Marzysz o delikatnych falach lub frywolnych lokach? A może masz już dość oklapniętych i pozbawionych objętości włosów? Jeśli tak – zdecyduj się na trwałą ondulację! I choć wiele osób ma z tym zabiegiem negatywne skojarzenia, trzeba podkreślić, że nowoczesne metody trwałej ondulacji są bezpieczne i delikatne dla włosów, a efekty są naprawdę zadowalające i pozytywnie wpływają na wygląd naszych kosmyków.

Czy trwała ondulacja jest modna?

Niegdyś była prawdziwym, fryzjerskim hitem, a szczyt swej popularności osiągnęła w latach 80. ubiegłego wieku. Wówczas decyzję o zrobieniu trwałej podejmowało wiele pań marzących o kręconych puklach. Frywolne loki i kręcone grzywki królowały na wybiegach i polskich ulicach. Z czasem jednak szał na trwałą nieco osłabł, aż wreszcie zaczął kojarzyć się z kiczem i brakiem stylu. A jak jest dzisiaj? Czy trwała ondulacja jest wciąż passe?

Zdecydowanie nie! Choć trzeba przyznać, że trwała z przeszłości, zdecydowanie różni się od tej, którą współcześnie proponują styliści fryzur. Co się zmieniło? Zmianie uległy przede wszystkim kosmetyki do ondulacji. Te stosowane obecnie są zdecydowanie łagodniejsze dla włosów, dzięki czemu sam zabieg jest bezpieczniejszy, a jego efekty znacznie precyzyjniejsze i bardziej przewidywalne. Dzisiaj nie stosuje się też drewnianych wałków chłonących płyny, przez co nowe i stare środki mieszały się ze sobą, co skutkowało niepożądanymi efektami. Współcześnie fryzjerzy korzystają z plastikowych wałków, które nie dość, że są lekkie, to nie chłoną środków chemicznych używanych w trakcie zabiegu.

Efekt trwałej ondulacji można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Szeroki wybór wałków o różnych kształtach i wielkościach umożliwia dokładne zaplanowanie grubości i kształtu loków. Przy pomocy cienkich wałków można uzyskać cienkie sprężynki lub kultowe afro – im cieńsze wałki, tym więcej drobnych i mocno skręconych loków. Naturalnie wyglądające loki otrzymamy, dzięki zastosowaniu grubych wałków. Z kolei nieregularny skręt i delikatne fale osiągniemy po użyciu papilotów. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez fryzjerów, mającym na celu dodanie fryzurze objętości i uniesienie włosów u ich nasady jest przeprowadzenie omawianego zabiegu tylko na kilku pasmach.

Trzeba również dodać, że na trwałą mogą zdecydować się panie zarówno z normalnymi, jak i cienkimi czy farbowanymi pasmami, ponieważ w salonach fryzjerskich dostępne są różne rodzaje trwałej ondulacji (zasadowa, kwaśna, ziołowa, na gorąco i dwufazowa), które dobiera się odpowiednio do stanu i rodzaju włosów.

Trwała ondulacja – na czym polega ten zabieg?

Trwała ondulacja to zabieg fryzjerski z wykorzystaniem środków chemicznych zmieniających strukturę włosów i wałków – nadających pasmom nowy kształt. Trwała ondulacja zwykle trwa około 1-2 godzin i składa się z kilku etapów.

Zabieg rozpoczyna się od umycia włosów, a do jego wykonania niezbędne są profesjonalne kosmetyki do ondulacji. W szczególności polecamy serie preparatów kosmetycznych do trwałej ondulacji Wella lub L’Oreal. Umyte pasma nakręcane są na wałki, zabezpieczane papierowymi płatkami i spryskiwane płynem do trwałej ondulacji. Zakręcone na wałkach pasma trzeba pozostawić na około 30 minut, choć czas ten uzależniony jest od długości i stanu włosów, a także efektu, jaki chcemy osiągnąć. W dalszej kolejności należy spłukać kosmyki i nałożyć preparat utrwalający, który ma za zadanie zregenerować włókna włosa, nawilżyć je i odżywić. Rezultat trwałej ondulacji zwykle utrzymuje się na puklach przez kilka miesięcy.

Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Po trwałej ondulacji włosy wymagają przede wszystkim intensywnego nawilżenia i odżywienia. Do ich pielęgnacji wybieraj profesjonalne kosmetyki do włosów w postaci szamponów, odżywek i masek regenerujących, jednocześnie podkreślających skręt pasm. By wydobyć piękno swoich loków, do stylizacji używaj żele, pianki i spraye do pasm kręconych. Z upływem czasu włosy mogą tracić swoją objętość, wówczas możesz sięgnąć po suszarkę z dyfuzorem i przy użyciu chłodnego nawiewu suszyć włosy z głową skierowaną w dół, co pozwoli odbić je u nasady i wyeksponuje skręt. Warto również podkreślić, że kosmyków po trwałej ondulacji nie wolno rozczesywać tradycyjną szczotką. Lepiej postawić na drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Włosy po trwałej ondulacji świetnie się prezentują, jednak by zachwycały swym wyglądem przez długi czas, musisz zapewnić im pielęgnację na odpowiednim poziomie.

Jeśli marzysz o bujnych lokach, romantycznych falach lub chcesz dodać swojej fryzurze objętości, zdecyduj się na trwałą ondulację – zabieg fryzjerski, który korzystnie wpłynie na zmianę Twojego wyglądu.