Zabieg laminowania włosów cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Jest on bowiem znacznie krótszy niż keratynowe prostowanie, a dodatkowo – można wykonać go samodzielnie w domowym zaciszu. Sprawdź, co szczególnie warto wiedzieć o laminacji – dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na jej temat.

Na czym polega laminacja włosów?

Podczas laminacji łuska włosa zostaje wypełniona proteinami, które są niezbędne dla jego zdrowego wzrostu i wyglądu. To głównie keratyna oraz aminokwasy, będące materiałem budulcowym włosów. Na początku zabiegu kosmyki pokrywa się preparatem o działaniu odżywczym, a następnie – ogrzewa do konkretnej temperatury, aby substancja wchłonęła się szybciej. Na powierzchni pasm powstaje śliska ochronna powłoka, która zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą czy wilgocią.

Jakie efekty przynosi zabieg laminowania włosów?

Laminacja sprawia, że włosy stają się miękkie, dociążone i wygładzone – przypomina to efekt po prostowaniu. To zasługa dokładnego zamknięcia łuski włosa. Odzyskują one również swój naturalny blask, a ich rozczesywanie jest po zabiegu znacznie łatwiejsze. Kosmyki stają się ponadto bardziej podatne na układanie i odzyskują elastyczność.

Dla kogo szczególnie polecany jest zabieg?

Zabieg laminowania włosów można wykonywać na włosach każdego rodzaju i o każdej porowatości. Najlepsze rezultaty są jednak widoczne na pasmach mocno zniszczonych, matowych i przesuszonych. Laminacja jest więc polecana głównie posiadaczkom takich kosmyków.

Czy zabieg laminacji można wykonać w domu?

Jak najbardziej tak! Zabieg laminowania wykonuje się w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jednak z powodzeniem można przeprowadzić go również w domowych warunkach. Trzeba jednak wówczas sięgnąć po sprawdzony preparat lub… owocową galaretkę pomieszaną z maską do włosów (najlepiej emolientową). Możesz użyć również zwyczajnej żelatyny spożywczej lub „kisielu” z siemienia lnianego. Stosując się do zasad domowej laminacji, można uzyskać naprawdę zaskakujący efekt. Domowy zabieg laminowania można wykonywać zarówno przed, jak i po myciu – jedna i druga metoda ma swoje zwolenniczki.

Czy na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty do laminowania włosów?

Tak! W sprzedaży dostępne są zarówno specjalistyczne galaretki do laminowania, jak również maski oraz odżywki z efektem laminacji – także te w wersji bez spłukiwania. Stosowanie zwyczajnej żelatyny spożywczej lub galaretki połączonej z używanym na co dzień kosmetykiem może jednak przynieść naprawdę dobre rezultaty – a przy tym nie generuje niemal żadnych wydatków. Warto jednak pamiętać, aby nie łączyć ich z maską proteinową.

Jak długo utrzymują się efekty laminowania włosów?

To, jak długo efekty laminacji będą się utrzymywały na włosach, zależy od sposobu wykonywania zabiegu. Rezultaty profesjonalnego laminowania w salonie mogą być widoczne nawet do trzech miesięcy po wykonaniu zabiegu. Po tym okresie warto go powtórzyć, aby móc na nowo cieszyć się gładkimi, lśniącymi i miękkimi pasmami. Efekty laminacji domowej przy użyciu żelatyny utrzymują się natomiast do kilku myć. Warto pamiętać, aby nie wykonywać jej częściej niż co miesiąc – zbyt częste laminowanie może poskutkować tzw. przeproteinowaniem kosmyków. To z kolei może sprawić, że staną się one sztywne.

Ile kosztuje zabieg laminowania włosów w salonie fryzjerskim?

Ceny zabiegu laminacji włosów w profesjonalnych studiach fryzjerskich wahają się między 300 a 700 złotych. Ostateczny koszt zależy m.in. od długości pasm czy lokalizacji i popularności samego salonu. W większych miastach cena za zabieg zazwyczaj jest wyższa.

Jak długo trwa laminacja włosów w profesjonalnym salonie?

Zabieg laminowania trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut. Składa się on bowiem z kilku etapów – wciąż jednak zajmuje znacznie mniej czasu niż zabieg keratynowego prostowania czy botoksu na włosy. Wykonując laminację w domu, również trzeba poświęcić na nią około godziny.