Pielęgnacja włosów

Wydawałoby się, że pielęgnacja włosów to temat, któremu nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi, bo przecież jaka filozofia w tym, żeby je raz na jakiś czas umyć?

Nic bardziej mylnego! Włosy to jeden z kluczowych elementów wizerunku. Wypielęgnowane – dodają nam pewności siebie. Są jednym z pierwszych atrybutów, na które zwracamy uwagę w kontakcie z drugą osobą. I niestety, umycie ich przypadkowym szamponem z drogerii nie wystarczy, by zachwycały swym pięknem. Czasami nawet staranna pielęgnacja nie przynosi zadowalających efektów. Włosy puszą się, plączą, są sztywne i pozbawione połysku. Dlaczego tak się dzieje?

Podstawy prawidłowej pielęgnacji włosów

Odpowiedź, to niewłaściwie skomponowana pielęgnacja. Okazuje się bowiem, że włosy dwóch różnych osób, mogą mieć zupełnie odmienne potrzeby. Ale od czego to właściwie zależy?

Czynników odpowiedzialnych za kondycję i wygląd włosów jest wiele. Poniżej zostały opisane te najważniejsze, których znajomość pozwoli bardziej świadomie podchodzić do wyboru kosmetyków i cieszyć się efektami właściwie dobranej pielęgnacji.

Porowatość

Zastanawiając się nad zakupem szamponu lub maski, dobrze jest wcześniej poznać stopień porowatości swoich włosów. Wyróżnia się trzy stopnie porowatości: porowatość wysoka, średnia i niska.

Porowatość wysoka

Jest charakterystyczna dla włosów mocno uwrażliwionych, zniszczonych zabiegami chemicznymi – w szczególności rozjaśnianiem, ale i długotrwałą ekspozycją na słońce i działanie wody słonej i chlorowanej. Wysoka porowatość często występuje w przypadku włosów kręconych, z natury suchych. Włosy takie są sztywne, kruszą się na końcach, nie mają połysku.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych:

Włosy wysokoporowate są najbardziej wymagające, ale jeśli poświęci się im trochę uwagi, odwdzięczą się zdecydowaną poprawą kondycji. Do pielęgnacji warto wprowadzić proteiny. Zaliczające się do tej grupy aminokwasy, ze względu na bardzo małe rozmiary i powinowactwo do keratyny, wnikają do najgłębszych warstw włókien i odbudowują je. Aby uniknąć efektu przeproteinowania, kurację aminokwasową włosów porowatych powinno się poprzedzić ich dobrym nawilżeniem oraz zakończyć nałożeniem emolientu, który zamknie składniki odżywcze we wnętrzu włosa.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych znakomicie sprawdzają się także proteiny wielkocząsteczkowe oraz oleje wielonienasycone (zawierające kwasy omega-3 i omega-6), które wbudowują się w duże przestrzenie między rozchylonymi łuskami, dodając włosom gładkości i tworząc na nich powłokę ochronną.

Polecane oleje do włosów wysokoporowatych: oliwa z oliwek, olej awokado, olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, olej lniany.

MEDAVITA Curladdict – Szampon sprężystość

Porowatość średnia

Takie włosy z reguły dobrze reagują na zabiegi pielęgnacyjne i nie sprawiają większych problemów, poza okazjonalnym puszeniem się. Lekko uniesione łuski umożliwiają wnikanie składników odżywczych do wnętrza włosa oraz sprawiają, że włosy poddają się stylizacji. Większość z nas posiada właśnie takie włosy.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych:

Ponieważ włosy o średniej porowatości łączą w sobie cechy porowatości niskiej i wysokiej, nie ma jednego sprawdzonego sposobu na ich pielęgnację. Każdy indywidualnie powinien określić, z jakimi składnikami jego włosy lubią się najbardziej.

W celu uzupełnienia protein we włosach średnioporowatych warto sięgać po hydrolizaty, na przykład hydrolizowane proteiny pszenicy, mleka lub kolagenu. Spośród olejów i maseł rekomendowane są te zawierające jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-9).

Polecane oleje do włosów średnioporowatych: olej kokosowy, olej arganowy, masło shea, olej słonecznikowy, oliwę z oliwek, olej jojoba, olej z kiełków pszenicy, olej makadamia.

MEDAVITA Huile d’Étoile – Olejek rozświetlający

Porowatość niska

Łuski dobrze przylegają do kory włosa, co sprawia, że włókna są gładkie, błyszczące i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak również trudniej poddają się zabiegom koloryzacyjnym i stylizacji. Nie wymagają większego zachodu, jeśli chodzi o pielęgnację, choć trzeba uważać z ilością emolientów i protein wielkocząsteczkowych, które nie mogąc wniknąć do wnętrza włosa, osadzają się na jego powierzchni i sprzyjają obciążeniu.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych:

Najważniejszy w pielęgnacji włosów niskoporowatych jest umiar. Stosunkowo łatwo je obciążyć stosując wielkocząsteczkowe proteiny i wielonienasycone tłuszcze. W ich pielęgnacji zdecydowanie lepiej sprawdzą się drobne cząsteczki aminokwasów oraz oleje i masła z nasyconymi kwasami tłuszczowymi w składzie.

