Chyba nie ma kobiety, która nie posiadałaby w swoim domu lakieru do włosów – utrwalającego kosmetyku, świetnie podkreślającego kosmyki. W końcu każdej z nas zależy na tym, by stworzona na głowie fryzura nienagannie prezentowała się przez długi czas. Dlatego w dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę lakiery do włosów i przedstawiamy ich skład, działanie oraz rodzaje i podpowiadamy, jak wybrać i używać lakier do włosów .

Lakier do włosów – jak działa?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak działa lakier do włosów? Co znajduje się w jego składzie, że tak świetnie utrwala i podkreśla pasma? To wszystko, dzięki polimerom i alkoholowi, będącego ich rozpuszczalnikiem. Podczas rozpylania lakieru na włosach dochodzi do odparowania alkoholu i połączenia ze sobą cząsteczek polimerów, które tworzą na powierzchni włosów niewidoczną warstwę utrwalającą. Ponadto polimery chronią kosmyki przed działaniem wilgoci, a jak wiadomo to właśnie wilgoć w dużej mierze odpowiada za niszczenie estetycznie ułożonych fryzur. Oprócz tego, w składzie lakierów zwykle można odnaleźć płynny gaz (w naszym sklepie posiadamy jednak też lakiery bez gazu), ułatwiający rozpraszanie polimerów, a także silikony zapobiegające puszeniu się włosów oraz lanolinę, dzięki której lakiery stają się środkami wodoodpornymi. Oczywiście w wielu produktach utrwalających znajdują się również substancje zapachowe.

Ale to nie wszystko! Z pewnością niewiele osób wie, że w lakierach znajdują się też składniki dobroczynne dla naszych włosów, tj. witaminy i inne substancje wykazujące pozytywny wpływ na kondycję pasm. W składzie lakieru szukaj w szczególności witaminy E, B5, jedwabiu i aloesu. To substancje nawilżające, wygładzające, a także odżywcze i wzmacniające strukturę włosa.

ALLWAVES Hair Spray 750ml – Mocno utrwalający lakier do włosów z witaminami WELLA Professionals Performance Ultra Hold Hairspray 500ml
– Bardzo mocno utrwalający lakier do włosów

Rodzaje lakierów do włosów

Wyróżnia się dwa rodzaje lakierów do włosów: suche i mokre. Co je charakteryzuje i czym się od siebie różnią? Już wyjaśniamy!

Lakiery suche to popularne produkty występujące w postaci sprayu, które aplikuje się na suche włosy. Charakteryzują się bardzo szybkim działaniem i stosuje się je w celu wykończenia fryzury. Z kolei lakiery mokre aplikuje się na mokre pasma. Ich działanie przyrównuje się do działania pianki, choć mokre lakiery, lepiej i skuteczniej utrwalają, stanowiąc tym samym świetny wstęp do dalszej stylizacji pasm.

MEDAVITA Idol Atmosphere Extra Strong No gas Spray 200ml – Bardzo mocno utrwalający lakier do włosów bez gazu LOREAL Tecni Art Morning After Dust Dry Shampoo 200ml – Suchy szampon teksturyzujący FRUTTI Hairspray Keratina Extra Strong 750ml – Lakier do włosów z keratyną

Jaki lakier do włosów wybrać?

Przy wyborze lakieru do włosów należy kierować się przede wszystkim jego składem, w którym, tak jak już wcześniej zaznaczyliśmy, warto szukać drogocennych i prozdrowotnych składników dla włosów.

Oprócz tego, wybieraj produkty odpowiednio dostosowane do rodzaju włosów – w końcu każdy z nich ma różne potrzeby. Do kosmyków cienkich stawiaj na lakiery suche o mocy nie większej niż 4, który je utrwali, ale nie obciąży i nie sklei pasm. Właścicielki włosów kręconych często borykają się z kolei z ich elektryzowaniem, dlatego zadaniem lakieru do tego typu włosów jest utrwalenie skrętu, ale też nadanie włosom elastyczności i ułatwienie rozczesywania. Z kolei lakier do włosów farbowanych powinien wydobywać głębię koloru i odżywiać go. Taki efekt dają lakiery nabłyszczające.

Dokonując wyboru produktu utrwalającego, nie zapominaj zwrócić uwagi na jego moc, zwykle określaną w skali od 1 do 6. Stopień utrwalenia wybierz odpowiednio do swoich włosów, ale też efektu, jaki chcesz osiągnąć. Będziesz potrzebować mocnego lakieru, jeśli zależy Ci na maksymalnym i długotrwałym utrwaleniu. Chcesz podkreślić loki lub fale albo subtelnie utrwalić pasma? Lakier o mniejszym stopniu w zupełności wystarczy.

Stawiaj na profesjonalne kosmetyki do włosów od znanych i cenionych marek takich, jak np. Kerastase. Wówczas możesz być pewna spektakularnego efektu utrwalenia, bez obawy o zniszczenie pasm.

WELLA Eimi Texture Sculpt Force 250ml – Bardzo mocny żel nabłyszczający WELLA Eimi Volume Perfect Setting 150ml – Nabłyszczający lotion objętość u nasady GOLDWELL Salon Only Hair Laquer Mega Hold 5 600ml – Lakier do mocnego utrwalenia

Jak stosować lakier do włosów?

Poniżej przedstawiamy garść porad, które pozwolą Ci w odpowiedni sposób korzystać z lakieru, uzyskując w ten sposób jak najlepszy efekt utrwalenia fryzury.

  • Lakier aplikuj na włosy z odległości minimum 30 cm.
  • W czasie spryskiwania pasm, trzymaj lakier w pozycji pionowej.
  • Nie aplikuj dużej ilości lakieru na raz. Lepiej mniej, a częściej.
  • Spryskując włosy od wewnątrz, nadasz im większej objętości.
  • By unieść włosy u nasady, spryskaj lakierem grzebień z gęstymi zębami, a następnie przeczesuj nim pasma przy samej skórze głowy.
  • Marzą Ci się włosy czesane wiatrem? Spryskuj kosmyki z głową skierowaną ku dołowi.

Jesteśmy przekonani, że nasze porady pozwolą Ci wybrać odpowiedni lakier do włosów – taki, który ich nie obciąży i nie sklei, tylko pięknie podkreśli i utrwali wykreowaną na głowie fryzurę.