezpieczenia końców warto sięgnąć m.in. po Dualsenses Rich Repair Restoring 6 Effect Serum marki Goldwell. Produkt wnika głęboko do wnętrza włosa, wzmacnia go i zapobiega jego łamliwości, zapewniając dodatkowo połysk i sprężystość. Rozwiązaniem godne polecenia jest również ochronny olejek Exquisite Oil Moringa od Biolage, zapobiegający kruszeniu, łamaniu i matowieniu końcówek. Regularne nakładanie produktu na końce gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia oraz maksymalne odżywienie i nawilżenie.

Szaliki i golfy – ochrona przed tarciem

W chłodniejszych porach roku końcówki narażone są na ciągłe tarcie, m.in. o szaliki, swetry czy golfy. Aby uchronić je przed nadmiernym zniszczeniem i kruszeniem, najlepiej chować całe włosy pod czapką lub każdorazowo wiązać, np. w luźny warkocz, bądź stosować suche olejki, które zabezpieczą przed tego typu działaniem.

Bawełniana koszulka zamiast ręcznika

Końcówki niszczą się również od tarcia o ręcznik – zbyt intensywne wycieranie włosów po myciu może wpływać negatywnie na ich stan i prowadzić do kruszenia się końców. Zamiast trzeć ręcznikiem po powierzchni mokrych kosmyków, wystarczy delikatnie odcisnąć je z wody, a następnie zawinąć na kilka minut w turban. W zastępstwie ręcznika świetnie sprawdzi się zwykła bawełniana koszulka – bardzo dobrze wchłania ona wilgoć.

Rezygnacja z gumek z metalowymi końcami

Końce włosów często ulegają zniszczeniu także w wyniku kontaktu z metalowymi fragmentami gumek. Tego rodzaju akcesoria lepiej zastąpić delikatnymi gumkami typu scrunchie pokrytymi satyną bądź jedwabiem. Warto pamiętać również o tym, aby nie wiązać włosów zbyt ciasno.

Popularnym obecnie rozwiązaniem są też poduszki jedwabne do spania, które zmniejszają tarcie o włosy a co za tym idzie nie niszczą ich. Alternatywą dla nich jest nocne serum Nutrisubstance. Kiedy odpoczywamy, odżywcze składniki pokrywają naskórek i chronią go przed tarciem o poduszkę. Kuracja na noc przywraca równowagę poziomu nawilżenia, który może zostać zakłócony w ciągu dnia przez narażenie na czynniki środowiskowe i różne rodzaje stresu.