Polecane oleje do włosów niskoporowatych: olej kokosowy, olej arganowy, masło shea.

MEDAVITA ß-Refibre – Maska odbudowująca

Punkt rosy, pogoda i pora roku

Pielęgnacja włosów powinna różnić się w zależności od pogody i pory roku. Największe znaczenie ma tu tak zwany „punkt rosy”, czyli temperatura, przy której para wodna ulega skropleniu. Im wyższy punkt rosy, tym większa wilgotność powietrza. Optymalna dla włosów temperatura punku rosy to zakres wartości od 4 do 16 stopni. Jak zatem tę wiedzę wykorzystać podczas pielęgnacji włosów?

Temperatura punktu rosy informuje nas o tym, na jakie składniki w pielęgnacji włosów należy postawić, by wyglądały jak najlepiej. Wartość ta jest zależna od temperatury powietrza i wilgotności względnej i można ją łatwo przeliczyć korzystając z kalkulatorów internetowych.

Punkt rosy Wilgotność powietrza Pielęgnacja włosów
Poniżej -9°C bardzo niska Powietrze jest bardzo suche, więc woda jest pobierana z włosów przez atmosferę. Skutkuje to elektryzowaniem się i przesuszeniem włosów. W pielęgnacji postaw na emolienty (np. olejowanie), które zatrzymają nawilżenie wewnątrz włosów i zabezpieczą je przez mechanicznym zniszczeniem podczas noszenia czapek i szalików.
Pomiędzy -9 a -1°C niska Odstaw preparaty nawilżające (humektanty) i postaw na emolienty (oleje, silikony).
Pomiędzy -1 a 4°C nieco zbyt niska Przy nieco zbyt niskiej wilgotności włosy mogą zachowywać się różnie. Przetestuj humektanty i emolienty i zdecyduj, które przy takiej pogodzie lepiej służą twoim włosom.
Pomiędzy 4 a 16°C optymalna Łącz ze sobą różne rodzaje pielęgnacji. Możesz sięgać zarówno po kosmetyki nawilżające, jak i natłuszczające i proteinowe.
Pomiędzy 16 a 21°C wysoka Włosy nie potrzebują intensywnego nawilżania, choć mogą się lekko puszyć. Możesz zatem zrezygnować z humektantów na rzecz emolientów.
Powyżej 21°C bardzo wysoka Przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza włosy z reguły bardzo się puszą i trudno je okiełznać. Możesz spróbować nico je dociążyć olejkiem, choć w tym wypadku najlepiej sprawdzi się związanie włosów.

Równowaga PEH

Ostatnim, obok porowatości i punktu rosy, elementem układanki jest równowaga humektantowo-emolientowo-proteinowa. Niezależnie od stopnia zniszczenia włosów, zawsze konieczne jest dostarczenie włóknom składników odżywczych ze wszystkich trzech grup. Kwestią indywidualną pozostają proporcje oraz rodzaje olejów, maseł i protein, które powinny znaleźć się w codziennej pielęgnacji.

Należy również pamiętać, ze długotrwałe stosowanie produktów opartych o jedną grupę składników aktywnych, np. protein, może doprowadzić do „przedawkowania”. W przypadku białek będzie to przeproteinowanie, objawiające się suchością i puszeniem włosów.

Czym właściwie są wspomniane humektanty, emolienty i proteiny?

Humektanty to substancje nawilżające. Mają zdolność pochłaniania wody, ale również szybko ją oddają do atmosfery. Do humektantów zalicza się m.in. gliceryna i pantenol.

MEDAVITA Hairchitecture – Płynny żel nadający objętość

Emolienty zabezpieczają włos przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz zatrzymują wodę i składniki odżywcze w jego wnętrzu. To tzw. substancje filmotwórcze, do których zaliczamy masła, oleje i silikony.

MEDAVITA Nutrisubstance – Serum odżywczo-rozświetlające

Proteiny to białka, które pozwalają utrzymać w dobrym stanie strukturę włosa. Najdrobniejszymi przedstawicielami tej grupy są aminokwasy.

MEDAVITA ß-Refibre – Emulsja odbudowująca

No cóż, to byłoby na tyle. Mamy nadzieję, że ten wpis wam się spodobał i pomógł zrozumieć, czego potrzebują wasze włosy lub z czego może wynikać brak widocznych efektów waszych pielęgnacyjnych starań. A teraz, uzbrojeni w nową wiedzę, zróbcie przegląd kosmetyczki i uzupełnijcie ją o produkty stworzone dla waszych włosów!