Łupież to problem, z którym boryka się wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety, terapie przy użyciu przypadkowych produktów często okazują się nieskuteczne i schorzenie szybko powraca. Jak więc radzić sobie z występowaniem łupieżu i zlikwidować zarówno problem, jak i jego przyczynę?

Łupież – czym właściwie jest?

Łupież to schorzenie skóry głowy, w którym dochodzi do nadmiernego złuszczania zrogowaciałej warstwy naskórka. Problem ten połączony jest z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia i ogólnym dyskomfortem. Łupież może występować w postaci:

  • suchej – skóra głowy jest odwodniona, a na jej powierzchni pojawiają się niewielkie białe płatki, powodujące dodatkowo swędzenie;
  • tłustej – na głowie pojawiają się grube, żółtawe łuski wywołane przez nadmierne ilości sebum, a mocne swędzenie może łączyć się nawet z utratą włosów;

Likwidacja łupieżu dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie – niełatwe i czasochłonne. Wybierając odpowiednie produkty na bazie naturalnych składników, możemy jednak skutecznie zwalczyć problem i zapobiegać jego nawrotom. Profilaktyka jest równie ważna co sama walka ze schorzeniem – łupież może bowiem nawracać.

Podstawa – rozpoznanie przyczyny łupieżu

Borykając się z problemem łupieżu – zwłaszcza tego nawracającego – należy przede wszystkim dotrzeć do jego przyczyny. Bez znajomości czynnika, który powoduje schorzenie, można leczyć się przez długi czas bez nawet najmniejszych efektów. Rozpoznanie przyczyny występowania łupieżu pozwala wdrożyć odpowiednią terapię, która przyniesie zauważalną poprawę. Niekiedy może być niezbędna kuracja hormonalna. Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć podczas walki z łupieżem, jest więc konsultacja ze specjalistą – dermatologiem i endokrynologiem – który wdroży skuteczne leczenie i będzie na bieżąco monitorował jego postępy. Dobrym pomysłem może się okazać także skorzystanie z odpowiedniego zabiegu trychologicznego – tego rodzaju kuracje wykonywane są m.in. w Bea Beleza Hair Studio. Prawidłowo dopasowany zabieg może skutecznie zlikwidować przykre uczucie swędzenia i nieestetyczne płatki skóry na skalpie.

Woda micelarna do skóry głowy – skuteczny sposób na walkę z łupieżem

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się łupieżu jest wdrożenie do pielęgnacji oczyszczającej wody micelarnej do skóry głowy. Puroxine Fresh marki Medavita to kosmetyk dedykowany właśnie do walki z tym schorzeniem. Produkt usuwa ze skalpu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, jednocześnie kojąc skórę głowy. Zawarty w nim olejek z drzewa herbacianego skutecznie zwalcza bakterie i grzyby – a w wielu przypadkach to właśnie one są odpowiedzialne za powstawanie łupieżu. Likwiduje on nie tylko przyczynę schorzenia, ale i same luźne płatki łupieżu. Oprócz regeneracji, ochrony przeciwłupieżowej i oczyszczania Puroxine Fresh zapewnia także skórze głowy intensywne nawilżenie oraz regenerację. To z kolei zasługa aloesu, który ułatwia zachowanie skalpu w dobrej kondycji i działa na skórę łagodząco. Woda micelarna sprawia, że skóra głowy staje się świeża i czysta – a to z kolei gwarantuje świeżość samym kosmykom. Stosując kosmetyk regularnie, szybko zaobserwujesz mniejszą częstotliwość mycia głowy.

Odpowiedni szampon

W leczeniu łupieżu niezwykle ważny jest również sam dobór szamponu. Ważne, aby był to kosmetyk pochodzenia naturalnego i jak najbardziej delikatny, który nie obciąży dodatkowo skóry głowy. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego schorzenia może się okazać np. dermatologiczny szampon konopny Hermz H+P Hemp Scalp Shampoo. To delikatny oczyszczający kosmetyk stworzony z myślą o podrażnionej, suchej skórze głowy, spowodowanej nie tylko łupieżem, ale i łuszczycą czy łojotokowym zapaleniem. Oprócz działania przeciwłupieżowego i łagodzącego wykazuje on właściwości nawilżające i odżywcze. Poszukując szamponu, który poradzi sobie z łupieżem, warto zwrócić uwagę także na propozycję marki Goldwell – Dulasenses Scalp Specialist Anti Dundruff. Wspomaga on usuwanie zarówno samego łupieżu, jak i jego przyczyny – m.in. nadmiernej produkcji sebum czy dużej ilości zanieczyszczeń. Zaawansowane technologie, na podstawie których opracowano jego formułę, przywracają skórze głowy równowagę oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Kolejna z godnych rozważenia opcji to przeciwłupieżowy szampon Puroxine z Medavita.