Włosy pod czapką – jak uniknąć ich elektryzowania się i puszenia?

Czapka to nieodłączny element garderoby w okresie jesienno-zimowym, który nie tylko chroni naszą głowę przed zmarznięciem, ale też często stanowi świetne dopełnienie stylizacji. Niestety nasze włosy nie lubią czapek. Misternie ułożona fryzura po jej zdjęciu garderoby zwykle nie zachwyca, a same włosy są naelektryzowane, napuszone i odstają na wszystkie strony. Jak sobie radzić z niesfornymi kosmykami i zapobiegać ich elektryzowaniu się?

Wybieraj czapki z naturalnych materiałów

Włosy pocierane przez czapkę puszą się i elektryzują. Pojawiające się wskutek tarcia naładowane ujemnie cząsteczki odpychają się, co daje efekt w postaci sterczących w każdą stronę i nastroszonych włosów. By zminimalizować ten problem, warto nie tylko związywać włosy w kucyk lub warkocz, ale przede wszystkim wybierać czapki wykonane z wełny, bawełny lub kaszmiru, które znacznie mniej elektryzują kosmyki, w porównaniu do czapek z włókien sztucznych. Wnętrze czapki można również spryskać płynem antystatycznym.

Zadbaj o należytą pielęgnację kosmyków

Kluczową rolę w zapobieganiu elektryzowaniu się włosów odgrywa ich pielęgnacja. Wybieraj szampony, odżywki i maski o właściwościach nawilżających, wygładzających i wzmacniających kosmyki po to, by utrzymywać odpowiedni poziom ich nawodnienia i odżywienia. Zniszczone i suche włosy przyciągają jony odpowiadające za ich elektryzowanie się, dlatego tak ważne jest, by dbać o stan i kondycję pukli. Dobrym pomysłem jest również stosowanie odżywek bez spłukiwania, które świetnie dociążają kosmyki. Ponadto w okresie zimowym warto włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki przeciwdziałające puszeniu się włosów i przeznaczone do włosów niezdyscyplinowanych.

Odpowiednie suszenie i czesanie włosów

Susząc włosy, zaleca się stosowanie chłodnego nawiewu, który minimalizuje ryzyko przesuszania i niszczenia kosmyków, a co za tym idzie – zapobiega również ich puszeniu i elektryzowaniu się. Wprawdzie suszenie pasm chłodnym powietrzem jest bardziej czasochłonne, jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym poświęć swoim kosmykom nieco więcej czasu na suszenie, a zobaczysz, że odwdzięczą się pięknym i gładkim wyglądem. Warto również wyposażyć się w suszarką z opcją jonizacji powietrza, która generuje ładunki elektryczne zapobiegające puszeniu się kosmyków.

Włosy z tendencją do puszenia i elektryzowania się nie lubią sztucznych tworzyw i materiałów, dlatego tak jak w przypadku czapek, tak i w przypadku szczotek i grzebieni należy poszukiwać akcesoriów wykonanych z naturalnych materiałów. Doskonały wybór to szczotki, np. z włosiem dzika, które zbudowane są z keratyny, dzięki czemu doskonale wygładzają pasma. Jeśli chcesz sięgnąć po grzebień, postaw na model drewniany czy bambusowy, a nie ten wykonany z plastiku.

Ostrożnie ze stylizacją

Po wysuszeniu i rozczesaniu włosów nadszedł czas na ich stylizację. W okresie jesienno-zimowym warto zrezygnować z dużej ilości stosowania kosmetyków i ograniczyć używanie prostownicy czy lokówki, które również wysuszają kosmyki i przyczyniają się do ich elektryzowania. Jeśli jednak zechcesz wystylizować włosy przy pomocy tych urządzeń pamiętaj, by zabezpieczyć pasemka przed działaniem wysokiej temperatury, aplikując na kosmyki odpowiedni preparat termoochronny.

Nieodłącznym elementem stylizacji jest zaaplikowanie na włosy kosmetyków utrwalających fryzurę. Oprócz lakieru, pianki czy pasty, zalecamy również stosowanie kosmetyków wygładzających, które pozwolą Ci zapanować nad niesfornymi kosmykami oraz uczynią je gładkimi i elastycznymi.

Huile d’Etoile Dreamful Conditioner All In One 150ml – Krem w sprayu ułatwiający rozczesywanie i zapewniający 10 korzyści

Pamiętaj jednak, by kosmetyki do stylizacji stosować z umiarem. W przeciwnym wypadku zapobiegniesz puszeniu się pasm, ale sprawisz, że będą one wyglądać nie nieświeże.

Noszenie czapki niekorzystnie wpływa na wygląd włosów, jednak odpowiednio je pielęgnując i stosując sposoby przeciwdziałające puszeniu i elektryzowaniu się pasm, możesz zminimalizować negatywne aspekty noszenia tego zimowego elementu garderoby.