Fryzura do ksztaltu twarzy

Czy kiedykolwiek przed wizytą u fryzjera spędziliście godziny na przeglądaniu Internetu i kolorowych czasopism w poszukiwaniu idealnej fryzury? Przy podejmowaniu decyzji na jakie cięcie się zdecydować powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi: ile czasu możemy poświęcić rano na modelowanie fryzury i jaki jest kształt naszej twarzy, bowiem od niego w dużym stopniu zależy czy dane cięcie będzie nam pasować.

Jak określić kształt twarzy?

Aby prawidłowo określić kształt swojej twarzy najlepiej spiąć gładko włosy i zrobić zdjęcie na wprost. W ten sposób łatwo można ocenić jej proporcje i cechy charakterystyczne. Całkiem dobrze sprawdza się również obrysowanie twarzy na lustrze za pomocą szminki.

Jaki jest mój kształt twarzy?

Twarz okrągła – charakteryzują ją pełne policzki, zaokrąglony podbródek i linia włosów. Szczęka nie posiada wyraźnych kantów, a długość twarzy zbliżona jest do jej szerokości. Kości policzkowe nie są zarysowane.

Twarz owalna – linia włosów jest zaokrąglona. Twarz jest najszersza na wysokości kości policzkowych, symetryczna, dłuższa niż szersza. Przy tym kształcie twarzy podbródek jest wydłużony a czoło często wysokie.

Twarz kwadratowa – czoło niemal tej samej szerokości co szczęka, linia włosów prosta, szczęka szeroka i wyraźnie zarysowana.

Twarz trójkątna (w kształcie serca) – linia włosów z zarysowanymi zakolami, twarz znacznie szersza na górze niż na dole z szerokim czołem, wąską szczęką, i drobnym podbródkiem.

Jakie cięcie do jakiego kształtu twarzy?

Twarz okrągła – głównym zadaniem cięcia jest jej optyczne wysmuklenie. Idealnie sprawdzą się włosy cieniowane, głównie od czubka głowy, tak by nie poszerzać twarzy po bokach. Jeśli marzysz o grzywce, przy twarzy okrągłej dobrze będzie wyglądać ta asymetryczna, krótsza na środku z dłuższymi pasmami po bokach, lub cięta po skosie zaczesana na jedną stronę. Ważne by dłuższe pasma przykrywały kości policzkowe. Dzięki temu twarz optycznie się wydłuży. Unikaj grzywki idealnie prostej i zwartej. Poza tym do okrągłego kształtu twarzy pasują te cięcia przy których pasma swobodnie nachodzą na twarz.

Twarz owalna – posiadaczki tego kształtu twarzy to szczęściary bo pasuje im niemal każda fryzura. Zbyt wysokie czoło idealnie przykryją proste grzywki, które optycznie skrócą pociągłą twarz i wyrównają jej proporcje. Sprawdzą się zarówno krótkie męskie cięcia, te w stylu pixie jak i długie wycieniowane włosy. Stronić należy jedynie od rozpuszczonych włosów z przedziałkiem na środku, który dodatkowo wydłuży twarz.

Twarz kwadratowa – cechuje się mocno zarysowaną linią żuchwy, więc dobrze dobrana fryzura powinna nieco łagodzić rysy twarzy i zwężać ja na wysokości szczęki. Świetnie sprawdzą się miękko cieniowane fryzury, które naturalnie opadają na kości policzkowe i dolną część twarzy. Dobrym rozwiązaniem są też asymetryczne cięcia i loki od nasady włosów, które sprawią, że twarz będzie bardziej proporcjonalna. Przy kwadratowej twarzy dobrze wyglądają również upięcia, warto przy nich wypuścić parę luźnych pasm, które dodadzą całości subtelności i kobiecości. Unikajmy wszelkich cięć i stylizacji, które dodają niepotrzebnej objętości przy linii żuchwy.

Twarz trójkątna – przy twarzy trójkątnej ważne jest jej optyczne poszerzenie przy linii żuchwy, tak by zrównoważyć ją z szerokością czoła. Idealnie sprawdzą się zarówno włosy długie jak i półdługie do ramion, które swobodnie opadając optycznie poszerzą dół twarzy. Warto też postawić na loki i fale zaczynające się na wysokości skroni. Przy włosach nieco krótszych, dobrym rozwiązaniem jest wywinięcie końcówek. Unikajmy gładkiego upinania włosów, które odsłaniają całe czoło i dodatkowo wyciągają twarz. Bardzo krótkie, męskie ciecia również podkreślą dysproporcje twarzy, które chce optycznie wyrównać.